باقری : شرایط‌برای توافق برد – برد در مذاکرات وین آماده است
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به نقل از رئیس تیم مذاکره با اعضای ۱+۴ گفت: معاون سیاسی وزارت امورخارجه در ارائه گزارش به اعضای کمیسیون به عدم مذاکره مستقیم با آمریکا در وین تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا،‌ محمود عباس زاده مشکینی دیروز درباره نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس وعلی باقری کنی گفت: معاون سیاسی وزارت امورخارجه درباره روند مذاکرات در وین گزارش و به سئوالات نمایندگان پاسخ داد.

وی افزود: باقری روند مذاکرات را مثبت ارزیابی و به حسن نیت و جدیت جمهوری اسلامی ایران اشاره و تاکید کرد تیم مذاکره کننده دولت سیزدهم تاکنون هیچ گفتگوی مستقیمی با امریکایی‌ها نداشته‌است.

عباس زاده اضافه کرد: بر اساس جمع بندی مباحث مطروحه در جلسه کمیسیون، در شرایط موجود، نتیجه داشتن و مابه ازای عینی مذاکره مستقیم با آمریکا روشن نیست. با وجود مثبت و روبه جلو بودن روند مذاکرات، هنوز مسائل مهمی باقی مانده است که باید بر سر آن مذاکره و توافق شود. البته حق جمهوری اسلامی ایران است که تمامی تحریم‌ها لغو شود ولی تا به امروز طر‌ف ‌مقابل، لغو بخشی از تحریم‌ها را پذیرفته است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: مجموعه قرائن و شواهد و واقعیت‌ها از جمله برگه‌هایی که ایران در دست دارد، نشان می‌دهد شرایط برای یک توافق خوب و برد – برد آماده است به شرط اینکه غربی‌ها هم حسن نیت و جدیت داشته باشند.

نماینده روسیه در سازمان ملل هم در یک کنفرانس خبری بر حمایت مسکو از احیای برجام تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری ترند، واسیلی نبنزیا، نماینه روسیه در سازمان ملل در یک کنفرانس خبری که به آغاز ریاست دوره‌ای مسکو در شورای امنیت سازمان ملل اختصاص داشت، اعلام کرد که روسیه مایل به احیای برجام [توافق هسته‌ای] و حرکت بر اساس پیشرفت‌های انجام شده در مذاکرات وین است. او تاکید کرد که می‌توان به یک توافق دست یافت.

نبنزیا در پاسخ به سئوالی درباره تمایل همکاری مسکو با واشنگتن در این زمینه گفت: بسیار زیاد مایل به احیای برجام و اجرای تعهدات تمامی طرفین در این توافق هستیم.

این دیپلمات روس ادامه داد: تا جایی که می‌دانم، مذاکرات در وین برقرار است و می‌توانیم انتظار داشته باشیم توافقی حاصل شود.

نسخه مناسب چاپ