هفته بزرگداشت مقام زن در سراسر کشور برگزار می‌شود
حجت‌الاسلام مجتبی اشجری قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گفت: آیین‌نامه اجرایی ستاد هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر در اختیار ارگان‌ها و نهادهای ذیربط قرار گیرد تا با هماهنگی و جلوگیری از موازی‌کاری‌ها، برنامه‌ها به بهترین شکل اجرا شوند.

به گزارش فارس، وی در دیدار با معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری و مسئول ستاد مرکزی هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر افزود: امسال‌ هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر در آستانه جشن چهل و سومین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی قرار گرفته است که با بزرگداشت باشکوه این هفته به استقبال ایام‌الله دهه فجر خواهیم رفت .

اشجری با اشاره به برگزاری موفق و سلامت‌محور اجتماع یوم‌الله ۱۳ آبان، اظهار داشت: می‌توان برای برگزاری باشکوه برنامه‌های هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر بر اساس نقشه رنگ‌بندی وضع کرونای شهرها از اکنون برنامه‌ریزی کرد.

‌وی رعایت کامل مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا را برای بزرگداشت مناسبت‌های ملی و مذهبی الزامی دانست و تاکید کرد: شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با همه توان آمادگی همکاری برای برگزاری باشکوه برنامه‌های هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر را دارد.

انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری هم در این دیدار با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای پاسداشت باشکوه هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر، گفت: در نظر داریم از همسران روسای جمهوری کشورهای اسلامی به‌ویژه کشورهای منطقه دعوت به‌عمل آوریم تا با بهره‌گیری از این فرصت بتوانیم ضمن تبادل اطلاعات، ارتباط موثری را با کشورهای مسلمان منطقه برقرار کنیم.

وی با اشاره به سایر برنامه‌های این ستاد، تصریح کرد: برگزاری جشنواره فیلم کوتاه با موضوع زن و جایگاه مادر، برگزاری نمایشگاه‌ها و نشست‌های تخصصی، برگزاری تجمعات با موضوع عفاف و حجاب از جمله برنامه‌های ستاد هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر است‌.

‌خزعلی، برنامه‌ریزی برای برگزاری باشکوه و شایسته برنامه‌های هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر را اولویت کاری معاونت امور زنان اعلام کرد و افزود: ‌باید در برنامه‌ریزی‌ها به نقش محوری زن در خانواده به عنوان مادر و همچنین نقش زن در عرصه اجتماعی توجه شود .

دورکاری زنان به استمرار و کیفیت کارشان کمک می کند

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با اشاره به پیگیری‌های این معاونت برای دورکاری مادران شاغل دارای فرزند خردسال و شائبه‌های ایجاد شده مبنی بر محدود کردن فعالیت اقتصادی زنان، گفت: این ابلاغ و ارسال نامه بنا بر درخواست‌های مکرر بانوان از معاونت انجام گرفت. این مجوز پاسخی به مطالبه زنان بود و برعکس آنچه عده‌ای تبلیغ می کنند،

‌دورکاری این مادران شاغل می‌تواند به استمرار اشتغال آنها و کیفیت کار به دلیل آرامش روحی آنان کمک کند، کما اینکه طی سالهای گذشته برخی از مادران شاغل به دلیل عدم امکان دورکاری مجبور به رها کردن شغل برای حفظ خانواده شدند.

انسیه خزعلی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به پیگیری‌های معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری درباره دورکاری مادران دارای فرزند خردسال و در نهایت صدور مجوز آن از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور، گفت: دورکاری مادران شاغل دارای فرزند کمتر از شش سال می‌تواند منجر به استمرار اشتغال زنان شود و حتی اگر دورکاری زنان توسعه یابد، زنان بیشتری وارد عرصه اشتغال خواهند شد چراکه می‌توانند هر دو مسئولیتی را که به هر دو آنها علاقمند هستند، یعنی تربیت فرزندان و رسیدگی به امور خانواده و فعالیت اقتصادی را همزمان انجام دهند چرا که زنان توانایی این امر را دارند.

وی با بیان اینکه به راحتی با صدور مجوز دورکاری برای مادران شاغل دارای فرزند خردسال موافقت نمی‌شد و این کار با پیگیری های مداوم انجام گرفت، بر فراهم کردن امکانات بیشتر برای مادران شاغل تاکید کرد و گفت: طبیعتا استفاده از دورکاری برای مادران شاغل دارای فرزند زیر شش سال امری اختیاری است و این گونه نیست که مادران به اجبار از این دورکاری استفاده کنند. اگر تعداد متقاضیان برای دورکاری در ادارات زیاد باشد، این امر باید نوبتی و با برنامه ریزی مدیران انجام شود.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به سخنان پیشین خود در بازدید از کلانتری ۳۴ بانوان مشهد به عنوان تنها کلانتری بانوان کشور، درباره جذب نیروی انسانی بیشتر در کلانتری زنان و تعریف ساختار خاصی برای حضور کارمندان زن در کلانتری، یادآور شد: این مهم هم به دلیل ماهیت آماده باش کار کلانتری و لزوم استراحت نیروها بین ساعت‌های کاری، مطالبه‌ای از سوی خود زنان بود که مطرح شد. به دلیل اینکه این زنان همزمان مسئولیت‌هایی مثل بارداری و حمایت از فرزندان در سالهای اولیه تولد را هم بر عهده دارند، لازم است تعداد بیشتری از خانم‌ها به استخدام درآیند تا به صورت شیفتی کارهای کلانتری انجام شود. اگر بخواهیم زنان در مسئولیت‌های چندگانه مشغول فعالیت باشند باید امکانات این چنینی را برایشان فراهم کنیم چراکه توجه به این شرایط خود می‌تواند موجب حضور بیشتر زنان در این عرصه‌ها شود. کما اینکه می‌بینیم بعضا مادران ترجیح می‌دهند در اداراتی که شرایط ویژه‌ای برای اشتغال آنها لحاظ نمی‌شود کار را رها کنند.

وی معتقد است که اگر دولت بتواند اشتغال را متناسب با شرایط بانوان تعریف کند؛ قطعا تعداد بیشتری از زنان را می‌توان به صورت پاره وقت و حتی تمام وقت جذب کرد و از توانمندی‌ها و استعدادهای زنان بیشتری بهره‌مند شد.

خزعلی در بخش دیگر صحبت‌های خود با اشاره به سخنان اخیر رئیس جمهوری درباره شیفت کاری شبانه زنان مبنی بر اینکه نباید ساعات کار به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که نسبت به شأن مادری و همسری بانوان بی توجهی شود، توضیح داد: مساله شب کاری هم از جمله مواردی است که مورد گلایه خانم‌ها بوده است اما کارفرمایان این مطلب را مورد توجه قرار نداده و نگاه یکسانی در این زمینه به زن و مرد داشته‌اند این در حالی است که معتقد به عدالت میان زنان و مردان و نه برابری زن و مرد هستیم. تعیین مسئولیت‌هایی برای مادران در ساعات شبانه که در آن زمان فرزندان نیاز به حضور مادر دارند؛ طبیعتا موجب ضایع شدن حق مادر و فرزند می‌شود.

خزعلی قوانین وضع شده درباره حمایت از زنان در دوران مختلف مانند بارداری و وضع حمل و شیردهی را برای حفظ حریم خانواده دانست و تاکید کرد: حکومت وظیفه دارد از زنان شاغل حمایت کند تا بتوانند هردو مسئولیت خود را به گونه‌ای که به هیچ کدام از آنها صدمه‌ای وارد نشود همزمان با هم پیش ببرند، ازاین رو هیچ گونه مخالفتی با حضور زنان و اشتغال آنها وجود ندارد بلکه این حمایت‌ها نظیر مجوز دورکاری برای مادران دارای فرزند خردسال، موجب حضور بهتر و بیشتر زنان در عرصه اشتغال خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ