رونمایی از کتاب «مردان آب، مردان آهن»
 

کتاب «مردان آب، مردان آهن» شامل خاطرات تکاوران اردبیلی نیروی دریایی ارتش نوشته شاهد مجتهدزاده اردبیلی، در مراسم شب خاطره با حضور شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی، جمعی از فرماندهان و پیشکسوتان این نیرو، خانواده‌های معزز شهدای نیروی دریایی رونمایی شد.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی انتشارات سوره مهر، همزمان با برپایی سیصدوسی‌اُمین شب خاطره، این کتاب در سالن سوره حوزه هنری رونمایی شد .

دراین مراسم، امیر شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دوران دفاع مقدس به‌ویژه شهدای نیروی دریایی ارتش گفت: نیروی دریایی در راستای انجام رسالتش پس از آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، در کمترین زمان ممکن دست دشمن را در دریا قطع کرد تا دشمن نتواند عرض اندام کند. او یادآور شد: دشمنان قسم خورده ایران اسلامی در راستای حمایت همه‌جانبه از رژیم بعث عراق در جنگ تحمیلی، شناورهایی برای دشمن بعثی ساخته بودند اما دلاوران نیروی دریایی ارتش با از بین بردن توان نیروی دریایی ارتش رژیم بعث عراق باعث شدند این شناورها حتی به دریای سرخ هم نرسند چه رسد به اینکه از تنگه هرمز عبور کنند یا با نیروی دریایی ایران روبرو شوند .

امیر ایرانی ادامه داد: نیروی دریایی ارتش امروز هم در دفاع از تمامیت ارضی ایران، همان مسیر دوران دفاع مقدس را دنبال می‌کند و از شاهرگ‌های اقتصادی کشور دفاع می‌کند و در این راستا هفتاد و نهمین ناوگروه نیروی دریایی راهبردی ارتش در دریاها در حال اسکورت کشتی‌های تجاری و نفتکش‌های کشورمان است تا هدف مثلت شوم دشمنان یعنی «تحریم،تهدید و توطئه» دشمنان را ناکام کند.

در ادامه مراسم، امیر دریادار دوم عرشه، ناصر سرنوشت راوی کتاب «باد سرخ» و ناخدایکم تکاور سلیمان محبوبی راوی کتاب «درست یک پا روی زمین» خاطراتی از دوران جنگ تحمیلی و مقاومت ۳۵روزه در خرمشهر را روایت کردند که مورد توجه و تحسین حاضران قرار گرفت.

کتاب «مردان آب، مردان آهن» شامل مصاحبه‌هایی است که شاهد مجتهدزاده اردبیلی مؤلف کتاب، با ۱۱نفر از تکاوران اردبیلی نیروی دریایی ارتش، از جمله ناخدا یکم بازنشسته هوشنگ صمدی کلخوران، ناخدا احد مردآزاد، ناوسروان موسی قربانی، ناوسروان حمید خدابخش، رحمت حسن‌زاده، علی یزدان‌خواه، علی ابراهیمی نیاری، حیدر حاجعلی‌زاده نیاری، جعفر رحمانی، فرهنگ آذین و شادروان جابر چاوشلو که با فرماندهی ناخدا صمدی در فتح خرمشهر نقش داشتند، انجام داده است.

نویسنده در بخش شهدا نیز خاطرات همرزمان و خانواده شهدای گرانقدر دریادار دوم شهید عسگر محتاج، جاویدالاثر دریادار دوم کاظم نظافت، جاویدالاثر ناوسروان حسن اعتباریان، جاویدالاثر ناوسروان منوچهر عباسی، ناوسروان غلامحسین ملک‌پور و ناوسروان مشیت‌الله معصومی را به نگارش درآورده است.

کتاب «مردان آب، مردان آهن» خاطرات تکاوران و شهدای نیروی دریایی استان اردبیل با مقدمه «ناخدا یکم بازنشسته هوشنگ صمدی کلخوران» است که توسط حوزه هنری اردبیل تولید شده و از سوی انتشارات سوره مهر، در ۱۵۲صفحه و قطع رقعی در سال ۱۴۰۰چاپ شده است.

این شب خاطره میزبان روایت رزم نیروی دریایی ارتش بود. دراین شب خاطره که با حضور امیر شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش برگزار شد، امیرناصر سرنوشت و جناب سلیمان محبوبی از شجاعت و دلاوری‌های ارتشیان روایت‌گری کردند.

در پایان این مراسم از خانواده‌های چند نفر از شهیدان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تقدیر شد.

نسخه مناسب چاپ