‏موشک راهبردی و نقطه زن‌ «خیبرشکن» سپاه رونمایی شد
 

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در آیین رونمایی از موشک راهبردی و نقطه زن «خیبر شکن» سپاه تاکید کرد: مسیر رشد ، ارتقا و تعالی کمی و کیفی قدرت موشکی جمهوری اسلامی ایران را ادامه خواهیم داد.

به گزارش سپاه نیوز ، سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری در آیین رونمایی از موشک راهبردی و نقطه زن خیبر‌شکن نیروی هوافضای سپاه پاسداران که با حضور سردار سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه و جمعی دیگر از فرماندهان و مسئولین نیروهای مسلح برگزار شد، با گرامیداشت یاد، نام، خاطره و آرمان‌های بلند حضرت امام خمینی(ره) و شهیدان گرانقدر انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، مدافعین حرم و شهدای عرصه امنیت و خدمت کشور و تبریک فرارسیدن ایام خجسته چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: قدرت موشکی ایران برابر متجاوزین و ستمگران و استکبار جهانی و صهیونیست‌های آدمکش روز به روز قدرت بیشتری پیدا کرده است و مسیر رشد، ارتقا و تعالی آن را چه به لحاظ کمیت و چه به لحاظ کیفیت ادامه خواهیم داد. ‌وی با تاکید بر این که دشمنان خداوند، اسلام، انقلاب و جمهوری اسلامی جز زبان قدرت و زور چیزی را متوجه نمی شوند، افزود: دشمنان اگر ذره ای احساس کنند در تهاجم به انقلاب اسلامی، نظام اسلامی و منافع کشور ما، فایده ای بیشتر از هزینه و تلفات را می توانند به دست بیاورند در انجام تهاجم نه نگران اخلاق و انسانیت، نه نگران حقوق بشر و نه نگران نکوهش رسانه‌ها هستند و نه از قدرت دیگری می ترسند. ‌رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، دشمنان ملت ایران را بازیچه های دست استکبار جهانی و صهیونیست ها دانست و خاطر نشان کرد: اگر آرامش و امنیتی در کشور ما است به دلیل ترس و وحشتی است که دشمنان از نتیجه تهاجم و تجاوز به نظام اسلامی قهرمان ما در دلشان دارند ، ترسی که واقعی است و باید با قویتر شدن ایران عزیز ، روز به روز هم تقویت شود. سرلشکر باقری تصریح کرد: به فضل الهی جبهه اسلام و جبهه انقلاب با قدرت و با توان به پیش خواهد رفت و این ترس و وحشت دشمنان که موجب بازدارندگی پایدار برای نظام مقدسمان شده است، باید همچنان پایدار بماند و تقویت بشود. ‌

وی با تاکید بر این که قدرت بازدارندگی ایران اسلامی حالت پویایی دارد و ایستا نیست، گفت: ما موظفیم در اجرای امر فرمانده معظم کل قوا و ادامه راه شهیدان گرانقدر، قدرتمان را روز به روز افزایش دهیم و این قدرت را نه فقط در تجهیزات و تسلیحات که بسیار مهم بوده و در رسته‌ها و رشته‌های مختلف توسط جوانان عزیز کشورمان ساخته می شود، بلکه در حوزه مهم منابع انسانی که به کارگیرنده این تسلیحات هستند هم به برکت نیروهای مومن، مجاهد و شجاعی که به سلاح معنویت و بصیرت مجهز هستند، ارتقا و توسعه می‌دهیم.

مانورپذیری موشک خیبرشکن

فرمانده نیروی هوافضای سپاه هم در این مراسم، چابکی و سرعت اصابت را از توانمندی‌های منحصر به فرد موشک دوربرد و نقطه‌‍زن خیبرشکن بیان کرد و گفت: این موشک با سوخت جامد در فاز فرود دارای مانورپذیری برای عبور از سپر موشکی است. ‌ سردار‌ حاجی‌زاده گفت: موشک خیبر شکن که از موشک‌های نسل سوم است، هم دارای سوخت جامد است و هم سهولت در به کارگیری دارد. ‌وی افزود: این موشک با کارآیی خود در واقع توان بسیار زیادی را به مجموعه موشکی نیروی هوافضای سپاه افزوده است.

او ‌سپاه با بیان این که به کارگیری موشک‌های خیبر شکن این توانمندی را در مجموعه ایجاد کرده است که به واسطه وزن کاهش یافته آن که یک سوم شده ، بسیار چابک، تاکتیکی بوده و در به کارگیری امکان خوبی برای ما فراهم کرده است.این موشک زمان آماده‌سازی و شلیک در موضع را عملا به یک ششم کاهش داده است و با توجه به موادی که در سرجنگی آن استفاده شده است، قابلیت آن به چند برابر تی.ان.تی افزایش پیدا کرده است. ‌این مقام نظامی با اشاره به این که درشرایط جنگ‌های امروزی با این توانمندی که برای ما حاصل شده است در واقع قادر خواهیم بود با استفاده از این نوع موشک ها که در فاز نهایی قابلیت مانور پذیری بالایی دارد، اهداف متخاصم را در برد و مسافت ۱۴۵۰کیلومتری نقطه زنی و مورد اصابت قرار دهیم. ‌وی‌ تاکید کرد : این سامانه تمام ایرانی از ایده تا محصول توسط دانشمندان سختکوش نیروی هوافضای سپاه پاسداران طراحی و ساخته شده است.

نسخه مناسب چاپ