کوتاه از سراسر جهان
 

مادورو: به مردم ایران به دلیل مقاومت در برابر امپریالیسم، درود می‌فرستم

فارس: رئیس‌جمهوری ونزوئلا در پیام تبریکی به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: به مردم ایران که در برابر تهدیدات امپریالیستی ایستاده و مقاومت می‌کنند، درود می‌فرستم. «نیکلاس مادورو» در پیامی توییتری چهل و سومین سالروز پیروز انقلاب اسلامی را تبریک گفت و افزود: به جشن چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران می‌پیوندم و به سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری و مردم ایران که ایستاده و در برابر تهدیدات امپریالیستی مقاومت می‌کنند، درود می‌فرستم و به تقویت پیوندهای برادری متعهد می شوم.

افشای جاسوسی «سیا» از شهروندان آمریکایی‌

ابنا: افشای دو سند تازه منتشر شده حاکی از آن است که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) خارج از چارچوب‌های قوانین کنگره و بدون نظارت هیچ نهادی از شهروندان این کشور جاسوسی می‌کند.دو سناتور آمریکایی در نامه‌ای درخصوص جاسوسی‌های خودسرانه سیا هشدار دادند.«ران وایدن» و «مارتین هینریچ» در نامه‌ای به «ویلیام بِرنز» رئیس سیا و «آوریل هاینس» مدیر اطلاعات ملی آمریکا خواستار اطلاع از برنامه های تجسسی سیا شده اند. آن‌ها در نامه خود با انتقاد از عملکرد خودسرانه سیا نوشته‌اند، این برنامه جاسوسی، بدون نظارت قضایی فعالیت داشته است.

رهبر کره شمالی: آرزوی رفاه و توسعه بیشتر ایران را داریم

فارس: رهبر کره شمالی با ارسال پیام تبریک پیروزی انقلاب اسلامی به رئیس‌جمهوری ایران، خواستار توسعه روابط دو کشور شد و آرزوی رفاه و توسعه بیشتر برای ایران کرد. «کیم جونگ اون» رهبر به مناسبت چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران برای آیت‌الله «سیدابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهوری ایران پیام تبریک ارسال و ابراز امیدواری کرد که همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های مختلف بیش از پیش گسترش و توسعه یابد. کیم با بیان اینکه دوستی بین دو کشور در جاده مبارزه مشترک علیه امپریالیسم شکل گرفته است، گفت برای ایران در دستیابی به رفاه و توسعه کشور آرزوی موفقیت دارم.

اعتراض خودرویی در فرانسه

ایرنا: خودروها و کامیونت‌هایی با عنوان «کاروان آزادی» در پایتخت فرانسه اعتراض خودرویی برگزار کردند. در حالی که دولت فرانسه برگزاری تجمعات در مخالفت با واکسن کرونا را ممنوع اعلام و معترضان را به پاسخ محکم تهدید کرده است، نخستین خودروهای «کاروان آزادی» وارد پاریس شدند و اعتراضاتی را در پایتخت فرانسه ترتیب دادند که شیوه آن، از معترضان محدودیت های کرونایی در کانادا الهام گرفته شده است. در نخستین واکنش به ورود خودروها، «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه از معترضان به گذرنامه واکسن، خواست آرامش خود را حفظ کنند.

مکرون از بیم دستیابی روسیه به «دی ان ای» وی

در مسکو تست کرونا نداد

مهر: رویترز اعلام کرد که «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه در سفر هفته گذشته به روسیه و دیدار با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری این کشور، درخواست کرملین مبنی بر انجام آزمایش کرونا را رد کرد تا مانع دستیابی روسیه به «دی ان ای» (DNA) خود شود. گفته می‌شود فاصله بین دو رئیس جمهوری در این دیدار و نشستن هر یک از آنها در دو سوی میز طویلی برای گفتگو درباره مناقشه اوکراین نیز به همین دلیل بود. به نوشته رویترز، به مکرون یک انتخاب داده شد و آن اینکه یا انجام تست کرونا توسط مقامات روسی را بپذیرد و اجازه داشته باشد به پوتین نزدیک شود، یا امتناع کند و مجبور به رعایت قوانین فاصله گذاری شود. یکی از افراد امنیتی نزدیک به مکرون گفت: ما خوب می‌دانستیم که این مسئله به معنای عدم دست دادن و آن میز طولانی است اما نمی‌توانستیم بپذیریم که آنها به «دی ان ای» مکرون دست پیدا کنند.

نسخه مناسب چاپ