طراحی زیست بوم ملی اشتغال برای کاهش بیکاری
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: طراحی زیست بوم ملی اشتغال در دولت سیزدهم، نقشه ای بسیار منسجم از تعامل حلقه‌های مختلف را ترسیم کرده که می‌تواند به ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری در کشور کمک کند.

حجت‌الله عبدالملکی، در نشست امضای تفاهم‌ نامه اجرایی برنامه ملی اشتغال جمهوری اسلامی ایران با کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور افزود: تاکنون بیش از ۷۱ دستگاه دولتی، حاکمیتی و تشکل‌های مردمی در زیست بوم ملی اشتغال جانمایی شده‌اند.

وی گفت: هرگز قرار نیست دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی در این زیست بوم ایجاد اشتغال کنند.دستگاه‌های حاکمیتی، تنظیم‌ کننده، سیاستگذار، ناظر، هدایت‌گر و حامی هستند و نقش اصلی را مردم ایفا می کنند.

وی، زیست بوم ملی اشتغال را مانند قطاری توصیف کرد که اگر حرکتش تسریع شود و شتاب بگیرد، بخش قابل ملاحظه‌ای از جاماندگان اشتغال و بیکاران را سوار خواهد کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: نکته اساسی در طراحی زیست بوم ملی اشتغال ایجاد شرایطی است که قطعات مختلف مانند یک جورچین در کنار هم قرار بگیرند و تصویری واقعی از کاهش بیکاری به نمایش بگذارند.وی گفت: در دامنه زیست بوم ملی اشتغال تاکنون ۲۶ تفاهم‌نامه امضا شده که بخشی از این تفاهم‌نامه‌ها با تشکل‌های مردمی بوده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: انجمن‌های صنفی کارگران ایران، دارای بیش از یک هزار و ۴۰۰ هسته دارد که می‌توان در طرح زیست بوم ملی اشتغال از ظرفیت‌های این انجمن، یعنی بخشی از کارگران متخصصی که هنوز سازماندهی نشده‌اند اما دارای ظرفیت توسعه‌ای هستند استفاده کرد.

نسخه مناسب چاپ