عرضه گسترده برنج ایرانی و خارجی و سیب زمینی به بازار
نشست فوق‌العاده قرارگاه امنیت غذایی برای تنظیم بازار محصولات کشاورزی پیرو دستور رئیس جمهوری به وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد.

علیرضا رضازاده رئیس مرکز روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی با اعلام این مطلب گفت: در این نشست قرار شد ۱۰۰ هزار تن سیب‌زمینی از مزارع گواهی شده خارج از کشور با رعایت اصول قرنطینه‌ای و تحت نظارت سازمان حفظ نباتات برای مصارف صنعتی، خوراکی و بذری وارد کشور شود.

وی با اشاره به اینکه همچنین تعیین عوارض برای صادرات سیب‌زمینی در دستور کار کارگروه تنظیم بازار محصولات کشاورزی قرار گرفت، از عرضه سیب زمینی در سطح میادین میوه و تره بار با قیمت کیلویی ۱۰ هزار تومان از امروز خبر داد و تصریح کرد: مقرر شد سامانه بازارگام هم توزیع هوشمند سیب‌زمینی را با قیمت ۹ هزار و ۸۰۰ تومان برای تحویل درب منازل از امروز آغاز کند.

رضازاده در ادامه همچنین به توزیع ۲۰۰ هزار تن برنج تایلندی، پاکستانی و هندی تا شب عید در بازار اشاره کرد و گفت: قرار شد فروشگاه‌های زنجیره‌ای و سازمان میادین تره‌بار تهران، برنج خارجی با نرخ تنظیم بازار به مصرف کنندگان عرضه کنند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به نبود و کمبود برنج و ذخایر بالای ۳۰۰ هزار تنی برنج ایرانی در مازندران و گیلان، عرضه گسترده برنج ایرانی هم از این هفته توسط اتحادیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای و اتحادیه استان‌های مازندران و گیلان انجام می‌شود.

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی همچنین توزیع هوشمند برنج تایلندی، هندی و پاکستانی را به درب منازل با تخفیف ویژه مورد توجه قرار داد و در ادامه نظارت سازمان تعزیرات حکومتی بر بازار و برخورد جدی با گرانفروشی و احتکار برنج را از دیگر مصوبات این نشست عنوان کرد و گفت: واردات برنج از پاکستان هم در دستور کار ستاد تنظیم بازار قرار گرفته است.

از سوی دیگر، یزدان سیف مدیرعامل شرکت بازرگانی دولت از توزیع ۱۵۰ هزار تن برنج خارجی از ابتدای بهمن تاکنون در بازار خبر داد و گفت: در حوزه ذخایر برنج خارجی هیچ‌گونه مشکلی نداریم و تا آرامش بازار، روند توزیع برنج وارداتی تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه دارد.

وی گفت: امروز سه دسته برنج خارجی توزیع داریم که برنج تایلندی با قیمت کیلویی ۱۲۵۰۰ تومان و برنج پاکستانی با قیمت کیلویی ۲۰۵۰۰ تومان از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای و برنج هندی از طریق شبکه بازارگام کیلویی ۱۸۵۰۰ عرضه می‌شود؛ لذا قیمت برنج خارجی برای مصرف‌کننده هم اکنون بین ۲۴ هزار تا ۳۱ هزار تومان است.

نسخه مناسب چاپ