اوجی: ۸۰ میلیارد دلار در صنعت نفت وگاز طی ۸ سال سرمایه‌گذاری می‌شود
_ برای جلوگیری از کاهش سالانه ۵۰ تا ۷۰ میلیون مترمکعب تولید گاز در سال‌های آینده، پیش بینی کرده ایم باید ۸۰ میلیارد دلار در بخش بهینه سازی بالادست و صنایع پایین دست نفت و گاز در مدت ۸ سال سرمایه گذاری شود.

_ طی هشت سال آینده ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار از منابع نفت و گاز برای توسعه این میادین اختصاص می‌یابد و در حدود همین رقم هم سرمایه گذاران چینی در قالب توافق ۲۵ ساله، بانک‌ها و هلدینگ‌ها سرمایه گذاری می‌کنند که از منافع میادین سهم خواهند داشت؛ همچنین تلاش می‌کنیم با روس‌ها هم مانند چینی‌ها در این زمینه قراردادی داشته باشیم.

به گزارش ایرنا، جواداوجی وزیر نفت با حضور در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما ضمن اعلام این مطالب به اقدام‌های دولت سیزدهم برای تامین گاز و سوخت زمستانی اشاره کرد و افزود: در اواخر دی و اوایل بهمن پیک مصرف گاز خانگی به ۷۰۰ میلیون متر مکعب رسید؛ این در حالی است که خروجی پالایشگاه‌ها ۸۴۵ میلیون متر مکعب بود و موجب شد در بخش عرضه افت فشار ایجاد نشود.

وی ادامه داد: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، تولید روزانه گاز شیرین و خروجی پالایشگاه‌ها باید به یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون متر مکعب می‌رسید اما به دلیل سرمایه گذاری نکردن در سال‌های گذشته در بخش گاز، اکنون خروجی پالایشگاه‌ها حدود ۸۴۰ میلیون متر مکعب است.

وزیر نفت با بیان اینکه سالانه روند افزایش ۱۰ تا ۱۲ درصدی مصرف گاز در بخش خانگی، صنعتی و نیروگاهی را داریم، افزود: پیش بینی می‌کردیم در پیک مصرف امسال حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون متر مکعب کمبود گاز داشته باشیم.

وی گفت: در ابتدای کار دولت سیزدهم وضع سطح ذخایر سوخت نیروگاه‌ها در مخازن آن‌ها در مقایسه با سال گذشته ۲۰ تا ۲۵ درصد کمتر بود، بنابراین فرماندهی تامین سوخت زمستانی را بر عهده گرفتیم و با افزایش ۳۰ درصدی کرایه تانکرهای سوخت رسان، تلاش فراوانی را برای پرکردن مخازن سوخت نیروگاه‌ها انجام دادیم.

اوجی با تاکید براینکه اولویت ما در بخش گاز تامین مصارف خانگی است و به همین دلیل برای مصرف نیروگاه‌ها به سمت تامین سوخت مایع برای آن‌ها رفتیم، ادامه داد: در ابتدای دولت سیزدهم ۸۷ میلیون بشکه میعانات گازی روی آب ذخیره کرده بودیم بنابراین با افزایش تولید گاز در پیک مصرف، پیک تولید میعانات گازی هم اتفاق می‌افتاد و هر ماه دو سه کشتی به ذخیره میعانات گازی روی آب اضافه می‌شد که مشکل ایجاد می‌کرد.

وی گفت: برای حل این مشکل، سطح مصرف میعانات گازی پتروشیمی‌ها و پالایشگاه ستاره خلیج فارس را افزایش دادیم و صادرات میعانات گازی نسبت به گذشته و سال قبل دو تا سه برابر افزایش یافت که بدین ترتیب تاکنون ۱۵ تا ۲۰ میلیون متر مکعب از میزان ذخایر میعانات گازی بر روی آب کاهش یافته است.

وزیر نفت با بیان این که روزانه ۸۴۰ تا ۸۶۰ هزار بشکه میعانات گازی تولید می‌شود، افزود: برای تامین پیک میزان مصرف گاز خانگی با تعمیر اساسی بخش‌های تولید گاز و شبکه‌های انتقال و افزایش نرخ گاز برای مشترکان پرمصرف توانستیم مساله پیک مصرف را حل کنیم.

وی تصریح کرد: از سال ۹۴ تا اوایل آذر امسال برای مشترکان پرمصرف گاز افزایش قیمت نداشتیم اما با مصوبه دولت، مصرف گاز برای ۷۵ درصد مشترکان سه پله نخست که ۵۰ درصد مصرف گاز را شامل می‌شوند، افزایش قیمت نداشتیم اما برای ۲۵ درصد مشترکان در بخش خانگی که ۵۰ درصد مصرف گاز در این بخش را دارند، بهای گاز را افزایش دادیم.این مقام مسئول افزود: در محاسبه مصرف گاز ۱۲ پله داریم که از پله چهارم به بعد به ازای هر پله ۴۰ درصد قیمت گاز را برای مشترکان پرمصرف افزایش دادیم و از این محل روزانه ۲۵ میلیون مترمکعب مصرف گاز کاهش یافت که همانند تولید یک فاز پارس جنوبی است و توانستیم حجمی از سرمایه گذاری برای جبران مصرف گاز را کاهش دهیم؛ البته در آمد شرکت گاز هم روند افزایشی خوبی داشته است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه با سوآپ گاز از ترکمنستان به جمهوری آذربایجان، در استان‌های شمالی به ویژه استان گلستان گازرسانی پایدار شد، گفت: از دی سال ۹۵ سوآپ گاز از ترکمنستان متوقف شد اما با دیپلماسی قوی دولت سیزدهم و نگاه به همسایه‌ها، موضوع سوآپ گاز در سفر رئیس جمهوری به عشق آباد اجرایی شد و سالانه ۵ر۱ تا ۵ر۲ میلیارد مترمکعب از ترکمنستان به جمهوری آذربایجان تبادل گازی انجام می‌دهیم. این قرارداد از ۱۰ دی امسال اجرا شده است.اوجی ادامه داد: همچنین قیمت سوخت مایع به صنایع عمده را به مانند قیمت گاز با آن‌ها محاسبه کردیم و زمستان امسال در هیچ بخشی کمبود سوخت اتفاق نیفتاد و هر جا کمبودی بود با سوخت مایع جبران شد.

وی گفت: سال گذشته در دی و بهمن خاموشی‌های بسیاری به دلیل قطع سوخت نیروگاه‌ها اتفاق افتاد اما امسال برای صنایع عمده و نیروگاه‌ها سوخت مایع را در زمان مناسب و افزایش ۲۰ درصدی در مقایسه با سال گذشته افزایش دادیم و هر جا کاهش سوخت گاز داشتیم، پیش از قطع آن با سوخت مایع جبران کردیم.

وزیر نفت با اشاره به اینکه همچنین بخش سیمان با سوخت مایع به کار خود ادامه داد و سوخت مایع را با قیمت گاز برای آن‌ها تامین کردیم ولی گاز بیشتر صنایع فولاد را که بخش احیاء بود، قطع نکردیم، خاطرنشان کرد: درباره سوخت پتروشیمی‌ها هم سوخت مایع برای آن‌ها تامین شد، اما پتروشیمی‌هایی که متانول تولید می‌کنند، خوراک آن‌ها تا حدودی کاهش یافت و دچار آسیب شدند که اگر تعمیرات اساسی را در این مدت انجام دهند، آن‌ها را بستانکار شرکت گاز خواهیم کرد و زیان آن‌ها محاسبه و خسارت شان پرداخت می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه از ابتدای دولت سیزدهم اولویت نخست ما توسعه میادین نفت و گاز است، افزود: به دلیل سرمایه گذاری نکردن در میادین، افت فشار اتفاق افتاده است و پالایشگاه‌های گازی زیر ظرفیت کار می‌کنند از این رو نیاز داریم که در میادین سرمایه گذاری شود و برای افزایش فشار و حفظ تولید و کشف میادین جدید برنامه ریزی کرده ایم.

این عضو کابینه دولت در ادامه با بیان اینکه برای سرمایه گذاری در میادین مشترک و مستقل نفتی با هدف حفظ و افزایش تولید تلاش می‌کنیم، گفت: در این جهت با ایجاد کنسرسیوم هلدینگ‌ها و بانک‌های بزرگ و استفاده از منابع بانکی، اوراق مشارکت، اختصاص سهم ۵ر۱۴ درصد از محل فروش نفت و گاز و نگاه به سرمایه گذاری خارجی، توسعه و کشف میادین جدید نفت و گاز را پیگیری می‌کنیم.

وی همچنین با اشاره به اینکه بیشتر سرمایه گذاری‌ها در بخش نفت و گاز به ویژه در بخش پتروشیمی و پالایشگاهی سرمایه گذاری خارجی و فاینانس بوده است، تصریح کرد: آماده ایم یک میدان را از ابتدا تا انتها برای توسعه تحویل هلدینگ بدهیم و گازی که حاصل می‌شود برای مصارف خودشان باشد.اوجی با بیان اینکه برای جذب و تشویق سرمایه گذاران قراردادها را تغییر داده و در آن‌ها تنوع ایجاد کرده ایم، افزود: تاکنون برای حدود هشت میدان گازی قرارداد امضاء شده است و سرمایه گذاران از محل توسعه میادین سهم خواهند داشت.

وی در ادامه درخصوص مجتمع‌های خانگی که موتورخانه دارند، گفت: این مجتمع ها می‌توانند با عقد قرارداد با شرکت ملی گاز سیستم موتورخانه خود را به صورت رایگان بهینه سازی کنند که تاکنون بیش از ۲۰۰ هزار موتورخانه ثبت نام کرده اند. برای بهینه کردن موتورخانه‌ها هم هر تعداد از خانوارها نام نویسی کنند، به صورت رایگان کار را انجام می‌دهیم.

وزیر نفت ادامه داد: همچنین برنامه ریزی کرده ایم در پایان سال ۱۴۰۴ یک میلیون و ۴۰۲ هزار دستگاه خودرو عمومی شامل وانت بار و تاکسی گازسوز شود و در این زمینه با هفت تا هشت پیمانکار قوی از جمله خودرو ساز قرارداد بسته شده و ۳۱۰ کارگاه برای گازسوز کردن این خودروها فعال شده اند.

وی با بیان اینکه مالکان وانت بارها و تاکسی‌ها می‌توانند برای گازسوز کردن خودروهایشان در پایگاه اینترنتی شرکت پالایش و پخش نام نویسی کنند تا خودرو آن‌ها رایگان گازسوز شود، گفت: هزینه گازسوز کردن این خودروها ۱۰ تا ۱۱ میلیون تومان برآورد می‌شود که برای صاحبان این خودروها رایگان است.

اوجی همچنین درباره برنامه‌های وزارت نفت برای مهار و بهره برداری از گازهای همراه نفت افزود: در این زمینه و در این هفته یا هفته آینده قراردادهای خوبی را با برخی شرکت های توانمند داخلی خواهیم بست که حاضر هستند در این زمینه سرمایه گذاری کنند و گاز متان یا طبیعی را به شبکه برگردانند و بقیه گازها و میعانات را برای خوراک پتروشیمی ها استفاده کنند.

وی با بیان اینکه قرارداد جدید ما بیش از ۲۰ تا ۲۵ میلیون متر مکعب گاز مشعل ها است که بیشتر آن از میدان های غرب کارون و گازهای مناطق نفت خیز است، ادامه داد: حدود هشت پیمانکار هستند که در این زمینه و در سرمایه گذاری توانمند هستند و با آنها قرارداد بسته می شود و البته سود خوبی هم برای سرمایه گذاران دارد.

وزیر نفت در ادامه درباره افزایش درآمدهای نفتی در دولت سیزدهم گفت: با راهکارهای مختلف و استفاده از همه ظرفیت ها فروش نفت و میعانات نفتی و گاز صادراتی و محصولات پتروشیمی روند رو به رشدی را داشت.همچنین از هر ظرفیتی در این حوزه استفاده کردیم و با دیپلماسی انرژی با همه کشورهای مدنظر و شرکت های بزرگ فعال ارتباط گرفتیم و در نتیجه، فروش نفت ما از نظر حجمی و وزنی نسبت به قبل افزایش چشمگیری داشته است.

وی با بیان اینکه مطالبات را به صورت ارزی دریافت می‌کنیم، اظهارداشت: افزایش قیمت نفت و میعانات گازی هم در این مدت خیلی کمک کرد و به همین علت، منابع درآمدی و وصول مطالبات ما از نظر حجمی و صادرات و وصول درآمدها نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجه و چشمگیری داشته است.

نسخه مناسب چاپ