درخواست لهستان از ناتو برای اقدام علیه پناهجویان
 

سرویس خارجی: نخست‌وزیر لهستان با درخواست از ناتو برای انجام اقدامی قاطع علیه پناهجویان بی‌پناهی که در مرز این کشور گرفتار شده‌اند، از اتحادیه اروپا نیز خواست بودجه دیوار مرزی لهستان را تأمین کند.

«ماتئوش موراویتسکی» نخست وزیر لهستان از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خواست علیه پناهجویانی که در مرز این کشور تجمع کرده‌اند، اقدام کند. موراویتسکی با بیان اینکه ناتو باید گام‌های مشخصی را برای حل بحران پناهجویان در مرز بلاروس بردارد، گفت که لهستان، لیتوانی و لتونی ممکن است بر اساس مفاد معاهده ناتو، درخواست برگزاری جلسه مشورتی کنند. وی گفت: فقط برای ما کافی نیست که علناً نگرانی خود را ابراز کنیم، اکنون ما به گام‌های مشخص و تعهد کل ائتلاف ناتو نیاز داریم.

بر اساس ماده چهار پیمان ناتو، هر عضوی از این سازمان می‌تواند هر زمان که به نظر هر یک از آنها تمامیت ارضی، استقلال سیاسی یا امنیت آن تهدید شود، درخواست برگزاری جلسه مشورتی کند.نخست‌وزیر لهستان با بیان اینکه سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا درباره تحریم‌های بیشتر علیه بلاروس از جمله بستن کامل مرزها گفتگو خواهند کرد، اظهار داشت که اتحادیه اروپا باید به طور مشترک بودجه دیوار مرزی را تامین کند. گفتنی است طی روزهای اخیر هزاران پناهجو در مرز بلاروس – لهستان مستقر شده و مقام‌های لهستانی با قرار دادن سیم خاردار و استقرار ارتش در مرز، مانع از ورود مهاجران به اتحادیه اروپا می‌شوند. این در حالی است که شرایط در مرز بلاروس – لهستان بسیار بغرنج بوده و پناهجویان در سرمای شدید با کمبود موادغذایی و آب مواجه هستند.پلیس لهستان هم از جان باختن دومین پناهجو در شرایط سخت آب‌وهوایی در مرز این کشور با بلاروس خبر داد.

نسخه مناسب چاپ