امروز در تاریخ
داریوش بزرگ، مبتکر سازمان‌های اطلاعاتی در جهان
پژوهشگران تحولات عهد باستان داریوش بزرگ، شاه ایرانیان از دودمان هخامنشی را مبتکر سازمان‌های اطلاعاتی ـ امنیتی در جهان اعلام کرده و نوشته‌اند که داریوش در روز نهم آذر سال ۴۸۹ پیش از میلاد اندیشه تأسیس یک سازمان اطلاعاتی برای ایران را به اجرا گذارد. وی در پی تقسیم قلمرو دولت ایران به ساتراپی‌های متعدد (ایالت ـ استان) که شرح آنها را در سنگ نبشته بیستون آورده است و انجام اصلاحات ازجمله ایجاد پستخانه، خزانه‌داری، پلیس راه، ضرب سکه طلا ، سیستم قضایی و سپاه جاویدان به اندیشه ایجاد یک سازمان اطلاعاتی مرکزی افتاد تا سوء‌مدیریت‌ها و تخلفات عمومی و نابخردی مقامات و عدم رضایت مردم از امور مستقیما و سریعا به او گزارش شود .

تسخیر یزد به دست اعراب
۳۰ نوامبر سال ۶۴۲ میلادی، شهر یزد از کانون‌های بزرگ زرتشتیانیسم به دست عرب افتاد. نیروهای مسلح عرب قبلا اصفهان را تصرف کرده بودند.
شهر یزد به تصمیم یزدگرد یکم ساخته شده بود و در سال ۶۴۲ که به دست عرب افتاد، هنوز یزدگرد سوم زنده بود و مقاومت می‌کرد.
در همان سال (سال ۶۴۲ میلادی) بسیاری از شهرهای آذربایجان و خراسان توسط عرب تصرف شدند.

مذاکرات ایران و کنسرسیوم نفت به نتیجه رسید
مذاکرات هفت روزه نمایندگان ایران و کنسرسیوم نفت در تهران پایان یافت و ۹آذر۱۳۴۵ اعلام شد که اختلاف‌نظر طرفین بر طرف شده است. این اختلاف‌نظر از چند ماه پیش از آن رخ داده بود و دولت ایران به کنسرسیوم اخطار کرده بود که اگر نظر ایران تامین نشود قرارداد نفت را کان لم یکن اعلام خواهد کرد.

مارک تواین، نویسنده آمریکایی
۳۰ نوامبر ۱۸۳۵، مارک توین سمیوئل لانگهورن کلمنس، داستان‌نگار و طناز معروف آمریکایی در شهر فلوریدای ایالت میسوری به دنیا آمد و ۷۵ سال عمر کرد. داستان‌های او و طنزهایش پر از نکته‌های ظریف و جالب است که ضرب‌المثل انگلیسی زبان‌ها شده‌اند.
www.iranianshistoryonthisday.com

code

نسخه مناسب چاپ