صالح آبادی: کاهش نرخ تورم و ثبات بازار ارز ادامه می یابد
رئیس کل بانک مرکزی گفت: از برنامه های جدی بانک مرکزی این است که اعتبارات به بخش های مولد اقتصادی هدایت شود تا سرمایه هایی که بانک ها در اختیار مشتریان قرار می‌دهند به سمت فعالیت‌های غیرمولد نرود.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر صالح آبادی در برنامه شکوه ایران رادیو اقتصاد، با اشاره به منویات مقام معظم رهبری درباره سیاست هدایت اعتبارات گفت: مقام معظم رهبری فرمودند که رشد نقدینگی و تورم در یک دهه اخیر افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته در حالی که بخش واقعی تولید و رشد تولید ناخالص داخلی و تشکیل سرمایه ثابت داخلی به تناسب رشد نکرده که باعث تورم در اقتصاد شده است.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب برهمین اساس از بانک مرکز خواستند و فرمودند که هدایت اعتبارات باید به سمت تولید و فعالیت های مولد اقتصادی باشد.

دکتر صالح آبادی در توضیح چگونگی تحقق این امر گفت: بخشی از این امر مربوط به بانک مرکزی است که با نظارت هوشمند بر مصرف صحیح تسهیلات محقق می‌شود؛ یعنی از طریق سامانه‌هایی که داریم و همچنین رصد جریان وجوه، به گونه ای عمل خواهیم کرد که هدایت اعتبار به سمت بخش واقعی تولید سوق پیدا کند و سرمایه ها به سمت فعالیت های غیرمولد نرود.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: بخش دیگر هم به سازمان امور مالیاتی مرتبط است که در این زمینه باید سامانه بانکی به سامانه مالیاتی متصل باشد، یعنی اگر فردی اعتبار و سرمایه را به سمت فعالیت‌های غیرمولد برد، مشمول مالیات خاص خود شود که البته این موضوع نیاز به قانون هم دارد و بر همین اساس در حال حاضر در کمیسیون اقتصادی مجلس، موضوع مالیات بر عایدی سرمایه مطرح است که در صورت تصویب بسیار موثر خواهد بود.

وی ادامه داد: در لایحه بودجه سال آینده مالیات حوزه تولید از ۲۵ درصد به ۲۰ درصد کاهش یافته و همچنین در صورت تصویب لایحه مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات بر فعالیت‌های سفته بازانه افزایش پیدا می‌کند.

دکتر صالح آبادی با بیان اینکه رشد نرخ تورم ماهانه در آذر گذشته ۸ر۱ درصد، در آبان ۴ر۲ درصد، در مهر ۱ر۳ درصد و در شهریور هم ۳ر۳ درصد بود، از روند کاهشی نرخ تورم خبر داد و گفت: خوشبختانه رشد نقدینگی و نرخ تورم در ماه های اخیر کنترل و کاهشی شده است، به نحوی که رشد نرخ تورم ماهانه از ۳ر۳ درصد ماه‌های گذشته به ۳ر۱ درصد در دی امسال رسیده است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: تعادل بازار ارز و روند با ثبات سامانه نیما و روند کاهشی قیمت ها در بازار متشکل ارز کمک خوبی به کاهش و کنترل نرخ تورم داشته است روندهایی که طی می‌شود امید بخش است و امیدواریم این روند مثبت در اقتصاد ما تداوم داشته باشد.

دکتر صالح آبادی در ادامه در مورد حفظ ارزش پول ملی و تقویت آن اظهار داشت: یک بخش از کنترل ارزش پول ملی به بازار ارز و تعادل در این بازار مربوط می شود و اینکه نرخ ارز در یک دامنه مشخصی نوسان داشته باشد، بنابراین تعادل در این بازار می تواند به حفظ ارزش پول ملی کمک زیادی کند، بخش دوم هم مربوط به تورم است که همانگونه که اشاره شد کنترل رشد تورم در ماه های اخیر اتفاق افتاده است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه برای حفظ ارزش پول ملی بایستی اصلاح نظام بانکی را در برنامه داشته باشیم تصریح کرد: این مساله را به صورت جدی دنبال می کنیم.

وی افزود: اصلاح در نظام بانکی به این معناست که بانک ها باید انضباط بیشتری داشته باشند، در واقع نظارت بانک مرکزی بر بانک ها هوشمند و سیستمی و اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزی کنترل خواهد شد، بنابراین قانون بانک مرکزی که در حال حاضر در مجلس مطرح است را هم به طور جدی دنبال می کنیم که تصویب شود.دکتر صالح آبادی خاطر نشان کرد: اصلاح نظام بانکی یکی از محورهای کاهش نرخ تورم خواهد بود تا اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزی کنترل و در نهایت یکی از ریشه های پایه پولی در واقع مهار شود.

همچنین موضوع اصلاح رابطه مالی دولت و بانک مرکزی بسیار مهم است، یعنی اضافه برداشت دولت از بانک مرکزی هم یکی از ریشه های دیگر رشد تورم است که به دنبال اصلاح آن هستیم.

رئیس کل بانک افزود: با توجه به اینکه در دولت بر لایحه بودجه ۱۴۰۱ بررسی و جمع بندی داشتیم تا به گونه ای تنظیم شود که کسری نداشته باشد، بنابراین این روزها انتظارمان از مجلس این است که لایحه بودجه را به گونه ای تصویب کند که بدون کسری بسته شود.

وی تاکید کرد: مهم است که منابع موهومی در قانون بودجه دیده نشود؛ زیرا هزینه ها معمولا اتفاق می افتد ولی بعضا درآمدها اتفاق نمی افتد و این باعث کسری بودجه می شود.

لذا خواهش بنده از مجلس این است که بودجه ای بدون کسری تصویب شود تا یکی دیگر از ریشه های تورم که اضافه برداشت یا استقراض دولت ها از بانک مرکزی است را کنترل کنیم.

نسخه مناسب چاپ