عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی: برگزاری کنکور به روش فعلی بی‌عدالتی است
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، با اشاره به اینکه برگزاری کنکور به روش فعلی بی‌عدالتی است، گفت: ۸۰درصد دانشجویان دانشگاه شریف تا سال ۱۳۹۹، از دهک‌های بالای ۹،۸و ۱۰بودند.

جلال موسوی،مدیرکل دفتر تدوین و راهبری اسناد و سیاست‌های آموزشی و پژوهشی ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفتگو با مهر، با بیان این آمار افزود: در یک آزمون «تست‌محور»، کیفیت تحصیلی دانش‌آموزان سنجیده نمی‌شود. مثلاً در کنکور انسانی ۱۴۰۰، ۷۵درصد داوطلبان در درس ریاضی صفر یا کمتر از صفر درصد تست زده‌اند. در کنکور ریاضی ۱۴۰۰، ۵۶درصد داوطلبان در درس فیزیک صفر یا کمتر از صفر زده‌اند. در کنکور تجربی ۱۴۰۰نیز فردی که رتبه زیر ۱۰۰۰شده بود، در درس زیست‌شناسی فقط ۴درصد تست زده بود.

وی توضیح داد: اینکه افراد در تعداد وسیع، پاسخگوی سؤالات کنکوری نیستند، به دلیل آن است که ما دانش‌آموزان را در نظام تشریحی تربیت کرده‌ایم اما از آنها می‌خواهیم به صورت تستی در یک آزمون چند ساعته، آینده خود را مشخص کنند. آزمون کنکور تست‌محور نه کیفیت علمی و نه توانایی‌های علمی دانش‌آموزان را می‌سنجد.

موسوی با تأکید بر اینکه تأثیر مستقیم سوابق تحصیلی ما را به عدالت نزدیک‌تر می‌کند، گفت: من نظام آموزشی خود را بر مبنای شیوه‌های تشریحی قرار می‌دهم. دانش‌آموز هم بر مبنای شیوه‌های تشریحی درس می‌خواند اما اگر یک دانش‌آموز در مناطق کم‌برخوردار همت کند و معدل ۲۰داشته باشد، باز هم دسترسی به معلم و کلاس کنکور ندارد و نظام آموزشی هم به وی تست‌زنی یاد نداده است؛ پول کلاس‌های کنکور یا کتاب‌های کنکوری گران قیمت را هم نمی‌تواند بپردازد.

مدیرکل دفتر تدوین و راهبردی اسناد و سیاست‌های آموزشی ادامه داد: این در حالی است که دانش‌آموزانی که در شهرهای بزرگ تحصیل می‌کنند و به کلاس‌های کنکور قوی دسترسی دارند، می‌توانند با صرف هزینه بالا در کلاس‌های کنکور با استادان خیلی خوب یا آزمون‌های آزمایشی مشابه کنکور شرکت کرده و کتاب‌های کنکوری خوبی تهیه کنند. به این دلیل، تأثیر مستقیم سوابق تحصیلی قطعاً نظام آموزشی ما را به عدالت آموزشی نزدیک‌تر می‌کند.

نسخه مناسب چاپ