سامانه بارشی امروز وارد کشور می‌شود
سازمان هواشناسی از ورود سامانه جدید بارشی از جنوب غرب کشور از امروز و وقوع بارش برف یا باران در نواحی با اقلیم گرم همراه با رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید خبر داد.

به گزارش ایرنا، منطقه اثر این سامانه بارشی در روز شنبه شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و شمال بوشهر خواهد بود.همچنین این سامانه فردا استان‌های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، شمال بوشهر و فارس، لرستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، همدان، مرکزی و غرب اصفهان را در بر خواهد گرفت.برپایه گزارش سازمان هواشناسی، سامانه بارشی یاد شده در روز دوشنبه هفته جاری هم در استان‌های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، شمال بوشهر، غرب فارس و اصفهان، لرستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، همدان، مرکزی، تهران، قزوین، البرز، زنجان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی فعالیت خواهد داشت و در همین روز از کشور خارج خواهد شد.افزایش سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتمال آبگرفتگی معابر عمومی، پدیده مه، لغزندگی و کاهش دید در جاده‌های کوهستانی و در نواحی مستعد بارش تگرگ احتمال تاخیر در پروازها پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی توصیه کرده است افراد از سفرهای غیرضروری اجتناب کنند، همچنین در تردد از حاشیه رودخانه‌ها و فعالیت‌های کوهنوردی و عبور از جاده‌های کوهستانی ضمن مجهز کردن خودروها به لوازم ایمنی، حرارتی و سوخت، احتیاط را در دستور کار قرار دهند.

درهمین حال رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی گفت: از ابتدای سال آبی تاکنون دمای متوسط کشور بیش از حد معمول و طبیعی(میانگین بلندمدت) بوده و کاهش دما در برخی مناطق در آبان‌ به معنی جلو افتادن فصل سرما و زمستان نیست.

احد وظیفه در گفتگو با ایرنا درباره اینکه گفته می‌شود فصل سرما زودتر آغاز شده است، افزود: اکنون در کشور ناهنجاری مثبتِ دما داریم؛ بدین معنا که دما در بسیاری از مناطق بیش از حد معمول و طبیعی است.

وی با اشاره به کاهش دما در چند روز اخیر در برخی مناطق کشور گفت: تغییرات هفتگی و کوتاه مدت وجود دارد که شاید در دوره خود سردتر از دوره بلند مدت مشابه باشد اما به طور کلی از ابتدای سال آبیِ جدید تاکنون دمای متوسط کشور بیش از معمول بوده است.

نسخه مناسب چاپ