رئیس جمهوری در تماس تلفنی نخست وزیر عراق:
همه مشکلات و مسائل منطقه قابل حل و فصل است
رئیس جمهوری با اشاره به جایگاه ممتاز عراق در سیاست گسترش حداکثری روابط همسایگی و منطقه‌ای ایران، اظهار داشت: امیدواریم فرایند تشکیل ساختارهای سیاسی در عراق از طریق وفاق ملی و حفظ وحدت پیش رود تا منجر به ثبات و پیشرفت روزافزون ملت عراق شود.

حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی دیروز در تماس تلفنی «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق، با بیان این که گسترش و تعمیق روابط بین دو کشور همواره مورد تاکید ایران بوده است، افزود:دررویکرد سیاست خارجی دولت سیزدهم مبنی بر گسترش روابط با کشورهای همسایه و منطقه، عراق جایگاهی ممتاز دارد.

رئیس جمهوری افزود: یک حکومت قدرتمند و منسجم و یک جامعه قوی و متحد در عراق همواره مورد تاکید ایران بوده است.

رئیسی با اشاره به این که تهران و بغداد در مقابله با گروه‌های داعشی و تکفیری تجربه موفقی داشتند که می‌تواند در عرصه تحکیم امنیت و ثبات منطقه‌ای نیز تداوم یابد، اظهار داشت: همه مشکلات و مسائل منطقه قابل حل و فصل است ‌به شرط آنکه مداخله قدرت‌های فرامنطقه‌ای متوقف شود.

رئیس جمهوری تصریح کرد: مشکلات منطقه ناشی از زیاده‌خواهی‌های آمریکایی‌ها ست و اگر ‌‌آنها به شکل واقعی و نه ظاهری از منطقه اخراج شوند، خواهیم دید که خود کشورهای منطقه می‌توانند صلح، ثبات و امنیت را با همکاری یکدیگر در منطقه به طور کامل برقرار کنند. رئیسی از تلاش‌های دولت عراق برای برگزاری مذاکرات میان ایران و عربستان سعودی قدردانی و خاطرنشان کرد: ایران آمادگی دارد به این مذاکرات تا حصول نتیجه ادامه دهد، به شرط آنکه سعودی‌ها هم در فضای تفاهم و احترام متقابل حاضر به ادامه مذاکرات باشند. رئیس جمهوری با یادآوری مصائب و سختی‌های وارده بر ملت یمن، اظهار امیدواری کرد که دولت عراق در این زمینه هم بتواند پیشرو در ابتکار منطقه‌ای برای رفع محاصره و استیفای حقوق یمنی‌ها باشد.

نخست وزیر عراق هم در این تماس تلفنی با بیان اینکه افزایش سطح تبادلات اقتصادی با ایران برای کشورش بسیار اهمیت دارد، افزود: بغداد از سیاست گسترش تعاملات همسایگی و منطقه‌ای ایران کاملا استقبال می کند و امیدواریم سطح همکاری‌ها و مناسبات دو کشور بیش از پیش گسترش یافته و تعمیق یابد.

نسخه مناسب چاپ