رئیس قوه قضائیه: انتظار مردم برای رفع تبعیض‌ها و توزیع صحیح امکانات به حق است
 

سرویس خبر: رئیس قوه قضائیه انتظار مردم برای برقراری عدالت در همه زمینه‌ها، رفع تبعیض‌ها و همچنین توزیع صحیح فرصت‌ها و امکانات را به حق دانست و از همه دستگاه‌ها و بخش‌ها خواست برای تقویت توان تولیدی و اقتصادی کشور کمک کنند.

حجت‌الاسلام ‌و المسلمین محسنی اژه‌ای که در سفری از پیش اعلام نشده و بدون تشریفات به استان اصفهان سفر کرده بود،در جمع قضات و کارکنان قضایی این استان، با اشاره به جنگ تحمیلی اقتصادی از ناحیه دشمنان به مردم و کشورمان افزود: با توجه به این که در شرایط جنگ اقتصادی به سر می‌بریم لذا ضرورت دارد که شرایط، قوانین، مقررات و دستورالعمل‌های ما هم منطبق با وضعیت جنگی باشد.

رئیس قوه قضائیه با یادآوری این که مردم ما به حق انتظار عدالت در همه زمینه‌ها، رفع تبعیض‌ها و توزیع درست فرصت‌ها و امکانات را دارند، ادامه داد: در شرایطی که به‌ واسطه تحریم‌های ظالمانه دشمنان و برخی کاستی‌های مدیریتی، مردم ما در فشار معیشتی هستند باید همه دستگاه‌ها و بخش‌ها به تقویت توان تولیدی و اقتصادی کشور کمک کنند و این امر در زمره مهمترین اولویت‌های فعلی کشور است.

وی با اشاره به این که استان اصفهان حدود ۷۰هزار شهید و جانباز و ایثارگر را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است، افزود: ما نتوانسته‌ایم آنگونه که شایسته مردم متدین و انقلابی این استان است به آن‌ها خدمت کنیم لذا ضرورت دارد تمامی مدیران در تمامی بخش‌ها و سطوح بیش از پیش در جهت رفع مشکلات و نیاز‌های مردم گام بردارند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به بهبود وضع زندان استان اصفهان به لحاظ امکانات و تجهیزات در مقایسه با گذشته، اهتمام خود برای آسیب‌شناسی فرآیند‌ها و روند‌های موجود در قوه قضاییه طی ۷ماه اخیر را یادآور شد و گفت: باید تدابیری اتخاذ شود که نحوه جذب نیرو‌های مستعد، انقلابی و متدین در دستگاه قضایی تسهیل و تسریع شود و ما برای تحقق این مهم برنامه ویژه‌ای داریم که پیشبرد آن به معاون اول قوه قضائیه محول شده است.

بازدید از دادگستری و دادسرای مرکز استان

رئیس دستگاه قضا در یکی از برنامه‌های خود در این سفر غیررسمی که به بازدید از دادگستری و دادسرای مرکز استان اصفهان اختصاص داشت، یک ساعت و نیم به بررسی مشکلات ارباب رجوع پرداخت و پس از آن در بازدید از زندان به دیدار زندانیان رفت و پای درددل آن‌ها نشست.

محسنی اژه‌ای همچنین در جلسه مشترک شورای قضایی و مدیران قضایی استان اصفهان، ضمن تبریک فرارسیدن چهل و سومین بهار پیروزی انقلاب، گفت: وقتی صحبت از عدالت در جامعه به میان می‌آید لاجرم نام قوه قضائیه در ذهن آحاد مردم متبادر می‌شود. برای برپایی عدالت و از بین بردن فساد در جامعه دستگاه‌ها و نهاد‌های زیادی مسئولیت دارند و در این میان اگر قوه قضائیه به درستی به وظایف خود عمل کند می‌تواند جلوی بسیاری از کژی‌ها را بگیرد و امید به آینده را در دل مردم افزایش دهد .

وی در ادامه نیروی انسانی را سرمایه اصلی دستگاه قضا دانست و گفت: چنانچه در جنبه‌های مختلف به این سرمایه توجه نشود، در انجام بسیاری از امور توفیق حاصل نخواهد شد و در این باره، صیانت، ارتقاء و آموزش نیروی انسانی در دستگاه قضایی امری ضروری و اولویت دار است.

رئیس قوه قضائیه همچنین ضمن توصیه به مسئولان قضایی و سایر مقامات و مسئولان شهری و استان اصفهان برای بازدید از مراکز و مراجع قضایی، بر این نکته تاکید کرد که این بازدید‌ها و رفت‌وآمد‌ها و مشاهده کمبود‌ها و کاستی‌ها از نزدیک، در حل و فصل بسیاری از مشکلات موثر خواهد بود.

محسنی اژه‌ای در ادامه سخنان خود با بیان این که تا آنجا که ضرورت ندارد، نباید قرار بازداشت موقت یا قرار منجر به بازداشت صادر شود، بر ضرورت تناسب قرار و مجازات از جهات مختلف تاکید کرد و گفت: در مواردی که بازداشت نکردن فرد متهم ضرری ندارد و بیم فرار یا تبانی او نمی‌رود یا هنگامی که تحقیقات کم است و برای تکمیل تحقیقات و جمع‌آوری اطلاعات می‌خواهند فرد را بازداشت کنند، نباید قرار بازداشت موقت صادر شود چرا که ضرر این کار قطعا بیش از نفع آن است.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: در صورتی که بازداشت موقت فردی اجرا شد و بعد از مدتی امکان آزاد کردن او وجود داشته باشد، وی باید فوراً آزاد شود و در اینگونه مواقع نباید منتظر ماند که حتما زمان بازداشت موقت به پایان برسد و سپس فرد بازداشتی را آزاد کرد.

محسنی اژه‌ای به مسئولان قضایی استان اصفهان تاکید کرد که حدالامکان شرایطی را فراهم کنند که قبل از بازداشت، فرد مورد نظر بتواند وثیقه‌اش را تامین کند یا آن که موضوع را به وکیلش اطلاع دهد.

وی ادامه داد: اقدامات مربوط به جمع‌آوری اسناد و مدارک و استعلامات، حتما باید قبل از بازداشت فرد انجام شود و نباید بعد از اجرای قرار بازداشت، تازه به سراغ جمع‌آوری اسناد و مدارک رفت .

بازدید در زندان اصفهان

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، محسنی اژه‌ای همچنین در این سفر در زندان مرکزی اصفهان حضور یافت و از بخش‌های مختلف این زندان به مدت حدود ۲ساعت بازدید کرد.

رئیس دستگاه قضا در جریان این بازدید با شماری از مددجویان زندان مرکزی اصفهان به طور چهره به چهره گفتگو کرد و ضمن استماع مسائل و مشکلات آنان، دستورات مقتضی را صادر کرد.

وی همچنین با شماری از محکومان مالی و همچنین شماری از تولیدکنندگان ورشکسته که به دلایل مختلف دوران محکومیت خود را در زندان به سر می‌برند به گفتگو پرداخت و برای پیگیری و رفع مسائل و مشکلات آن‌ها در چارچوب قانون، قول مساعدت داد .

برخی از این تولیدکنندگان ورشکسته که دوران محکومیت خود را در زندان به سر می‌بردند خواستار دریافت مرخصی برای اخذ رضایت از شاکیان خصوصی و همچنین تعلق رأی باز برای سر و سامان دادن به وضع بنگاه‌ها و کارگاه‌های تولیدی خود شدند که رئیس

قوه قضائیه برای بررسی دقیق درخواست‌های آن‌ها دستورات لازم را به مسئولان قضایی استان اصفهان صادر کرد. گفتگو با شماری از محکومان آبان ۹۸بخش دیگری از بازدید محسنی اژه‌ای از زندان مرکزی استان اصفهان بود؛ وی جویای حضور یا عدم حضور محکومان آبان ۹۸در این زندان شد و پس از آن که مسئولان زندان، شماری از این محکومان را به رئیس قوه قضائیه معرفی کردند، محسنی

اژه ای به طور چهره به چهره با این محکومان ملاقات و از وضع محکومیت و اوضاع خانوادگی آن‌ها کسب اطلاع و برای اِعمال ارفاقات قانونی در قبال پرونده آن‌ها دستورات مقتضی را صادر کرد .

تقاضای اعسار از پرداخت مهریه؛ بخشی از درخواست‌ها از رئیس دستگاه قضا در جریان بازدید وی از زندان مرکزی اصفهان بود که وی متذکر شد برخی بانوان در جریان ملاقات در دادگستری اصفهان از این که همسران سابق آن‌ها به رغم داشتن تمکن مالی درخواست اعسار از پرداخت مهریه می‌کنند گلایه داشتند.

در جریان بازدید برخی محکومان از بیان مسائل و مشکلات خود در جمع معذوریت داشتند و خواستار ملاقات خصوصی با رئیس قوه قضائیه بودند که این خواسته آن‌ها از سوی محسنی اژه‌ای اجابت شد.

رئیس قوه قضائیه در جمع مددجویان زندان مرکزی اصفهان با تاکید بر این که برای رفع مسائل و مشکلات زندانیان و اِعمال ارفاقات قانونی به آن‌ها نهایت تلاش خود را به کار خواهد گرفت، خطاب به مددجویان گفت: با توجه به در پیش بودن مناسبت‌های ملی و مذهبی، برای جلب رضایت شاکیان خصوصی خود جهت قرار گرفتن نام‌تان در فهرست عفو تلاش کنید و از ارتکاب مجدد جرم در دوران مرخصی هم بپرهیزید.

رئیس عدلیه همچنین در جریان بازدیدهایش بابیان این که سفر من به استان اصفهان یک سفر غیررسمی محسوب می‌شود و باهدف احصاء مشکلات قضایی این استان صورت گرفته است، تاکید کرد: تلاش داریم تا پس از آسیب‌شناسی و احصاء مسائل و مشکلات قضایی استان اصفهان با کمک و مساعدت سایر دستگاه‌های متولی و دولت و مجلس، در جهت رفع این آسیب‌ها و مشکلات گام برداریم.

رئیس دستگاه قضا بابیان این که ورودی پرونده‌ها به دادگستری و دادسرای اصفهان زیاد است، ادامه داد: با توجه به کثرت ورودی پرونده‌ها به دادگستری و دادسرای اصفهان به هر میزان که در جهت تجهیز نیروی انسانی در این دادگستری و دادسرا اقدام کنیم باز هم تکافوی ورودی پرونده‌ها نیست، لذا باید برای این وضع تدبیری ویژه اتخاذ شود.

محسنی اژه‌ای تاکید کرد: یکی از مسائلی که از سوی مراجعه‌کنندگان به دادگستری استان اصفهان موردتوجه بود گلایه‌مندی از طولانی شدن رسیدگی به برخی پرونده‌ها بود که این گلایه مردم به‌حق است و باید در جهت رفع این مشکل با فوریت اقداماتی را انجام دهیم که در تحقق این مهم تجهیز نیرو و امکانات و کمک سایر دستگاه‌ها به ما در این جهت بسیار حائز اهمیت است.

بنا به این گزارش برخلاف سفر‌های استانی پیشین، مسئولان عالی قضایی و حتی رئیس و مسئولان حوزه ریاست قوه قضائیه در سفر به اصفهان، با توجه به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، رئیس عدلیه را همراهی نمی‌کنند.

نسخه مناسب چاپ