وزارت ارشاد: قصد نداریم تیراژ مطبوعات را محدود کنیم
مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد گفت: وزارت ارشاد قصد محدودسازی تیراژ مطبوعات را ندارد و اصلاً وظیفه ما دادن کاغذ به مطبوعات نیست بلکه جایگاه حمایت مالی نسبت به روزنامه‌ها را داریم.

ایمان شمسایی در گفتگو با مهر، درباره اتفاقاتی که برای چند روزنامه و مشکل انتشار و چاپ آن‌ها بخاطر مشکل کمبود و گرانی کاغذ پیش آمده بود، توضیح داد: کاغذ روزنامه‌ای که استفاده می‌شود عمدتاً خارجی است و از کشورهای روسیه، هند، آلمان و کره‌ وارد می‌شود و نیاز به ارز دارد و ارز ترجیحی هم از پارسال به کاغذ به‌علت کالای اساسی نبودن تعلق نگرفت و حذف شد.

وی افزود: به همین منظور قیمت کاغذ از سه هزار تومان به چیزی حدود ۳۰هزار تومان رسیده است. این افزایش قیمت موجب بالا رفتن هزینه‌های تمام‌شده روزنامه‌ها شده و برای خیلی از آن‌ها، انتشار کاغذی صرف نمی‌کند. از یک‌سو کارخانه چوب وکاغذ مازندران هم ظرفیت محدودی دارد که حجم بالای آن را برای چاپ کتب درسی در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار گرفته است.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی به این سؤال که مشکل اصلی، ارز اختصاص داده شده به کاغذ است یا نه؟ پاسخ داد: مشکل ارز ترجیحی این است که تفاوت قیمت آن با بازار به‌شدت زیاد است؛ به‌گونه‌ای که مثلاً کاغذ با ارز ترجیحی کیلویی ۶هزار تومان برای روزنامه تمام می‌شود و در بازار کاغذ باطله را کیلویی ۱۷هزار تومان می‌خرند، به نحوی که تفاوت چندبرابری آن نسبت به بازار موجب اخلال بازار می‌شود، اگر قیمت روزنامه‌ها بالاتر برود خرید آن برای مردم مقدور نیست. یکی از راهکارها افزایش خطوط تولید است که این مورد هم باز چون مواد اولیه آن از خارج وارد می‌شود با همان مشکل دو نرخی ارز و تحریم مواجه است. با اینکه قیمت تمام شده تولید داخلی نسبت به واردات آن کمتر است، اما مشکل را کامل رفع نمی‌کند. برای برخی رسانه‌ها و جراید که مخاطب خاص، تیراژ بالا و جذب تبلیغات دارند مشکلی از نظر قیمت بالای کاغذ وجود ندارد و هزینه‌های جبرانی آن از طریق رپرتاژ، آگهی، اشتراک و مخاطب خاص برایشان محقق خواهد شد .

شمسایی تأکید کرد: مشکل خاصی برای واردات کاغذ وجود ندارد، مگر همین قیمت ارز و دلار که مانند سایر کالاها وقتی قیمت دلار چند برابر شد به طبع، روی کاغذ هم تأثیر خود را گذاشت. اما در پی آن هستیم با تقویت تولید داخلی و رفع موانع قیمتی واردات، تا آنجا که ممکن است قیمت و حجم واردات و تعادل آن با تولید را بهبود ببخشیم.

وی درباره وضعیت فعلی تولید داخلی کاغذ گفت: پیگیری این مورد زیر نظر ارشاد نیست و مسؤول اصلی آن بخش صنعت کشور است. همچنین شرکت چوب و کاغذ مازندران که زیر نظر بانک ملی است. رئیس بانک و مدیرعامل این شرکت تازه تغییر کرده و در جلسات نیز بر گسترش این شرکت‌ها و خصوصی‌شدن آن‌ها تأکید شده است. این مشکل باعث سهمیه‌بندی کاغذ و محدودشدن تیراژ روزنامه‌ها و مطبوعات چاپی خواهد شد. وزارت ارشاد قصد محدودسازی تیراژها را ندارد و اصلاً وظیفه ما دادن کاغذ به مطبوعات نیست، بلکه جایگاه حمایتی مالی نسبت به روزنامه‌ها داریم؛ نه اینکه کل کاغذ ضروری و هزینه‌های یک‌رسانه را تقبل کنیم. وزارت ارشاد تأمین بخشی از کاغذ و کمک مالی را برای رسانه‌ها خواهد داشت و پس از این، رسانه‌ها باید این حمایت را مدیریت کرده و از آن استفاده کنند.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی همچنین درباره راهکار فوری و عملیاتی وزارت ارشاد برای رفع مشکلات مورد اشاره، اظهار کرد: از دو هفته پیش جلساتی با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری تشکیل شد و مسؤولان چوب و کاغذ، وزارت صمت، ارشاد و بانک مرکزی حاضر شده و دستوراتی در زمینه افزایش ظرفیت خط تولید داخلی، تأکید بر نظارت سازمان‌هایی همچون تعزیرات برای جلوگیری از احتکار و توجه به واردات با ارز نیمایی برای کنترل بازار داده شد. وقتی ارز گران می‌شود، باید تیراژها واقعی شود و روزنامه‌ها نباید با کاغذ دولتی تیراژ غیرواقعی داشته باشند که حجم باطله آن در بازار بیشتر شود و قیمت‌های کاذب پدیدار شود.

نسخه مناسب چاپ