هادی العامری: با ابطال ۱۸ درصد آرا، نتایج انتخابات عراق تغییر اساسی می‌کند
سرویس خارجی: رئیس ائتلاف «الفتح» عراق اعلام کرد که ابطال آرای ۱۸ درصد حوزه‌های رأی‌گیری می‌تواند تغییر اساسی در نتایج انتخابات پارلمانی اخیر ایجاد کند.

هادی العامری، در دیدار با هیاتی از جبهه ترکمان در بغداد گفت: تصمیمات هیات قضایی درباره باطل کردن آرای برخی حوزه‌ها که ساعت شش عصر بسته نشده بودند به باطل شدن آرای بیش از ۶۰۰۰ حوزه منجر می‌شود. وی گفت آرای حدود ۴۰۰۰ حوزه به دلیل وجود اثر انگشت‌های تکراری باطل شده‌اند و این یعنی آرای ۱۰هزار حوزه از مجموع ۵۵ هزار حوزه باطل خواهد شد. این میزان، آرای ۱۸ درصد از حوزه‌های رأی گیری است و می‌تواند تغییر اساسی در نتایج انتخابات ایجاد کند. وی کمیسیون انتخابات را به سوءمدیریت که در ایجاد آشوب در وضعیت سیاسی نقش داشته، متهم کرد. همزمان کمیساریای انتخابات عراق نیز اعلام کرد که شش مورد از شکایتها به نتایج انتخابات پذیرفته شد که در پی آن، آراء مربوط به حوزه‌های انتخاباتی مورد اعتراض، ابطال شد.

در چنین شرایطی رهبر جریان صدر عراق، چند روز مانده به اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی، نسبت به هرگونه تلاش برای تغییر نتایج انتخابات هشدار داد. مقتدا صدر اظهار داشت که کمیسیون انتخابات در کشورش تحت فشارهای سیاسی و امنیتی قرار دارد. وی در بیانیه‌ای که در حساب توییتر خود منتشر کرد، بر شفافیت کمیسیون مستقل انتخابات عراق و دقت و حرفه‌ای بودن آن در تمامی جزئیات تاکید کرد. صدر با ابراز امتناع از مداخله در کار این کمیسیون، بر حفظ امنیت اعضا و تمامی افراد وابسته به آن تاکید کرد. رهبر جریان صدر ادامه داد: همه فشارهای سیاسی و امنیتی که از روز اول کار تا به امروز بر کمیسیون وارد شده است را محکوم می‌کنیم. صدر که حزب متبوع او بر اساس نتایج اولیه جایگاه اول را در انتخابات به دست آورده، نسبت به هرگونه مداخله در کار دستگاه قضائی هشدار داد.

در خبری دیگر جنبش نجباء عراق مصاحبه «فواد حسین» وزیر خارجه این کشور با تلویزیون اسرائیل را اهانت به ملت عراق اعلام و آن را محکوم کرد. مهندس «نصر الشَمَّری» سخنگوی رسمی جنبش مقاومت اسلامی نُجَباء در واکنش به اقدام جنجالی و عجیب وزیر امور خارجه عراق در پیامی توئیتری نوشت: این اقدام پس از حوادثی صورت پذیرفته که نشان‌دهنده مخالفت جوامع آزاده با این رژیم تروریست و جنایتکار است.

نسخه مناسب چاپ