اخبارکوتاه
افتتاح ۹‏‎ ‎‏ کتابخانه عمومی شهری و روستایی در همدان

همدان ـ خبرنگار اطلاعات: مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان گفت: ۹ کتابخانه شهری و روستایی در ملایر، رزن، بهار، تویسرکان، کبودراهنگ و یک باب پانسیون مطالعاتی به کمک بخش خصوصی در شهر همدان افتتاح شد‎.

‎عاطفه زارعی در آیین بزرگداشت بیست و نهمین دوره هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان همدان اظهارداشت: کتابخوانی راهی برای کسب معرفت و محملی برای ارتقای خود و جامعه است و کتابخوانی سرچشمه‌لذت و واسطه‌ای برای کسب معنا و دروازه‌ای است که پرسش‌های ارزشی و درونی را تبیین می‌کند و دستاوردی است که در تمامی ادیان الهی تقدیس می‌شود‏‎.

‎وی با بیان این که کتابخانه‌ها مراکز اجتماعی و دانشی هستند که با ارائه خدمات به توسعه کتابخوانی می‌پردازند و به فرهنگ جامعه کمک می‌کنند،افزود: طی مدتی که با شیوع کرونا همراه بود، کتابخوانی تعطیل نشد و در بستر فضای مجازی ادامه یافت‏‎.

رویداد ملی استارتاپ ترمه با انتخاب ۳ ایده برتر در یزد پایان یافت‏

یزد ـ خبرنگار اطلاعات: نخستین رویداد ملی استارتاپ (کسب و کارهای نوین) ترمه در یزد با معرفی و تجلیل از ۳ ایده برتر با حضور تعدادی از مسئولان محلی، صنعتگران و ایده‌پردازان در دانشگاه فنی و حرفه‌ای مرکز این استان به کارخود پایان داد.‏

تیم سدار ترمه از یزد اول، تیم تَرمیس دوم و تیم ژاوا سوم شد، در این رویداد ملی که ایده پردازانی از شهرهای آمل، ساری، قائمشهر، بابل و یزد حضور داشتند و تیم‌های برتر از سوی هیأت داوران برگزیده شدند. ‏

سدار ترمه با عنوان «ایده طراحی سه بعدی نقوش ترمه برای استفاده از دکوراسیون داخلی» و تیم ترمیس با عنوان «ایده مرکز تخصصی طراحی پارچه، لباس و صنایع دستی» در این رقابت‌ها شرکت کردند و عنوان ایده تیم ژاوا «تلفیق نقوش دوره ساسانی و نقاشی خط در طراحی ترمه» بود. ‏

‏ داود عندلیب اردکانی، رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای یزد هدف از برگزاری این رویداد علمی را ارتباط فعالان حوزه صنعت ترمه با ایده پردازان، تجاری سازی ایده‌ها و کمک به رفع دغدغه‌های صنعتگران در این بخش دانست.‏

‎دیدار سرزده استاندار سیستان و بلوچستان از شهرستان قصرقند

زاهدان ـ خبرنگار اطلاعات: استاندار سیستان و بلوچستان در ادامه سفر‌های خود به شهرها و بخش‌های استان سرزده وارد شهرستان قصرقند واقع در جنوب استان شد و از طرح‌های در دست اجرای این منطقه دیدن کرد‎.

‎حسین مدرس خیابانی ساخت بیمارستان ۶۴ تختخوابی قصرقند را ضروری دانست و از مسئولان و به خصوص مدیران کل استان خواست سریعا به‌ مشکلات قصرقند رسیدگی کنند تا شاهد پیشرفت و آبادانی این خطه از استان باشند‎. ‎وی افزود: با توجه به جمعیت ۶۰ هزاری قصرقند، نباید بیماران برای درمان خود به دیگر شهرها مراجعه کنند و هزینه‌های سرسام‌آوری را متحمل شوند‏‎.

‎استاندار سیستان و بلوچستان گفت: هدف و نیت ما خدمت به مردم است و این خدمت بی‌منت را باید خالصانه انجام داد‎. ‎وی با بیان اینکه مرکز درمانی بستر «دمبیگان» فاقد پزشک است، خاطرنشان کرد: رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر برای تامین نیروی انسانی و راه‌اندازی مرکز اقدام کند‏‎.

انعقاد قرارداد راه‌اندازی سامانه ماهواره‌ای سنجش از دور سپاس در هرمزگان

بندرعباس ـ خبرنگار اطلاعات: قرارداد راه‌اندازی سامانه ماهواره‌ای سنجش از دور سپاس، بین دادگستری هرمزگان و سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح منعقد شد‎.

‎رئیس کل دادگستری هرمزگان گفت: جلوگیری از هرگونه ساخت و ساز و تصرف‌های غیرمجاز، وجود درگاهی واحد و بدون محدودیت زمانی و مکانی برای ثبت درخواست‌ها و ردیابی و پیگیری آنها، شناسایی گلوگاه‌های فساد، جلوگیری از زمین‌خواری، ارتقای دقت، سرعت و شفافیت در ارائه خدمات از اهداف راه اندازی این سامانه است‎.

‎علی صالحی افزود: «سپاس» یک سامانه مکان محور است که می‌تواند با استفاده از نقشه‌ها و تصاویر دقیق ماهواره‌ای، مختصات ساخت و ساز‌های مجاز و غیر مجاز را به تفکیک مشخص کند‏‎.

‎وی گفت: اطلاعات سامانه سپاس هر ۳ روز یکبار به ‌روزرسانی می‌شود و با تأمین بودجه و اعتبار لازم، این سامانه تمامی مناطق هرمزگان را پوشش می‌دهد‏‎.

‎رئیس کل دادگستری هرمزگان افزود: راه اندازی سامانه سپاس علاوه بر کاهش نیاز به نیروی انسانی و عملیات زمینی، در پیشگیری از آسیب‌های احتمالی به هنگام بلایای طبیعی و حوادث غیرمترقبه نیز بسیار مؤثر است‎.

مانور مقابله با عرضه آفت کش‌ها و سموم غیرمجاز در لنجان

زرین شهر ـ خبرنگار اطلاعات:‏‎ ‎مانور مقابله با عرضه آفت کش‌ها و سموم غیرمجاز با همکاری مدیریت جهاد کشاورزی، صمت و نیروی انتظامی لنجان برگزار شد‏‎.

‎مهندس جعفری کارشناس حفظ نباتات جهاد کشاورزی شهرستان لنجان با بیان اینکه این مانور به مدت یک هفته در سطح شهرستان برگزار می‌شود، گفت: در این مانور تمامی فروشگاه‌های عرضه آفت کش و سموم مرتبط با محصولات گلخانه‌ای رصد و پایش می‌شوند.

‎وی هدف از برگزاری این مانور را رسیدگی به وضعیت عرضه سموم، بررسی عملکرد مسئولان فنی، وضعیت مجوز‌های فروشگاه‌های عرضه کننده و جلوگیری از عرضه سموم تقلبی و تاریخ مصرف گذشته و قاچاق در سطح شهرستان لنجان دانست و ‎جعفری با توجه به ظرفیت بسیار خوبی که در حوزه کشاورزی شهرستان به ویژه در تولید محصولات گلخانه‌ای وجود دارد، عرضه سموم و آفت کش‌ها بسیار حائز اهمیت است و این روند ادامه خواهد داشت، تا به اهداف پیش بینی شده در این حوزه دست پیدا کنیم‎.

کشف محموله بزرگ کابل‌های مسروقه در اراک

اراک ـ خبرنگار اطلاعات: مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی از کشف ۶ تن کابل و سیم‌های برق سرقتی به ارزش ۲ میلیارد تومان در اراک با همکاری دادستانی و نیروی انتظامی استان خبرداد.‏

محمد اله داد در حاشیه کشف بزرگترین محموله کابل و سیم‌های برق مسروقه در اراک، افزود: در پی وقوع سرقت کابل‌های برق و پس از انجام اقدامات اطلاعاتی، یک واحد صنعتی که اقدام به خرید کابل‌های برق سرقتی می‌کرد، شناسایی شد.‏

وی یکی از اولویت‌های کاری شرکت‌های توزیع برق را پیشگیری از سرقت وبرخورد قاطع با سارقین و مالخران در حوزه تجهیزات برق باهمکاری نیروی انتظامی عنوان کرد و افزود: در این خصوص ازمردم درخواست می‌شود هرگونه موارد مشکوک را به شماره تماس ۱۲۱ و یا سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۰۰۰۱۲۱ شرکت توزیع برق استان مرکزی اطلاع دهند.‏ مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی بابیان اینکه از ابتدای سال جاری خسارت وارده سرقت کابل‌ها و تجهیزات به شرکت برای احداث مجدد شبکه بالغ بر ۵ میلیارد تومان برآورد شده است، افزود: آسیب رساندن به لوازم برقی مشترکان، تلفات برق، تاریکی معابر و بروز نا امنی در سطح شهر از دیگر زیان‌های وارده ناشی از سرقت تأسیسات و تجهیرات برق است.‏

نسخه مناسب چاپ