یارانۀ پنهان و محکومیت ۳۴۷ هزار میلیاردی کرسنت!
وحید حاج سعیدی
 

از وزیر امور اقتصادی و دارایی پنهان نیست، از شما دوستان جان چه پنهان، چند سال قبل بعد از برجام، ما هم مثل مسئولان جوگیر شدیم و از سر خوشی و همین طور بیخودی، مغازه ای باز کردیم تا ما هم از نمد رونق اقتصادی برجام برای خودمان کلاهی بافته باشیم.
بماند که دو سال بعدش هم باز هم از سر خوشی و همین طور بیخودی، آن را تعطیل کردیم و هیچ ربطی هم به آفتاب تابان برجام نداشت!
اما نکته جالب در این فعالیت اقتصادی دو ساله، نوع قبوض برق مغازه حقیر بود که هر چند وقت یکبار از سوی اداره فخیمه برق ناحیه صادر می شد.
هرچند از قدیم و ندیم گفته  اند:«چون که قبضی آیدت ای راهرو … آن صلاح توست، آتش دل مشو»؛ ولی حقیقتاَ ما هربار با دیدن این قبض برق، علیرغم میل باطنی و برخلاف توصیه اخلاقی شاعر، آتش دل می شدیم و گُر
می گرفتیم!
علت هم قرار گرفتن در زمره مشترکان پر مصرف بود. آن هم تنها به واسطه روشن کردن دو لامپ کم مصرف؛ یک مهتابی ۴۰  وات قدیمی و یک پنکه سقفی عهد شپل میرزا! جالب اینکه این مغازه فقط پنج شش ساعت در شبانه روز فعال بود و اکثر اوقات هم به دلیل استفاده از انرژی بی منت خورشیدی، لامپ ها خاموش بودند.
سؤال بنده هم از دوستان این بود که اگر روشن کردن چهار تا لامپ و یک پنکه سقفی، باعث قرار گرفتن مشترک در زمرۀ اغنیاء و از ما بهترون می شود؛ پس مشترکان از ما خیلی بهترونی که لامپ ها و نور پردازی منازل شان شب هنگام شبیه کشتی لاکچری ۷ دریا ( SEW SEVSN) است، چه نام دارند؟! مشترگ مگا پرمصرف؟ اولترا پرمصرف؟ هایپر پرمصرف؟
بگذریم…
حالا بعد از گذشت چندسال، عزیزان صنعت انرژی متوجه شدند که مشکل صنعت برق، یارانه پنهانی است که به از ما بهترون هبه می شود و در صدد هستند تا ریشه این یارانه پنهان را قطع کنند و در عوض برق ما رایگان شود.
البته این کار به راحتی افزایش قیمت خودرو و لبنیات و بلیط ورزشگاه آزادی نیست که هنوز میزان و نحوه افزایش از دهان مجری طرح خارج نشده، طرح افزایش قیمت در فاز اجرا قرار می گیرد و قیمت های جدید، در طرف دیگر جعبه پنیر یا بلیط درج می شوند!
فلذا خمیر این طرح چندسالی باید ورز ببیند و بعد حسابی در تنور فر بخورد. در ادامه، دوستان مجلس و دولت، عین یاران گوآردیولا در منچستر سیتی، آن را چندین بار پاسکاری کنند و توپ را به زمین هم بیندازند.
در ادامه باید ملاحظه کنند که اگر به تریج قبای داماد ها، سلبریتی ها، آقازاده ها و چهار درصدی ها بر نمی خورد و گیس کسی کج نمی شود، طرح را نیم بند و کجدار و مریز اجرا کنند.
یک نفر هم نیست بگوید که آخر، پدرآمرزیده ها! شما که کمبود بودجه دارید، از طرفی ارادۀ لازم برای گرفتن مالیات از چهاردرصدی ها را هم ندارید، دست کم این طرح را جدی بگیرید و برای اجرای آن، اینقدر دست دست نکنید. با اجرای این طرح، هم یارانۀ پنهان قطع می شود، و هم به خزانه دولت کمک می شود. این لابه لا ممکن است صرفه جویی پنهان هم صورت بگیرد.
بالاخره جادوگری که ماهی ۱۲۰ میلیون تومان برق برای شارژ جاروی جادویی اش مصرف می کند و فقط چهار و نیم میلیون پرداخت می کند، باید یارانه پنهانش قطع شود یا نه؟ در ضمن، خدا را چه دیدید، یک وقت دیدید با همین منبع هزینه محکومیت ۳۴۷.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ تومانی ایران در قرارداد کرسنت هم جور شد! از قدیم هم گفته  اند پول سه چیز خود به خود فراهم می  شود: عروسی، خرید خانه و محکومیت  های میلیاردی در مجامع بین المللی … حالا می  خواهد محکومیت در کرسنت باشد یا طلب ویلموس از فدراسیون فوتبال! شب  تان انوشه …

code

نسخه مناسب چاپ