پیشنهاد‌ اعمال دو هفته‌ای محدودیت‌های کرونایی
دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا با اشاره به شیوع گسترده اُمیکرون در کشور، گفت: توصیه و مصوبه مورد اجماع اعضای کمیته علمی کرونا در جلسه روز گذشته این بود که محدودیت‌های اجتماعی تا دو هفته در سراسر کشور اجرا شود و پس از آن دوباره بر اساس شرایط کشور، تصمیم‌گیری ‌شود .

به گزارش ایسنا، دکتر حمیدرضا جماعتی در حاشیه پنجاه و هشتمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا اظهار داشت: این محدودیت ها می تواند در مجامعی مانند مدارس، دانشگاه ها، کنسرت ها، مجموعه های ورزشی و … که تعداد زیادی افراد در آن حضور دارند، اجرایی شود و پس از آن دوباره بر اساس شرایط کشور، تصمیم‌گیری ‌شود.

وی گفت: بر اساس مصوبات این جلسه،در صورتی که نیروهای بهداشتی و درمانی، علائم خفیف مانند تب و لرز داشته باشند، تا ۵ روز بعد از مثبت شدن تست‌شان می‌توانند از مرخصی استفاده کنند، اما اگر فردی دارای درگیری شدید و نیازمند بستری باشد، با تایید متخصص مربوطه می‌تواند از مرخصی بیشتری استفاده کند. نیروهای بهداشتی و درمانی که پس از پنج روز مرخصی به محل کار بازمی‌گردند باید از ماسک‌های مطمئن و استاندارد مانندN95یا دو ماسک سه لایه استفاده کنند.

جماعتی خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از ابتلا به اُمیکرون، توصیه ما این است که همه افرادی که از منزل خارج می شوند، حتما از ماسک استفاده کنند و ماسک به طور درست و کامل دهان و بینی را بپوشاند. توصیه می شود که تمامی مجامع و محل‌هایی که افراد زیادی رفت و آمد دارند، استفاده از ماسک الزامی باشد و اگر فردی فاقد ماسک است، به صورت رایگان در اختیار او قرار گیرد؛ چراکه استفاده از ماسک در کاهش سرایت‌زایی بیماری، تاثیر بسیار زیادی دارد .

افزایش ۶۰ درصدی بستری کودکان

علیرضا ناطقیان فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان گفت: به نظر می‌رسد موارد بستری نیز در کودکان حدود ۵۰تا ۶۰درصد بیشتر شده است.

وی با علام این که تقریبا از ده روز گذشته روند افزایش موارد سرپایی کرونا در اطفال به وضوح در شهر تهران افزایش پیدا کرده است افزود: موارد مثبت پی سی آر به طور قابل توجهی بالا رفته و این نشان می‌دهد با سرعت بسیار زیادی در حال رفتن به سمت درگیری اطفال هستیم.

ناطقیان افزود: گروهی که بیشتر از همه حساس است و ممکن است بیماری خودش را در آنها بیشتر نشان بدهد، گروه سنی اطفال به ویژه زیر ۱۲ساله‌هاست.

افزایش شهرهای قرمز

بنابر اعلام کانال تلگرامی وزارت بهداشت، در حال حاضر ۴۲ شهر در وضعیت قرمز، ۱۴۲ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۳۰ شهر در وضعیت زرد و تنها ۳۴ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

بیش از ۳۵ هزار ابتلا ‌

همچنین؛ طی ۲۴ ساعت منتهی به ۱۲ بهمن، ۳۵هزار و ۷۰ بیمار جدید کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۶ میلیون و ۴۰۸ هزار و ۲۴۴ نفر رسید.

متاسفانه در همین مدت، ۵۰ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۳۲ هزار و ۵۰۴ نفر رسید.

نسخه مناسب چاپ