درخواست شیخ زکزاکی و جمعی از علما برای مداخله کشورها به جنایات ائتلاف سعودی علیه یمن
 

سرویس شهرستان ها:رهبر شیعیان نیجریه با تأکید براین که کشورهای جهان به حل موضوع یمن کمک کنند،افزود: سکوت دنیا در برابر فاجعه یمن، که مردم این کشور را از برق، نفت، بنزین و تجهیزات پزشکی محروم کرده است، معنی ندارد.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله شیخ ابراهیم زکزاکی در همایش مجازی «بررسی ابعاد تجاوز به یمن» که به همت بنیاد بین‌المللی اربعین در قم برگزار شد، درباره جنایت‌علیه مردم یمن اظهارداشت: جنگ به معنای مبارزه نظامی میان ۲ نیروی نظامی است، اما در یمن خصومت ، دشمنی و جنایت جنگی علیه بشریت است.

رهبر شیعیان نیجریه ادامه داد: این همه بمباران هوایی و حمله علیه مردم عادی، کشتن مردان و زنان و بچه‌ها در خانه‌هایشان و در جایی که کار می‌کنند یا درس می‌خوانند و حتی به اتوبوس بچه‌ها و زندان‌ها حمله می‌شود، حمله به بیمارستان‌ها و کشتن بیماران، پرستاران و دکترها به معنی جنگ نیست.

وی، امارات و عربستان را نماینده آمریکا، انگلستان‌، فرانسه و دیگر کشورهای غربی دانست و اظهار داشت: همه این‌ها به دنبال برگرداندن رئیس جمهوری مخلوع یمن به این کشور هستند، اما واقعا نتیجه این کشتار مردم چیست؟

شیخ زکزاکی همگان را به تفکر درباره هدف نهایی کشورهای غربی فراخواند و گفت: اگر کسی می‌خواهد یک رئیس جمهوری مخلوع را به کشوری باز گرداند و انتظار داشته باشد که مردان و زنان و بچه‌های آن کشور این فرد را قبول کند، با کشتن همه این‌ها شدنی است؟

رهبر شیعیان نیجریه با اشاره به جنایت‌هایی در لیبی، عراق و سوریه آن ها را شبیه جنایت‌های کنونی در یمن توصیف کرد و افزود: کشورهای غربی همه چیز را نابود می‌کنند و این طراحی و توطئه جدیدی بوده که ساخته شده است که دوباره یک جنگ جهانی را به راه بیاندازند و این‌ها برای حفاظت از اسرائیل است.

شیخ زکزاکی جنگ یمن را فاجعه‌ای انسانی در این کشور دانست و اظهار داشت: این مردم از خدمات درمانی هم محروم هستند، این موضوع برای جامعه امروز جهان معضلی خطرناک است، حق مردم یمن است که به این جنایات پاسخ و واکنش نشان دهند، چون با بدترین شکل به این‌ها حمله می‌شود.رهبر شیعیان نیجریه تنها راه نجات مردم یمن را مقاومت دانست و گفت: امیدواریم این مساله تمام شود و پیروزی به مردم یمن برسد و نیروهای مستکبر هر چه زودتر از میان بروند.

ملت یمن به مردم دنیا درس ایستادگی می‌دهد

مدیر مرکز ارتباطات‌ و بین‌الملل حوزه‌های علمیه کشور هم در این همایش، جنایات‌ علیه مردم یمن را کم‌نظیر دانست و گفت: ملت یمن درس ایثار، مقاومت، صبر و ایستادگی را به همه مردم دنیا مخابره می‌کند.

حجت‌الاسلام سید مفید حسینی کوهساری، از تجاوزهای ائتلاف با سرکردگی رژیم سعودی و با حمایت‌ها و هدایت‌های کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی به یمن ابراز تاسف کرد و اظهار داشت: ملت مظلوم یمن از سویی بر حق و از سویی مظلوم و در عین حال ملتی مقتدر است.

مدیر مرکز ارتباطات حوزه در بیان مظلومیت مردم یمن افزود: جنایت‌هایی که امروز علیه ملت مظلوم یمن واقع می‌شود، از جهاتی در تاریخ کم نظیر است. امروزبسیاری از دانشگاه‌ها، مدارس، مساجد، بیمارستان‌ها، کارخانه‌های تولیدی و زمین‌های کشاورزی یمن مورد حملات وحشیانه قرار گرفته است.

معاون دبیرکل مجمع بیداری اسلامی هم در این همایش، تسلط بر یمن را بیش از عربستان و امارات برای آمریکا و رژیم صهیونیستی مهم دانست و گفت: اکنون یمن از حیث قدرت بازدارندگی قوی‌ترین کشور عربی در جهان است.

حسین اکبری پیروزی‌های جبهه مقاومت را در ارتقای روحیه مردم یمن و ایستادگی در برابر ظلم را موثر ارزیابی کرد و گفت: ملت یمن با این انگیزه در مقابل تمامی فشارهای عربستان سعودی و ائتلاف ایستادند و پیروزی‌های پی در پی را به دست آوردند و یمن به پیروزی‌ها و قدرت منطقه‌ای دست یافت.

وی افزود: یمن با الهام از حزب‌الله و فلسطین توانمندی‌هایی را به دست آورده است که امروز از حیث پهپادها و موشک‌های بالستیک می‌تواند نقشی را ایفا کند. اکنون یمن از حیث قدرت بازدارندگی قوی‌ترین کشور عربی در جهان است و می‌تواند تمامی تهدیدات علیه خود را خنثی کند.

مردم یمن در برابر ظلم تسلیم نمی‌شوند

رئیس شورای اسلامی فلسطین هم مردم یمن را شجاع و سربلند توصیف کرد و گفت: این مردم می توانستند با تسلیم در برابر استعمار جهانی، متحمل این همه ظلم و ستم نشوند، اما ایستادند و خداوند اجر این شکیبایی را خواهد داد.

شیخ نمر زغموت ، مردم استوار یمن را که در مقابل آمریکا، رژیم صهیونیستی و بعضی از رژیم های عربی منطقه ایستاده اند و از وطن و عقیده خود دفاع می‌کنند، ستود و یادآور شد: این ملت ترسی از کسی ندارد و مصمم است که تسلیم رژیم صهیونیستی و آمریکا نشود و در مقابل فشارها سر خم

نکند.

همچنین حجت‌الاسلام «سید فادی‌السید» مدیر مرکز اُمت واحده لبنان در این همایش ،مردم یمن را مقاوم و شجاع و ورود آمریکا به جنگ با این کشور را حماقتی تاریخی خواند و اظهارداشت: آمریکایی‌ها از ادامه این وضعیت ترسیده‌اند،چرا که متوجه شده‌اند در آینده چیزی جز شکست به دست نخواهند آورد.دشمنان یمن فکر می کنند که گروه‌های کوچکی در حال مقاومت در برابر آنها هستند، حال آنکه تمامی ملت یمن با گوشت و استخوان خود در حال دفاع از کشورشان هستند.

غیرتمندانه به موضوع یمن وارد شویم

دبیرکل حزب سعادت ترکیه هم در سخنانی از منفعت طلبی حاکمان برخی کشورهای عربی انتقاد کرد و گفت: مهمتر از همه چیز، اتحاد کشورهای اسلامی و پایان تخاصم در منطقه است، کشورهای ساکت بایدغیرتمندانه به مساله یمن وارد شوند.

«تمل کارا ملا اوغلو» از کشتار هزاران تَن از مردم یمن در سال‌های گذشته سخن گفت واظهارداشت: مردم یمن اکنون در سختی و گرسنگی به سر می‌برند و اوضاع یمن تا حدی وخیم است که حتی نمی‌توانند زخمی‌های خود را معالجه کنند، تمامی این اتفاق‌ها با همدستی چند کشور کوچک اسلامی و یک کشور اسلامی برجسته انجام می‌شود. ‌ «کارا ملااوغلو» ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر کشورهای اسلامی متحد شوند و این درگیری‌ها را خاتمه دهند و کشورهای دیگر هم غیرت کنند و این درگیری‌ها را به پایان برسانند که از همه مهمتر اتحاد کشورهای اسلامی و به پایان رسیدن درگیری‌ها در منطقه است.

حجت‌الاسلام «عبدالله الدقاق» ازروحانیون بحرین ، «سندس الاسعد»روزنامه‌نگار بحرینی ،«دینا سلیمان» استاد روابط بین‌الملل دانشگاه پاجاجاران اندونزی،«قدیر آکاراس» مدیر موسسه کوثر ترکیه، «سید محسن عباس» مستندساز از انگلستان، «حسین الدیرانی» نویسنده‌ از استرالیا و «مسعود شجره» رئیس کمیسیون حقوق بشر لندن هم در این همایش سخنرانی کردند و خواستار ورود کشورهای دنیا به موضوع جنایات در یمن شدند.

برگزاری همایش «موضع علمایی و سیاسی حامی ملت یمن»

همچنین همایش «موضع علمایی و سیاسی حامی ملت یمن» در حوزه امام خمینی(ره) شهر قم برگزار شد. ‌در این همایش شخصیت های مختلف از چند کشور به سخنرانی پرداختند و جنایت علیه مردم یمن را محکوم کردند.

نسخه مناسب چاپ