دوره تازه مذاکرات ایران و۱+۴ فردا در وین
علی باقری رئیس‌ هیات مذاکره کننده ایران با ۱+۴دیروز شنبه در صدر هیاتی برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام وارد وین پایتخت اتریش شد.

به گزارش ایسنا، مذاکرات ایران با کشورهای گروه ۱+۴پس از چندین ماه وقفه قرار است فردا از سرگرفته شود.

ایران اعلام کرده است که مذاکرات وین باید با محور لغو تمامی تحریم ها انجام شود.

هیات آمریکا به سرپرستی رابرت مالی به طور غیرمستقیم در وین حضور دارد.

مقدمات رسیدن به یک توافق سریع فراهم است

وزیر امور خارجه هم با اشاره به آغاز دور جدید مذاکرات وین گفت: امیدواریم در مسیر گفتگوهای وین بتوانیم گام های اساسی و موفقیت آمیز رو به جلویی داشته باشیم.

حسین امیرعبداللهیان با بیان اینکه در طول یکصد روز گذشته بحث برجام، مذاکرات وین و تعامل و همکاری در چارچوب حقوق و منافع ملت ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی به صورت جدی مورد توجه دستگاه دیپلماسی کشور بوده است، گفت: ما همه مقدمات را برای رسیدن به یک توافق خوب و سریع فراهم کرده‌ایم؛ البته در صورتی که طرف های

‌مقابل نیز به تعهدات کامل شان برگردند. ما به صراحت مواضع و مطالبات خود را در گفتگوهایی که داشتیم اعلام کرده ایم.

وی تاکید کرد: نظر صریح ایران این است که حقوق و منافع ملت ایران باید در میز مذاکره تأمین و تحریم ها لغو شود. ما امیدواریم در مسیر گفتگوهای وین بتوانیم گام های اساسی و موفقیت آمیز رو به جلویی داشته باشیم.

وزیر امور خارجه در ادامه گفت: قطعا دست جمهوری اسلامی ایران بسته نخواهد بود. گزینه های مختلفی در مقابل ما قرار دارد و ما از گزینه گفتگو و مذاکره در وین کار را شروع می کنیم. ما در مذاکره و رسیدن به توافق جدی هستیم و امیدواریم طرف های مقابل نیز در عمل این جدیت را داشته باشند.

امیرعبداللهیان افزود: ما به صراحت به طرف های مقابل گفته ایم که یک دولت عملگرا و نتیجه محور هستیم و امیدواریم که در میز مذاکرات وین چنین اتفاقی بیفتد.

وزیر امور خارجه همچنین با اشاره به اقدامات وزارت خارجه برای پیگیری و حل مشکلات ایرانیان خارج از کشور افزود: در همین چارچوب تلاش کردیم در سایت جدید وزارت خارجه بخشی را برای ارتباط مستقیم ایرانیان مقیم خارج از کشور و هموطنان در داخل کشور با وزیر خارجه اختصاص دهیم. در روزهای آینده نیز یک دسترسی بالاتری برای رفع نگرانی بخشی از ایرانیان مقیم خارج از کشور در این سایت فراهم خواهد شد.

وی در همین رابطه ادامه داد: متأسفانه دشمنان، لابی صهیونیستی، رسانه های معاند تلاش می کنند که نوعی ایران هراسی را به ویژه در نسل جدید ایرانیان خارج از کشور ایجاد کنند. ما در سایت وزارت خارجه طی روزهای آینده بخشی را فعال خواهیم کرد که هموطنان خارج از کشور می توانند بپرسند که ما برای ورود به ایران مشکلی از نظر نظام وظیفه یا هر موضوع دیگری داریم یا خیر. من به عنوان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران عرض می کنم که ایرانیان عزیز با آرامش خاطر می توانند به کشور سفر کنند و با آرامش می توانند در هر زمانی براساس برنامه ریزی که انجام می دهند به کشور محل اقامت خودشان برگردند.

وی خطاب به ایرانیان خارج از کشور افزود: ما در این سامانه به شما پاسخ خواهیم داد که بدون مشکل می توانید به ایران سفر کنید و به عنوان وزارت امور خارجه و دستگاه دیپلماسی کشور تضمین می شود وقتی به شما پاسخی داده خواهد شد.وی ادامه داد: مایلم در همین جا تأکید کنم تعداد افرادی که دو تابعیتی هستند و به دلیل ارتکاب جرم در ایران محاکمه شده اند و جرم آنها اثبات شده است کمتر از عدد انگشتان دو دست است. به صراحت می گویم

‌اگر هر کس دیگری حتی شخص وزیر خارجه نیز آن جرم را مرتکب می شد امروز با همان وضع روبرو می شد ضمن اینکه بسیاری از آنها مورد رأفت جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته اند.

امیرعبداللهیان همچنین در ادامه گزارش خود از یکصد روز فعالیت دستگاه دیپلماسی کشور در دولت سیزدهم یکی دیگر از مسائل مهم در این مدت را تحولات افغانستان بیان کرد و گفت: تلاش سیاسی گسترده ای را در ایران به عمل آوردیم که تحت تأثیر ناامنی و بی ثباتی که در افغانستان در دوره انتقالی ایجاد شد قرار نگیریم و در عین حال تدابیری را بیندیشیم که بتوانیم مرزها را کنترل و ورود آوارگان را مدیریت کنیم و راه حل سیاسی برای حل بحران افغانستان داشته باشیم.

وی ادامه داد: برگزاری حضوری دومین نشست وزیران امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان در ایران یکی از تدابیری بود که در این زمینه اندیشیده شد.

هشدار رئیس سازمان انرژی اتمی به رژیم صهیونیستی

به گزارش ایسنا، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی هم در گفتگو با شبکه المسیره به رژیم صهیونیستی هشدار داد که از پیش هرگونه تهدید حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران، نگاهی به آینه بیندازد تا حد و اندازه واقعی خود را بفهمد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد که ایران در راهبرد ملی خود هرگز به دنبال دستیابی به تسلیحات هسته‌ای نبوده و نخواهد بود. ایران کاملا مطابق با استانداردها و در چارچوب آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عمل می‌کند.

اسلامی همچنین گفت که در تمامی برنامه‌های بازرسی که تاکنون از تاسیسات هسته‌ای در ایران انجام شده، هیچ گونه انحرافی در برنامه هسته‌ای ایران مشاهده نشده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی در بخش دیگری از سخنانش افزود: استکبار فکر می‌کند که با ترور یک دانشمند هسته‌ای می تواند به انقلاب اسلامی ضربه بزند، اما این اقدام نتیجه عکس داشت و نه فقط موجب تضعیف برنامه هسته‌ای ما نشد، بلکه منجر به تقویت و توسعه فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران شده است.

اسلامی تاکید کرد: سایر طرف‌های برجام به تعهدات خود ذیل این توافق عمل نکردند و در عین حال، مدعی هم هستند. این موضوع دلیل ایجاد فضای منفی و رسانه‌ای علیه ما را به خوبی نشان می‌دهد.

وی در پایان تاکید کرد که مذاکرات وین درباره بازگشت سایر طرف‌ها به اجرای تعهداتشان است، نه موضوعات هسته‌ای.

نسخه مناسب چاپ