امروز در تاریخ
اعلان جنگ ایران به دولت روم شرقی

دولت وقت ایران بیستم نوامبر سال ۵۰۲ میلادی (زمان پادشاهی قباد ساسانی) به دولت روم شرقی (قسطنطنیه) اعلان جنگ داد. این اعلان جنگ پس از سه اخطار پی در پی و پس از تعلل دولت روم در اجرای تعهداتش در پیمان صلح ۴۴۲ (منعقد شده میان یزدگرد دوم و تئودور) صادر شد. در پی صدور این اعلان جنگ، واحدهای ارتش ایران چند منطقه از قلمرو رومیان ازجمله شهر تئودوراپولیس را تصرف کردند که آناستازیوس، امپراتور تازه روم درخواست ترک مخاصمه کرد.

تشکیل حکومت مذهبی پروتستان در ژنو

«ژان کالون»فرانسوی (۱۵۶۴ – ۱۵۰۹) و یکی از دو مؤسس اصلی مذهب پروتستان، ۲۰ نوامبر سال ۱۵۴۱ در ژنویک حکومت مذهبی تشکیل داد تا پایگاهی برای پروتستانیسم اروپا باشد. وی ضمن اعلام تشکیل چنین دولتی تاکید کرد که پروتستان‌های فراری و آواره سراسر اروپا را در ژنو پناه می‌دهد و به این ترتیب «ژنو» در برابر «رم = واتیکان» قرار گرفت که پایتخت پاپ‌ها بود .

آغاز محاکمه سران نازی در دادگاه نورنبرگ

بیستم نوامبر ۱۹۴۵ و شش ماه پس از پایان جنگ جهانی دوم در اروپا، محاکمه ۲۴ تن از مقامات سیاسی و نظامی دولت حزب ناسیونال سوسیالیست آلمان (نازی) در محکمه فاتحان جنگ مستقر در ساختمان مجتمع قضایی شهر نورمبرگ آلمان واقع در ایالت باوریا آغاز شد که به اعدام برخی از آنان انجامید.

لئو تولستوی،نویسنده شهیر

۲۰نوامبر ۱۹۱۰، «لئو نیکلایوویچ تولستوی»،نویسنده شهیر و اندیشمند روسیه در ۸۲ سالگی درگذشت. «لئو» در یک خانواده ارباب در منطقه تولی به دنیا آمد. وی به دلیل مخالف بودن با برنامه‌های تحصیلی با دروس تکراری و بعضا بی‌ارتباط، دانشگاه را در سال سوم، ناتمام رها کرد. تولستوی مخصوصا بعد از میانسالی، مخالف بهره‌برداری انسان از انسان شده بود که در روسیه بیش از نقاط دیگر رواج داشت.

تولستوی داستان‌ها و نمایشنامه‌های متعدد نوشت از جمله: دوران بچگی، نوجوانی، جوانی، آناکارنینا، جنگ و صلح و…

www.iranianshistoryonthisday.com

code

نسخه مناسب چاپ