زیرگذر اینترنت
موج های جدید مهاجرت
 

خبری که طی یکی‎دو هفته گذشته، فضای مجازی را تحت‏تأثیر قرار داد، جمله‏ای بود که صفحه «انجمن‌ استعدادهای برتر» نیز از قول صفدر زارع حسین‌آبادی، دبیر کل انجمن استعدادهای برتر ایران بیان کرده است. ایشان ضمن اشاره به افزایش مهاجرت دانش‌آموزان نخبه در سال‌های اخیر، گفته: «بچه‌های نخبه به خاطر کم‌توجهی‌ها مهاجرت می‎کنند. از میان۸۶ مدال‌دار المپیادی، ۸۲ نفر، یعنی بیش از۹۵درصد از آنان مهاجرت کرده‌اند!»
«علی نظری» معتقد است: «وضعیت جوان‎های نخبه ما الان به چهار دسته تقسیم شده: ۱- از ایران رفته‎اند ۲-دارند از ایران می‎روند ۳- می‎خواهند در آینده از ایران بروند ۴- به دلایلی فعلا نمی‎توانند از ایران بروند و متأسفانه [این موضوع] فقط محدود به نخبه‌ها نیست.»
«سیدعلی شریفی‎نژاد» گفته: «در کشوری که انتصابات فامیلی و غیرتخصصی صورت می‎پذیرد، برای نخبه چه راهی جز مهاجرت وجود دارد؟»
«رویا رحیمی» نوشته: «معاون رییس‎جمهوری گفته هرماه دو نخبه [به کشور] برمی‎گردند. امکان دارد آمار کسانی را که روزانه مهاجرت می‏کنند هم در بیاورید؟ توی تخیلات سیر نکنید، به جای این کار، زمینه را برای نخبگان فراهم کنید. هیچ نخبه‎ای دوست ندارد خارج از کشور دانشجو بشود، درحالی‎که برای خرج و مخارجش مجبور است دستشویی تی بکشد.»
اما «عرشیا» اعتقاد دارد: «آن نخبه‏ای که مهاجرت نکرده باید در نخبه بودنش شک کرد!»
در این میان راهکار مسئولان برای حل معضل مهاجرت نخبگان چیست؟ گاهی خبرهایی به گوش آدم می‎رسد که مغزش از این همه نبوغ مسئولانه سوت می‏کشد!
مثلا صفحه «روزنامه شریف» از صدور بخش‌نامه وزارت علوم مبنی بر ممنوعیت صدور مدارک تحصیلی و ریز نمرات غیرفارسی برای تمام دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در پی رأی دیوان عدالت اداری خبر داده است.
«سید آمنه موسوی» پرسیده: «این بخشنامه واقعا حقیقت دارد؟ وضعیت کشور را درست کنید که کسی مهاجرت نکند. در شرایط فعلی نه‎تنها نخبه‎ها، بلکه مردم عادی هم دارند مهاجرت می‎کنند و با این‌کارها هم فقط به روند مهاجرت این آدم‏ها شتاب بیش‏تری می‏دهید.»
«مهدی جامی» نوشته: «نتیجه مدیریت ناکارآمد، مهاجرت نخبگان است! هیچ نخبه‌ای زیر بار تحقیر ریاست هیچ پخمه‎ای نمی‎رود.»
کاربر دیگری که مقیم فرانسه است خبر داده: «موج مهاجرت از نخبه‎ها رسیده به پخمه‎ها. در دو گروه عضوم و آن‎جا سؤالات عجیبی از من می‎پرسند. حتی یک متن ساده فارسی را هم متوجه نمی‏شوند. سفارت گفته تا اطلاع ثانوی، اتباع خارجی از مقصد فرانسه اجازه ورود به ایران را ندارند. هر روز یک نفر که ایرانی است می‏آید و می‎پرسد یعنی ما هم نمی‎توانیم برویم؟ با گوگل هم که اصلا آشنایی ندارند.»
«محمدحسین فرهادیان» نوشته: «فردی در دایره شناختی خود تعدادی را نخبه می‌داند و وقتی آن‎ها مهاجرت کنند می‌گوید مملکت خالی از نخبگان شد. از سوی دیگر فردی وجود دارد که احتمالا مسئول است و شایسته‌ها را منصوب می‌کند اما شایسته در میان دایره شناخت خود. هردو گرفتار محدودیت شناخت از توانمندی نیروی انسانی کشور هستند.»
«امین» با اشاره به این خبر که دو نفر از تیم جراحی عمل تاریخی پیوند قلب خوک به انسان، ایرانی بوده‏اند (دکتر شهاب سوادکوهی و دکتر مهرداد قریشی) نوشته: «حیف این همه استعداد که منفعتشان به کشورهای دیگر می‎رسد!»
«آلفرد» با اشاره به خبر مهاجرت روزافزون پزشکان ایرانی به کشور آلمان، نوشته: «این‎ها دارند از یک کشور ۸۴ میلیون نفری با حدود ۱۶۰ هزار پزشک، مهاجرت می‎کنند به یک کشور ۸۳ میلیون نفری با ۴۰۰ هزار پزشک. حداقل مهاجرت کنند به جایی که پزشک کم باشد، مثلا نیجریه ۲۶ هزار پزشک برای ۲۰۵ میلیون نفر دارد. هشتگ نیجریه بهشت پزشکان!»
کاربری با نا مستعار «زن تهرانی» شاکی شده: «شنیده‎ها حاکی از آن است که حق ویزیت پزشکان در مطب تا نزدیک دوبرابر افزایش یافته و به رقم ۱۲۰ هزارتومن رسیده است، درحالی‎که دستمزد کارگران هیچ تغییری نکرده است. چرا؟ در هیچ جای دنیا به اندازه ایران، حقوق پزشکان چنین سرسام‎آور رشد نمی‎کند، تازه تهدید به مهاجرت هم می‎کنند!»
«پشه خسته» هم به‏نوعی نظر نفر قبلی را تأیید کرده است: «طرف هنوز پزشک عمومی نشده، توییت کرده که از ایران مهاجرت می‎کنم، چون این مردم لیاقت محبت کردن ندارند. یعنی دکتر ماندگار معروف این‎طور سر مردم منت نگذاشته است. [کسی نیست بگوید] برو به هر خراب‌شده‌ای که دوست داری.»
کاربر دیگری نوشته: « این‏که بر فرض محال روزی پزشکان ناگزیر شوند مالیات خود را کامل بپردازند و به همین علت مهاجرت کنند پدیده‌ مبارکی است، زیرا در آن صورت فقط پزشکان اخلاق‌مداری باقی می‌مانند که خدمت به بیمار برایشان مهم است و جامعه از پزشکان بی‌تعهد خلاص می‌شود.»

code

نسخه مناسب چاپ