حکیم : نسبت به هرگونه کوتاهی در حق الحشد الشعبی هشدار می‌دهیم
 

سرویس خارجی: رهبر جریان «حکمت ملی» عراق طی سخنانی در مراسم بزرگ و باشکوه بزرگداشت سالروز شهادت آیت الله «سید محمد باقر حکیم» و روز شهید که با حضور هزاران نفر از مردم و مقامات سیاسی، امنیتی و مذهبی این کشور برگزار شد، تمام قد از سازمان الحشد الشعبی حمایت کرد و نسبت به هر گونه کوتاهی در حق این سازمان امنیتی – نظامی هشدار داد. «سید عمار حکیم» با گرامیداشت یاد و نام شهید آیت الله «سید محمد باقر حکیم» تاکید کرد: ما از میهن‌گرایی شیعی دفاع می‌کنیم که شعار آن را سردادیم و معنای آن مبارزه با تفرقه و تشتت در درون به منظور کنار هم نشاندن دیگر طیف‌های اجتماعی به دور از فرقه‌گرایی و نژادپرستی و به حاشیه راندن است. وی در ادامه با تاکید بر اینکه حاکمیت ملی عراق در هر شرایطی اولویت اصلی است، نسبت به هرگونه کوتاهی در حق سازمان الحشد الشعبی هشدار داد و گفت: این سازمان هرچه در دست داشت، در راه میهن و در راه دفاع از ملت فدا کرد.

«برهم صالح» رئیس جمهور عراق نیز در مراسم بزرگداشت شهید سید «محمدباقر حکیم» و روز شهید گفت: زمان تثبیت حکمرانی حکیمانه در عراق فرا رسیده است و ادامه اوضاع کنونی دیگر قابل قبول نیست و این مهم، انسجام و اتحاد صفوف ما را اقتضا می‌کند.

همچنین «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق نیز که در این مراسم حضور داشت، طی سخنانی با بیان اینکه وظیفه همگان است که منافع عراق را در صدر اولویت‌ها قرار دهند، تصریح کرد: اختلافات سیاسی نباید به اصول و امور زیربنایی سازندگی کشور رخنه و رسوخ کند. در همین حال، «جبار المعموری» عضو هیئت هماهنگی شیعیان عراق در سخنانی گفت: «مصطفی الکاظمی» با کتمان هویت عاملان حمله موشکی اخیر به فرودگاه بین المللی بغداد، مرتکب اشتباه استراتژیکی می شود. همزمان با این رویدادها، رهبر جریان صدر عراق مذاکرات با فراکسیون‌های سیاسی را به حالت تعلیق در آورد و از نمایندگان فراکسیون خود در پارلمان خواست تا در جلسه انتخاب رئیس جمهور حاضر نشوند. رهبر جریان صدر عراق همچنین در توئیتی، به صورت تلویحی از نمایندگان فراکسیون پارلمانی جریان متبوعش خواست تا به «هوشیار زیباری»، نامزد حزب دموکرات کردستان عراق برای تصدی پست ریاست جمهوری رای ندهند.«هوشیار زیباری» نیز ساعاتی بعد، نامزدی خود برای تصدی پست ریاست جمهوری را قطعی و برگشت ناپذیر اعلام و بار دیگر از تصمیم خود در این رابطه دفاع کرد.همزمان، چارچوب هماهنگی شیعیان عراق نیز در بیانیه‌ای بار دیگر بر خواسته اعضای این چارچوب برای تشکیل «دولت توافقی» تاکید کرد.در تحولات امنیتی نیز، رسانه‌ها از حملات دوباره جنگنده‌های ارتش ترکیه به شمال عراق به بهانه مبارزه با عناصر «پ.ک.ک» خبر دادند.همزمان، یک منبع امنیتی در استان الانبار از استقرار گسترده نیروهای الحشد الشعبی در مناطق مرزی عراق و سوریه خبر داد.

نسخه مناسب چاپ