بایدن، کشته شدن «القرشی» سرکرده داعش در عملیات نیروهای آمریکایی را اعلام کرد
 

سرویس خارجی: آمریکا که به اذعان دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا خود، داعش را به وجود آورد، اکنون در اقدامی تبلیغاتی که به گفته کارشناسان بیشتر با هدف نجات دولت بایدن صورت گرفته، از کشته شدن سرکرده این گروه تروریستی خبر داده است.

رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد نیروهای آمریکایی قصد بازداشت «ابو ابراهیم القرشی» سرکرده داعش را در ادلب سوریه داشتند اما او در طبقه سوم ساختمان محل حضورش، خود را منفجر کرد. جو بایدن گفت: با دستور من ارتش ایالات متحده آمریکا به طور موفقیت آمیزی یک تهدید تروریستی بزرگ علیه جهان یعنی سرکرده داعش که با اسم حاجی عبدالله شناخته می‌شد را از بین برد. رئیس جمهوری آمریکا افزود: از زمان روی کار آمدن او در سال ۲۰۱۹، داعش نیروهای آمریکایی و متحدان ما و غیرنظامیان خاورمیانه شمال آفریقا و جنوب شرق آسیا را هدف قرار می‌داد و او عامل حمله اخیر به زندانی در شمال شرق سوریه بود که داعشی‌ها در آن نگهداری می‌شدند. بایدن گفت: القرشی نیروی محرکه اصلی در نسل‌کشی آشوریان شمال غرب عراق در سال ۲۰۱۴بود، ضمن اینکه داستان‌های مربوط به قتل عام و ویرانی تک تک روستاها و فروش هزاران زن و دختر برای بردگی را به یاد داریم. او مدعی شد از وزارت دفاع آمریکا درخواست کرد در عملیات کشتن القرشی، نهایت احتیاط را داشته باشند تا تلفات غیرنظامی به حداقل برسد و با توجه به اینکه این تروریست اطراف خود را با خانواده‌ها و به خصوص بچه ها پر کرده بود، ترجیح دادیم به‌جای بمباران محل از نیروهای ویژه استفاده کنیم.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: این گروه عملیاتی هنوز گزارش خود را تکمیل نکرده ولی این را می‌دانیم که همزمان با نزدیک شدن نیروهای ما برای دستگیر کردن این تروریست، او در اقدامی بزدلانه و بدون توجه به حضور خانواده‌ها و دیگر افراد حاضر در ساختمان، خود را منفجر کرد، آن هم نه فقط یک کمربند انتحاری بلکه کل طبقه سوم ساختمان را منفجر کرد. بایدن گفت، در این عملیات از کمک ویژه نیروهای دموکراتیک سوریه (کردها) بهره گرفتیم. سخنان بایدن در حالی است که گفته می شود ۱۳ غیرنظامی از جمله ۱۰ زن و کودک در این عملیات ارتش آمریکا کشته شدند. سخنگوی پنتاگون هم با تایید کشته‌شدن چند زن و کودک در جریان عملیات حمله به محل اختفای سرکرده داعش، اما گفت که قصدی برای تحقیق در این زمینه ندارند. از طرفی یک بالگرد ارتش آمریکا هم در جریان این عملیات در ادلب سوریه منهدم شد. یک مقام وزارت دفاع آمریکا هم اعلام کرد که پنتاگون پیش از آغاز عملیات، به نیروهای روسی از برنامه ریزی برای آغاز عملیات ویژه در شمال غرب سوریه برای از بین بردن سرکرده داعش اطلاع داده بود.در این حال سازمان اطلاعات عراق اعلام کرد که در عملیات کشتن «ابو ابراهیم القرشی» مشارکت داشت.«مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق هم پس از اعلام هلاکت سرکرده داعش، تاکید کرد که عملیات قتل وی در ادامه تلاش‌های همه نیروهای امنیتی عراق انجام شد.

نسخه مناسب چاپ