کوتاه از سراسر جهان
 

جوان ایرانی رئیس پارلمان نروژ شد

عصرایران: یک مهاجر ایرانی به نام «مسعود قره خانی» به عنوان رئیس پارلمان نروژ انتخاب شد. این سیاستمدار ایرانی‌تبار حزب کارگر نروژ، ۳۹ ساله و متولد تهران است که در سال ۱۹۸۷ (۱۳۶۶)‌ زمانی که تنها پنج سال داشت با پدر و مادرش به نروژ مهاجرت کرد و در رشته رادیوگرافی فارغ التحصیل شد. او پس از اینکه به ریاست پارلمان نروژ رسید، در حساب کاربری خود در فیس بوک با انتشار عکسی از پدر و مادرش، نوشت: «ممنون از اعتماد شما؛ امروز من به‌عنوان رئیس استورتینگ (پارلمان نروژ) در کشور زیبای نروژ انتخاب شدم.» قره‌خانی از سال ۲۰۱۷ عضو پارلمان نروژ است. در نروژ رئیس پارلمان دومین مقام عالیرتبه پس از پادشاه است.

مردم میانمار، در آستانه قحطی و گرسنگی

ایسنا: روزنامه گاردین اعلام کرد، ارتش میانمار از زمان کودتای فوریه گذشته اقدام به نابودی آذوقه‌ها، کشتن دام‌ها و مسدود کردن جاده‌های مورد استفاده برای حمل و نقل موادغذایی کرده است. به نوشته گاردین، شورای نظامی حاکم بر میانمار از زمانی که در اوایل سال جاری میلادی با کودتا قدرت را در این کشور به دست گرفت، متهم به کشاندن مردم به مرز قحطی طی حملات مکررش شده است. نهاد موسوم به «شورای مشورتی ویژه میانمار» هم اعلام کرد، حملات ارتش میانمار مانع برداشت محصولات توسط کشاورزان شده است.

میشل اوباما نامزد ریاست جمهوری آمریکا می شود

فارس: برخی رسانه‌ها با اشاره به نتیجه یک نظرسنجی سراسری در آمریکا، درباره احتمال نامزدی «میشل اوباما» همسر باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ گمانه‌زنی کردند. در شرایطی که احتمال شرکت یا عدم شرکت جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا همچنان در این کشور خبرساز است، نظرسنجی‌ها در آمریکا از حمایت قابل توجه رای‌دهندگان دموکرات از همسر اوباما در این انتخابات حکایت دارد. نظرسنجی وبگاه «هیل» نشان می‌دهد «کامالا هریس» معاون بایدن و «میشل اوباما» در صدر نامزدهای احتمالی قرار دارند.

آمریکا: درصورت حمله به اوکراین، همه گزینه‌ها علیه روسیه روی میز است

فارس: وزارت خارجه آمریکا درباره واکنش به اقدام احتمالی روسیه علیه اوکراین گفت که همه گزینه‌ها درباره مسکو روی میز قرار دارد. «کارن دانفرید» دستیار وزیر خارجه آمریکا گفت که با مقام‌های اوکراینی درباره طرح ادعایی «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهوری اوکراین درباره کودتا علیه وی رایزنی کرده است. وی افزود: ما در حال کار هستیم تا اطلاعات بیشتری به دست آوریم و همه گزینه‌ها در قبال روسیه روی میز هستند. همزمان دبیرکل ناتو هم تهدید کرد در صورتی که روسیه از زور علیه اوکراین استفاده کند، با پیامدهای وخیمی مواجه خواهد شد.

تقلید از لباس پوشیدن «کیم جونگ اون» در کره شمالی ممنوع شد

ایسنا: مقامات کره شمالی به مردم این کشور دستور دادند که از تمامی سخنان رهبر این کشور پیروی کنند اما به هیچ عنوان سبک لباس پوشیدن وی را تقلید نکنند. رادیو آزاد آسیا که یک رادیوی دولتی آمریکایی با منابع گسترده در کره شمالی است، گزارش داد: مقامات کره شمالی مشغول سرکوب شهروندانی هستند که کت‌ها و بارونی‌های چرمی می‌پوشند زیرا معتقدند که تقلید از سبک پوشش و استایل رهبر این کشور، بی‌احترامی است. بر اساس این گزارش، هویت خیاط های کیم جونگ اون هرگز فاش نشده اما سبک آنها در همه جای کره شمالی تقلید شده و در کارخانه‌های این کشور یا چین تولید شده و به صورت قاچاقی وارد کره شمالی شده است.

آماده باش ارتش چین در مرز تایوان

تسنیم: ارتش چین در واکنش به سفر مقامات آمریکایی به تایوان، به نیروهای گشتی خود در نزدیکی تایوان دستور داد گشت‌های خود را در آمادگی کامل جنگی قرار دهند. پنج عضو مجلس نمایندگان کنگره در سفری بدون اطلاع قبلی برای دو روز وارد تایوان شدند. این دومین بار در یک ماه اخیر است که مقامات آمریکایی به تایوان سفر می کنند. همزمان با این سفر مقامات آمریکایی، ارتش چین به گشتی‌های حاضر در نزدیکی تنگه تایوان دستور آغاز این مأموریت را صادر کرد.

نسخه مناسب چاپ