اخبار کوتاه مجلس
قالیباف: مشکلات اقتصادی، مردم را از کتابخوانی دور کرده است

رئیس مجلس با تبریک هفته کتاب و کتابخوانی گفت: فعالان حوزه نشر در تمامی مراحل تولید، توزیع و فروش کتاب، نقش بسیار مهمی در رشد و توسعۀ شاخص‌های انسانی در کشور دارند.

به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «بسیاری از مشغله‌ها و به خصوص مشکلات اقتصادی مردم را از مطالعه و کتاب خواندن دور کرده است؛ هر چند که وظیفۀ حاکمیتی هم حکم می‌کند تا برای گسترش آگاهی عمومی و فراهم کردن زمینۀ دسترسی مردم به دانش و اطلاعات و نهادهای ذیربط برای رونق صنعت نشر، تمامی تلاش خود را به کار ببندند و زمینه‌های دسترسی عموم مردم به خصوص جوانان را به کتاب تسهیل کنند. ‎در زمان شهرداری یکی از مهمترین اولویت‌های ما در عرصۀ فرهنگ، اقدامات عملیاتی در زمینه ترویج کتابخوانی بود؛ از احداث پروژه باغ کتاب که امروز به یکی از پاتوق‌های اصلی جوانان و نوجوانان تهرانی تبدیل شده است تا برگزاری نمایشگاه‌های کتاب یاد یار مهربان و توزیع گسترده کتاب در مدارس و همچنین حمایت از ناشران و مولفان و تجهیز کتابخانه‌های عمومی و بسیاری اقدامات دیگر که نیازمند ادامه یافتن و توسعه پیدا کردن است. تجربه به ما نشان داد که اگر مسئولان در زمینه‌های فرهنگی یک قدم بردارند، مردم ۱۰ قدم خواهند برداشت و خود به آن اقدامات فرهنگی، ضریب فزاینده می‌بخشند.

‎فعالان حوزۀ نشر در تمامی مراحل تولید، توزیع و فروش کتاب، نقش بسیار مهمی در رشد و توسعۀ شاخص‌های انسانی در کشور دارند و هرگونه فعالیتی برای پرورش افرادی آگاه و علاقه‌مند به پژوهش و مطالعه، اقدامی ارزشمند در خدمت به آیندۀ کشور و تربیت نسل آینده است.

‎هفتۀ کتاب و کتابخوانی را به تمام مردم خوب ایران به خصوص به علاقه‌مندان به کتاب و تمامی نویسندگان، پژوهشگران، مترجمان، ویراستاران، کتابداران، فروشندگان کتاب و تمامی فعالان حوزۀ نشر تبریک می‌گویم.»

تخصیص ارز ترجیحی فعلاً ادامه دارد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت که پیش بینی می‌کند روند سابق در زمینه ارز ترجیحی تا پایان سال ادامه پیدا خواهد کرد و هیچ تغییری رخ نخواهد داد.

محمدرضا پورابراهیمی در گفتگو با ایسنا با اشاره به لایحه «تامین مطمئن کالای اساسی، نهاده های دامی، دارو و تجهیزات پزشکی و سیاست های جبرانی برای حمایت اقشار آسیب پذیر» که فوریت آن در مجلس به تصویب نرسید، گفت: وقتی فوریت لایحه در صحن مجلس رای نیاورد طبیعتا به صورت عادی اعلام وصول می‌شود و به کمیسیون تخصصی که برنامه و بودجه است ارجاع می‌شود.

نماینده مردم کرمان در مجلس ادامه داد: به نظر من تا این لایحه تبدیل به قانون و ابلاغ شود، دیگر شاید خیلی به درد دولت نخورد که بخواهد برای سال ۱۴۰۰ تصمیمی بگیرد، لذا پیش بینی من این است که این لایحه اجرا نمی‌شود.

این نماینده مجلس در زمینه نحوه تصمیم‌گیری برای ارز ترجیحی در سال آینده هم گفت: طبیعتا باید منتظر بمانیم ببینیم در لایحه دولت این موضوع به چه صورت ارائه می‌شود، معمولا در لایحه بودجه هم تغییرات ما خیلی زیاد نخواهد بود. دولت باید دخل و خرجش را بسنجد و لایحه بدهد. اگر براساس دخل و خرج دولت روش استمرار یا روش دیگری باشد در زمان خودش بررسی می‌شود.

بانک ها ۳۰۰۰ کارخانه را تعطیل کرده اند

نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با تاکید بر اینکه بانک‌های غربی همچون آمریکا ‌تسهیلات را به صورت رایگان در اختیار تولیدگران قرار می دهند، اعلام کر د: بانک های ایران بیش از ۳۰۰۰ کارخانه را در کشور تعطیل و کارگران را بیکار کرده اند.

حجت الاسلام حسن‌ نوروزی در گفتگو با ایسنا، افزود: ولی متاسفانه در مقابل، بانک های ما به عناوین مختلف از برخی فرصت های قانونی استفاده کرده‌اند، بیش از ۳۰۰۰ کارخانه را در کشور تعطیل، انسان ها را بدبخت و کارگران را بیکار کرده اند، هم در مجلس دهم و هم در مجلس یازدهم بارها از کمیسیون اقتصادی درخواست کرده‌ام که شما هیچ اقدامی انجام ندهید فقط قانون بانک بدون ربا در اسلام را تصویب کنید، همین یک کار بسیار مهم و تاثیرگذار است.

نماینده مردم اصفهان هم با بیان اینکه مشکلات شهری و کشاورزی اصفهان به احیای زاینده رود گره خورده است، تاکید کرد: مشکل زاینده رود ضربه ای است که به کل کشور وارد خواهد شد.

امیرحسین‌ بانکی‌پورفرد با اشاره به مشکلات اخیر آبریز زاینده رود و فرونشست های اخیر اصفهان گفت: مساله فرونشست، مشکلات کشاورزان، مساله مشاغل از دست رفته و همچنین نشاط مردم همه به احیای زاینده رود گره خورده است که اخیرا هم رئیس جمهوری دستور داد که ستاد احیای زاینده رود تشکیل شود و وزیر نیرو هم از نزدیک از مشکلات بازدید داشت .

پیگیری تحقیق و تفحص از مافیای آب

نماینده خرم آباد در مجلس تنش آبی را حاصل سیطره طولانی مافیای آب بر مدیریت آب خواند و گفت: تحقیق و تفحص از مافیای آب راهکاری اساسی است که در کمیسیون کشاورزی مجلس پیگیر هستم.

به گزارش ایسنا، مهرداد ویس کرمی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در مطلبی در صفحه توییتر خود نوشت: « تنش آبی حاصل سیطره طولانی مافیای آب بر مدیریت آب کشور است.

‏ ابتدا باید دید:

‏۱. چرا اطلاعات مدیریت آب کشور تاکنون محرمانه تلقی شده؟

‏۲. سدسازی و حقابه استان‌ها با چه معیار علمی انجام شده؟

‏«فرار به جلو» و «تصمیمات غیرکارشناسی» راهکار حل مسأله نیست!

‏مردم و مسئولان بهوش باشند!»

نسخه مناسب چاپ