کوتاه از سراسر جهان
 

«فؤاد حسین»: کشورهای عربی در صف برقراری روابط با سوریه هستند

تسنیم: وزیر امور خارجه عراق تأکید کرد که اکثر کشورهای عربی روابط خود را با دمشق از سر گرفته‌اند بدون آنکه این موضوع را علنی کنند. «فؤاد حسین» در مصاحبه با «سی ان ان» تأکید کرد که روابط بغداد با دمشق هیچ‌گاه قطع نشده و بغداد همیشه کشورهای عربی را به برقراری روابط عادی با دمشق تشویق کرده است. او در توضیح علت این رویکرد عراق گفت که بی ثباتی در سوریه مشکلات بسیاری برای عراق ایجاد می‌کند و ثبات سوریه به نفع عراق است. وی افزود در آینده نزدیک شاهد روابط عادی بسیاری از کشورهای عربی با سوریه خواهیم بود. یادآور می شود که چند روز قبل وزیر خارجه امارات به سوریه رفت و با بشار اسد دیدار کرد.

حمله پلیس لهستان به پناهجویان با ماشین آبپاش در سرمای زیر صفر درجه

ایرنا: پلیس لهستان در تازه ترین اقدام علیه هزاران پناهجو در مرز این کشور با بلاروس، در سرمای زیر صفر درجه با ماشین آبپاش به مقابله با آنها برخاست. در پی تشدید بحران پناهجویان در مرز لهستان – بلاروس، نیروهای امنیتی لهستان با آبپاش به مهاجران در مرز حمله کردند و همزمان ناتو نیز از تقابل اتحادیه اروپا با مهاجران حمایت و پشتیبانی خود را از دولت لهستان در بحرانی که هزاران نفر را در سرمای یخبندان در مرزها گرفتار کرده، اعلام کرد. گفته می شود بیش از ۴۰۰۰ مهاجر عمدتا از عراق و افغانستان، در سرمای زیر صفر درجه در مرز لهستان – بلاروس به سر می برند.

«کامالا هریس» معاون بایدن، در آستانه اخراج از کاخ سفید

فارس: یک روز پس از گزارش شبکه «سی‌ان‌ان» درباره افزایش شکاف بین جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و معاونش کامالا هریس، شبکه «فاکس نیوز» هم از احتمال برکناری معاون رئیس‌جمهوری آمریکا خبر داد. فاکس نیوز از افزایش تنش‌ها بین رئیس‌جمهوری آمریکا با نفر دوم دولتش و احتمال تعیین فردی جدید به عنوان معاون رئیس‌جمهوری این کشور خبر داد. طبق گزارش این رسانه، اگرچه انتخاب و تایید یک معاون رئیس‌جمهوری جدید قبل از پایان دوره چهار ساله، امری غیرمعمول و نادر است اما کاملا بی سابقه نیست.

آمریکا: آماده مقابله با تلاش‌های جدایی‌طلبانه

در بوسنی هستیم

ایسنا: یکی از مقام‌های ارشد آمریکایی گفت، این کشور از نزدیک به بحران سیاسی پیش آمده در بوسنی توجه دارد و ابزارهایی هم در اختیار دارد که می‌تواند از آنها علیه رهبران ناسیونالیست جدایی طلب استفاده کند.”درک کولت”، مشاور سیاست خارجی وزیر خارجه آمریکا گفت:‌ درخواست ما از رهبران بوسنی این است که منافع شخصی خود را کنار بگذارند و به جای آن به دنبال منافع ملی کشورشان باشند زیرا اگر رهبران به مسیر تفرقه‌افکنی، از هم پاشیدگی و کناره‌گیری از نهادهای مرکزی ادامه دهند، ابزارهایی وجود دارد که ما برای مجازات این نوع رفتارها داریم و شاید تحریم‌هایی صورت گیرد.وی روز دوشنبه وارد بوسنی شد تا با رهبران ارشد سیاسی این کشور در میانه بحران سیاسی موجود در آن به گفتگو بپردازد.

آمریکا «اورتگا» را چند روز پس از پیروزی در انتخابات، تحریم کرد

ابنا: آمریکا «دانیل اورتگا» رئیس جمهوری نیکاراگوئه را به اتهام ادعایی سرکوب حقوق بشر، تحریم کرد.خبرگزاری رویترز گزارش داد که دولت بایدن ورود اورتگا به آمریکا را ممنوع کرده و این کشور مدعی شده که دلیل این تحریم‌ها سرکوب حقوق بشر و دموکراسی در نیکاراگوئه است.همچنین وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که آمریکا به دنبال فرصت‌هایی است تا از دسترسی نیکاراگوئه به منابع موسسات مالی بین المللی جلوگیری کند.این در حالی است که انتخابات سراسری در نیکاراگوئه روز یکشنبه این هفته برگزار شد و مردم این کشور بار دیگر اورتگا را انتخاب کردند.اورتگای ۷۵ ساله، از ۱۵ سال قبل در قدرت است.

استقرار هزاران نیروی پلیس یونان در آستانه تظاهرات سالانه

ایسنا: بالغ بر ۵۰۰۰ افسر پلیس یونان در آستانه برپایی تجمع به مناسبت سالگرد یک قیام ضد دیکتاتوری خونین تاریخ این کشور، در شهر آتن استقرار یافتند.برپایی این تجمع در همین سالگرد در سال‌های گذشته که به مقصد سفارت آمریکا در این شهر برگزار می‌شد، اغلب با خشونت همراه شده است. امسال نیز با وجود محدودیت‌های مربوط به همه‌گیری کرونا قرار است این تجمع برگزار شود.در سال ۱۹۷۳ یونان شاهد برپایی تجمع بزرگی از دانشجویان معترض در محل دانشگاه پلی تکنیک شهر آتن در مرکز پایتخت این کشور بود؛ تجمعی تاریخی که یک سال قبل از سقوط دیکتاتوری نظامی در یونان برپا شد. با وجود این که گزارش شد ماموران پلیس به روی تظاهرکننده‌های غیرمسلح آن تجمع آتش گشودند اما هیچگاه تلفات واقعی آن تظاهرات مشخص نشد.

افشای توطئه پمپئو برای برکناری ترامپ

ایسنا: یک کتاب جدید فاش کرد که وزیر خارجه دولت ترامپ، در نظر داشت پس از شورش ژانویه گذشته در ساختمان کنگره، با استناد به متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا برای برکناری ترامپ از ریاست جمهوری اقدام کند. به گزارش دیلی میل، طبق محتوای این کتاب جدید، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه دولت دونالد ترامپ با «استیون منوچین» وزیر خزانه‌داری آن دولت درباره برکناری ترامپ از سمتش به بحث پرداخت. «جاناتان کارل» خبرنگار شبکه خبری ای.بی.سی نیوز آمریکا در کتاب جدید خود با عنوان «خیانت: پرده نهایی نمایش ترامپ» گزارش داده که منوچین در شب ۶ ژانویه با پمپئو تماس گرفت تا درباره این موضوع حرف بزنند.

نسخه مناسب چاپ