کوتاه از سراسر جهان
 

«مادلین آلبرایت» رئیس هیات سیاسی دفاعی آمریکا شد

ایسنا: پنتاگون اعلام کرد، مادلین آلبرایت وزیر خارجه اسبق آمریکا یک سال پس از آنکه به همراه دیگر کارشناسان امنیت ملی به طور ناگهانی توسط دولت ترامپ از “هیات سیاست دفاعی” برکنار شد، این بار به عنوان رئیس جدید این کمیته مشورتی سوگند یاد کرد. آلبرایت، نخستین رئیس “هیات سیاست دفاعی” از زمانی است که لوید آستین رئیس پنتاگون بررسی کمیته‌های مشورتی وزارت دفاع را از اوایل سال جاری میلادی آغاز کرد. ژنرال آستین اوایل فوریه سال جاری میلادی صدها تن از اعضای ۴۲ هیات و کمیته این وزارتخانه از جمله اعضای جنجالی منصوب شده در روزهای پایانی دولت ترامپ را برکنار کرد. ترامپ پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ تعدادی از کارشناسان قدیمی امنیت ملی و سیاست خارجی از جمله آلبرایت، هنری کیسینجر و تعدادی دیگر را از این هیات‌ها اخراج کرد.

اعتراضات کرونایی در هلند به خشونت کشیده شد

ایسنا: صدها تن در خیابان‌های هلند در اعتراض به محدودیت‌های کرونایی دست به اعتراض زدند که در جریان آن، یک خودروی پلیس به آتش کشیده شده و مردم معترض فریاد سر می دادند. کاربران در توئیتر ویدئویی را که صدای انفجار و تیراندازی در آن شنیده می‌شد، به اشتراک گذاشتند. این اعتراضات در پی اعلام دولت هلند برای اجرای یک قرنطینه نسبی به دلیل افزایش موارد ابتلا به کرونا شکل گرفت. مارک روته، نخست وزیر هلند در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: حامل پیامی ناخوشایند به همراه اقداماتی بسیار ناخوشایندتر هستیم؛ این ویروس همه جا هست و ما باید با آن مقابله کنیم. این اقدامات تمامی رستوران‌ها، مغازه‌ها و سوپرمارکت‌ها را ملزم می‌کند تا خیلی زود تعطیل کنند و سالن‌های ورزشی هم باید تعطیل شوند.

موافقت «علی‌اف» و «پاشینیان» برای دیدار در بروکسل

تسنیم: الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان پس از مذاکرات تلفنی با “شارل میشل” رئیس شورای اروپا موافقت کردند که ۱۵ دسامبر سال جاری میلادی (۲۴ آذر) در حاشیه نشست سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا و شرکای شرقی این سازمان در بروکسل، با یکدیگر ملاقات کنند. در بیانیه منتشره از سوی اتحادیه اروپا در این باره آمده است: در جریان این گفتگوی تلفنی، شارل میشل پیشنهاد برگزاری نشستی با رئیس جمهوری آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان در بروکسل را مطرح کرد و علی‌اف و پاشینیان با شرکت در این نشست به منظور بررسی وضعیت کنونی در منطقه قفقاز جنوبی و را‌ه‌های فائق آمدن بر وخامت اوضاع در خطوط مرزی دو کشور موافقت کردند.

آتش سوزی مهیب در پاریس همزمان با اعتراضات جلیقه زردها

فارس: هواداران جنبش اعتراضی در فرانسه موسوم به جلیقه زردها در سالگرد شکل گرفتن اعتراضات سراسری، دیروز در حالی در خیابان‌های پاریس تجمع کردند که برخی رسانه‌ها از یک آتش‌سوزی مهیب در مرکز این شهر به دلایل نامشخص خبر دادند. رسانه‌ها از درگیری پلیس فرانسه با معترضان، پرتاب گاز اشک آور پلیس به سوی معترضان و همچنین بروز یک آتش سوزی به دلایل نامشخص در مرکز این شهر خبر دادند. علاوه بر جلیقه زردها، مخالفان محدودیت‌های کرونایی و گروهی معترض با لباس سیاه نیز به آنها پیوستند. درپی این آتش سوزی، به دستور پلیس ایستگاهای مترو و حمل و نقل عمومی در منطقه مذکور تا اطلاع ثانوی به حال تعطیل در آمد و تردد در این منطقه توریستی ممنوع شد.

وزیر خارجه چین: تحمل استقلال تایوان را نداریم

ایسنا: وزیر خارجه چین با هشدار به برخی سیاستمداران به منظور توقف بازی با «کارت تایوان» گفت، پکن تمایلی به درگیری یا تقابل با دیگر کشورها ندارد. وانگ یی گفت، اینکه دولت پکن و آمریکا روابط خود را به خوبی مدیریت کنند،‌ آینده جهان را تعیین می‌کند. وی افزود: چین و آمریکا باید روابط دو جانبه خوبی را مدیریت کنند که بر آینده جهانی تاثیر می‌گذارد و همکاری و روابط برد – برد رویکرد صحیحی است. وی گفت: دو کشور منافع خود را عمیقا ادغام کرده‌اند بنابراین، یک ذهنیت مجموع صفر با موضع حمایت یا انزوا تنها به هر دو طرف آسیب می‌رساند. وزیر خارجه چین افزود:‌ تنها وحدت است که امید ایجاد می‌کند و واگرایی ما را به جایی نمی‌برد.

حمله به ساختمان کنسولگری ایران در هامبورگ آلمان

فارس: رسانه‌های آلمان از حمله به ساختمان کنسولگری ایران در هامبورگ توسط افراد ناشناس خبر دادند.به گزارش روزنامه «بیلد»، ساعت ۸ و ۴۰ دقیقه شب به وقت محلی راننده یک خودروی در حال عبور متوجه دود برخاسته از محوطه ورودی ساختمان شده و دو نفر را دید که در حال دور شدن از آنجا به سمت ایستگاه متروی «لاتنکمپ» بودند. در پی آن، آژیر هشدار آتش‌سوزی به صدا درآمد و آتشی که احتمالاً با استفاده از کوکتل مولوتف شعله ور شده بود، به سرعت خاموش شد. پلیس هم بلافاصله تعقیب و گریز را آغاز کرد و دو مرد توقیف شدند اما بعد آزاد شدند. طبق گزارش رسانه آلمانی، کنسول ایران در محل حاضر شد و با مقامات صحبت کرد و قرار است تصاویر دوربین‌های مداربسته بررسی شود. در این حادثه، کسی آسیب ندید و فقط ورودی ساختمان کنسولگری خسارت دید.

نسخه مناسب چاپ