تعیین اراضی ۴میلیون واحد نهضت ملی مسکن تا ۲ماه آینده
وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه اراضی ۴میلیون واحد مسکونی ملی تا دو ماه آینده شناسایی و تعیین‌ می‌شود، گفت: ایجاد چندین شهر جدید در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد که برای سرریز جمعیت برخی از کلانشهرها و شهرها در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا از وزارت راه و شهرسازی، رستم قاسمی در نشستی که با استاندار و شهردار تهران در محل ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، با اشاره به اینکه برای تمام استان‌ها و شهرستان‌ها سهمیه‌ها برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن به طور مشخص و برنامه اجرایی هم تدوین شده است، گفت: همچنین اطلاعات بانک زمین در حال تکمیل است و شیوه‌نامه‌ای برای شروع عملیات اجرای طرح نهضت ملی مسکن ‌آماده کردیم که بر اساس این برنامه، واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن احداث می‌شود.

وی توضیح داد: در اجرای طرح نهضت ملی مسکن غیر از ۶کلانشهر که تامین مسکن آنها در شهرهای جدید انجام خواهد شد، برنامه تغییر کاربری اراضی در درون شهرها به دلیل داشتن زیرساخت، الحاق اراضی متعلق به دولت در جوار شهرها در برنامه است. همچنین ایجاد چندین شهر جدید در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد که برای سرریز جمعیت برخی از کلانشهرها و شهرها در دستور کار قرار گرفته است.وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در حوزه مکران در شهر تیس هم اکنون عملیات اجرایی طرح نهضت ملی مسکن برای ۵۰هزار واحد آغاز شده است. در جاسک هم طراحی شهر جدید در حال انجام است. در مجموع در سواحل مکران برای جمعیت‌پذیر کردن ۶۰۰هزار نفر در حال برنامه‌ریزی هستیم و کار را شروع کردیم.

وی تصریح کرد: در سایر شهرهای جدیدهم درصدد هستیم تا عملیات اجرایی ۵۰۰هزار واحد مسکونی را آغاز کنیم.

قاسمی با بیان اینکه از آنجایی که ساخت مسکن تقریبا ۲سال به طول می‌انجامد درصدد هستیم تا اجرای طرح را در دو گام آغاز کنیم، گفت: گام نخست ۲میلیون واحد مسکونی است که تقسیم بندی کار آغاز شده است. در گام دوم هم در حال برنامه ریزی برای تکمیل اراضی مورد نیاز اجرای طرح هستیم تا در زمانبندی مقرر، واحدهای مسکونی آغاز، تمام و تحویل متقاضیان شود.وی یادآور شد: بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار، بانک‌ها مکلف هستند تا سالانه ۳۶۰هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش مسکن تخصیص بدهند و سهم هر بانک هم مشخص است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: همچنین صندوق ملی زمین و مسکن که ابزار خوبی برای تامین بخشی از منابع مالی اجرای تولید مسکن است هم در حال راه‌اندازی است. قانون جهش تولید مسکن اجازه می‌دهد تا مابه‌التفاوت سود تسهیلات را برای گروه‌های کم‌درآمد از محل این صندوق تامین کنیم.

نسخه مناسب چاپ