ابراز نگرانی سازمان بهزیستی از افزایش قابل توجه کودکان کار
سرپرست دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: منابع اعتباری در حوزه نگهداری کودکان کار و خیابان نیازمند افزایش است چرا که با رشد قابل توجه شمار کودکان کار در سطح معابر روبرو هستیم که دلایل متعددی دارد.

محمود علیگو در گفتگو با ایرنا افزود: رسیدگی به امور کودکان خیابانی نیازمند منابع جدی است تا مداخله‌های لازم برای آنها انجام گیرد. وی اضافه کرد: اکنون ۳۱مرکز نگهداری کودکان کار و خیابان در کشور وجود دارد که سه مرکز آن در تهران است، اما این تعداد کافی نیست و همواره ظرفیت این مراکز تکمیل است.

سرپرست دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در ادامه به چالش نگهداری برخی کودکان کار تا ۱۸سالگی در مراکز اشاره کرد و گفت: ظرفیت مراکز نگهداری کودکان کار و خیابان بین ۳۵تا ۵۵نفر متغیر است.

علیگو با بیان اینکه کودکان کار و خیابان حداقل دوماه در مراکز نگهداری می‌شوند، افزود: کودکانی که از کشورهای دیگر هستند و نمی‌توانیم آنها را رد مرز کنیم، تا سن ۱۸سالگی در این اماکن نگهداری می‌شوند.

شروط ترخیص فرزندان تحت سرپرستی

در عین حال، سعید بابایی، مدیرکل امور کودکان و نوجوانان بهزیستی در گفتگو با ایسنا، ملاک استقلال(ترخیص) فرزندان بهزیستی از مراکز نگهداری را «توانمندی» نوجوانان تحت سرپرستی و «اطمینان از وضع مطلوب آنان پس از استقلال» دانست و درباره حمایت‌های مالی این فرزندان بعد از ترخیص توضیح داد. وی با بیان این که سالانه حدود ۵۰۰نفر از نوجوانان تحت سرپرستی سازمان بهزیستی به سن ۱۸سالگی می‌رسند، اظهار نظرکرد: برخلاف گذشته ،اکنون این افراد به علت رسیدن به این سن مستقل نمی‌شوند و ملاک برای مستقل شدن آنان، «توانمندی» نوجوانان تحت سرپرستی و «اطمینان از وضع مطلوب آنان پس از استقلال» است.

نسخه مناسب چاپ