رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم :
آیت‌الله سید یحیی جعفری، محبوب همه مردم بود
 

کرمان – خبرنگار اطلاعات: رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به ویژگی‌های خاص مرحوم آیت‌الله سید یحیی جعفری، امام جمعه فقید کرمان گفت: این سید بزرگوار محبوب همه طبقات اجتماعی بود و هنرمندانه این استان را در پیچ و خم‌های تاریک تاریخ هدایت کرد.

آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در آیین نخستین سالگرد ارتحال امام جمعه سابق کرمان که در مصلای امام‌ علی(ره) شهر کرمان برگزار شد، افزود: آیت الله سید یحیی جعفری انسانی خدوم،

مسئولیت پذیر، اخلاق مدار، نماد صفا ، صداقت و صمیمیت بود، لذا سخن گفتن درباره چنین شخصیت هایی که همه عمرشان را در راه خدمتگزاری در راه اسلام و ولایت صرف کرده اند، دشوار است.

وی با بیان این که درباره این انسان وارسته باید از ۲بعد سخن بگوئیم، تاکید کرد: آیت الله جعفری از یک سو عالم و خطیب شهر و از سوی دیگر خادمی مردمی، مسئولیت پذیر، مسئولیت شناس و تأثیرگذار بود.

رئیس جامعه مدرسین قم با اشاره به برگزاری آیین تشییع آیت الله جعفری که سال گذشته در اوج شیوع کرونا و با حضور اندکی از مردم برگزار شد، اظهار داشت: این آیین در خور شأن این عالم نبود زیرا ایشان در زمان اوج شیوع کرونا از میان ما رفت و آنطور که باید و شاید آیین گرامیداشت برگزار نشد، لذا امسال این مهم جبران خواهد شد و امیدواریم در سال های آینده هم که شرایط عادی تر خواهد شد، مراسم باشکوه تری برگزار شود.

صراحت در سخن و صداقت در رفتار

وی به ویژگی های خاص مرحوم آیت الله جعفری اشاره کرد و گفت: ایثار، مردم را دیدن و خود را ندیدن، مجاهدت، صراحت در سخن و صداقت در گفتار از ویژگی های خاص ایشان بود که این ویژگی ها مورد احترام همه مردم است .

آیت الله حسینی بوشهری به ویژگی های افراد مومن و خداترس اشاره کرد و ادامه داد: این افراد در راه خود سخت استوارند و هیچ چیز آن ها را از پا در نمی آورد و اینویژگی های انسان مومن و مردان خداست

وی با بیان این که مرحوم آیت‌الله سید یحیی جعفری ، محبوب همه اقشار مردم بود،تاکید کرد: همه این خصوصیات در زندگی آیت الله سید یحیی جعفری وجود داشت و اگر تاریخ زندگی این مرد بزرگ را ورق بزنیم می بینیم در همه عمرش هنرمندانه شرایط را کنترل کرد و دلباخته رهبرش بود.

رئیس جامعه مدرسین قم با بیان این که بهترین افراد بعد از اهل بیت (ع) نزد خدا افراد عالم و دانشمند هستند، افزود: عاقبت بخیری دنیا و آخرت با علم اندوزی ممکن می شود. عالمی که درس خوانده و در نهایت نتیجه گرفته است که باید از خدا بترسد، صفات اخلاقیش برای مردم راهگشا خواهد بود.

وی با تاکید بر این که اهالی استان کرمان تا سالیان سال در سوگ امام جمعه فقید خود خواهند بود، به دوران دفاع مقدس اشاره کرد و ادامه داد: این سید مبارز در جبهه چادر به چادر می رفت و با رزمندگان سخن می گفت، در آن زمان مردم و زن های کرمان طلا، جواهرات و پولشان را برای کمک به رزمندگان به وی می دادند زیرا به ایشان اعتماد داشتند.

همچنین حجت الاسلام حسن علیدادی سلیمانی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان هم از همه برگزار کنندگان این برنامه و خانواده مرحوم آیت الله سید یحیی جعفری تشکر کرد و گفت: در مقابل رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که مهمان و استاد ما هستند، سخنرانی نمی کنم.

بنیاد فرهنگی آیت الله جعفری راه اندازی می شود

همچنین رئیس ستاد برگزاری نخستین آیین سالگرد ارتحال آیت الله جعفری در این مراسم در سخنانی ضمن تبریک هفته بسیج گفت: آیت الله جعفری خود بسیجی بود و سال‌ها در لباس بسیج به مردم خدمت کرد.

حجت الاسلام مهدی عربپور با اشاره به حدیثی از پیامبر مکرم اسلام حضرت محمد (ص) افزود: مرگ یک عالم، صدمه ای جبران ناپذیر و ضایعه ای بزرگ برای جامعه اسلامی است.

وی با بیان این که شرایط شیوع کرونا در سال گذشته موجب شد آیین تشییع و ترحیم مرحوم آیت الله جعفری آن طور که باید و شاید انجام نشود، تاکید کرد: نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه فعلی کرمان حجت الاسلام حسن علیدادی سلیمانی، نسبت به برگزاری هرچه باشکوه تر آیین سالگرد مرحوم آیت الله جعفری تاکید داشت و بنا به این ضرورت ستاد برگزاری مراسم نخستین سالگرد آن عالم تشکیل شد.

عربپور در ادامه گفت: بنیاد آیت الله جعفری راه اندازی می شود تا آثار و مطالب ارزشمند ایشان که در خطبه ها ارائه می شد به درستی در اختیار عموم مردم قرار گیرد.

بنا به این گزارش، در این مراسم از یادمان مرحوم آیت الله جعفری که موزه کوچکی از وسایل شخصی ایشان را هم شامل می شود در مصلای امام علی (ره) رونمایی شد . همچنین حاضران در مراسم از نمایشگاه عکس دوران مجاهدت های آن عالم دیدن کردند.

نسخه مناسب چاپ