سفر رئیس‌جمهوری به ترکمنستان برای شرکت در اجلاس «اکو»
رئیس جمهوری به دعوت رسمی همتای ترکمنستانی و به منظور شرکت در پانزدهمین اجلاس ‏سران سازمان همکاری اقتصادی (اکو)، به عشق آباد سفر می کند.

به گزارش فارس،حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی روز شنبه به دعوت «قربانقلی بردی محمداف» رئیس جمهوری ترکمنستان، در راس هیات عالیرتبه سیاسی و اقتصادی راهی این کشور می‌شود.‏

رئیس جمهوری با حضور و سخنرانی در اجلاس اکو ، مواضع و پیشنهاد ها ایران در زمینه تقویت مناسبات منطقه ای و بین المللی و به ویژه رفع موانع و افزایش سطح همکاری ها و تبادلات اقتصادی کشورهای عضو اکو را تشریح و تبیین خواهد کرد.

رئیسی همچنین در این سفر ضمن دیدار با همتایان شرکت ‌کننده در اجلاس، راه های توسعه و تعمیق روابط دوجانبه را مورد بحث و بررسی قرار می دهد.

دیدار با تجار و ایرانیان مقیم ترکمنستان از دیگر برنامه های سفر رئیس جمهوری است.

ایران، ترکیه، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان، قزاقستان، تاجیکستان و جمهوری آذربایجان، ۱۰ عضو اکو را تشکیل می‌دهند. ‌

پانزدهمین نشست سران اکو یکشنبه( ۷ آذر )به میزبانی ترکمنستان برگزار خواهد شد و این کشور ریاست دوره ای اکو را عهده دار خواهد بود.

منابع و ظرفیت های گسترده اقتصادی به ویژه در بخش های معدن، نفت و گاز و گردشگری کشورهای عضو سازمان اکو سرمایه ارزشمندی را دراختیار این سازمان مهم اقتصادی منطقه قرار داده است. از طرفی ایران به دلیل داشتن مرز زمینی با ۵ کشور عضو اکو و دارا بودن موقعیت استراتژیک جغرافیائی برای برقراری اتصال سایر اعضاء به آب‌های بین‌المللی و همچنین به دلیل استقرار دبیرخانه دائمی اکو در تهران از موقعیت محوری در این سازمان برخوردار است.

نسخه مناسب چاپ