سازمان حمایت: موفقیت طرح «قیمت تولیدکننده» نیازمند همراهی زنجیره تولید و توزیع است
 

رئیس سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان، موفقیت طرح درج قیمت تولیدکننده را نیازمند همراهی کل زنجیره تولید تا توزیع و عرضه دانست.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، عباس تابش در جمع نمایندگان انجمن‌ها و اتحادیه‌های زنجیره تولید تا فروش، به شفافیت ایجاد شده در حوزه پخش و عرضه کالا در فروشگاه‌های زنجیره‌ای اشاره و یکی ازدستاوردهای اجرای این طرح را شفافیت در این حوزه بیان کرد و گفت: از ابتدای اجرای طرح درج قیمت تولیدکننده تاکنون ۳۳۰۰ قلم کالا مشمول درج قیمت تولیدکننده شده و از این تعداد ۱۷۰۰ قلم کالا مشمول کاهش قیمت شده است؛ یعنی در کنار شفافیت، کاهش قیمت اتفاق افتاده است و این ناشی از مشخص شدن ضرایب افزایش قیمت در هر بخش از روند تولید تا مصرف است.

وی با بیان اینکه نباید خود را با کشور‌های دیگر مقایسه کنیم، تصریح کرد: رفتار و فرهنگ مصرف در ایران متفاوت از سایر کشورهاست. در دیگر کشور‌ها هر وقت کالایی ۵ درصد گران شود، دیگر بازار تقاضا ندارد اما در ایران صف طولانی‌تری برای خرید آن شکل می‌گیرد.

رئیس سازمان حمایت با تاکید بر اینکه این طرح را با مطالعه کامل و به صورت صبورانه اجرا کردیم، افزود: هنوز نمی‌دانیم آثار ناشی از اجرای این طرح چیست. بخش‌های مختلف تولید و توزیع از بدتر شدن شرایط سخن می‌گویند؛ اما آثار واقعی طرح را هنوز شناسایی نکرده‌ایم. به نظر می‌رسد باید زمان بیشتری از آغاز اجرای طرح بگذرد تا قضاوت دقیق‌تری در این باره داشته باشیم؛ با این حال از هرگونه پیشنهاد کارشناسی درباره اجرای بهتر این طرح استقبال می‌کنیم.

وی درباره برخی نگرانی‌ها درباره همراهی خرده‌فروش‌ها با این طرح گفت: اگر اتاق اصناف به این نتیجه رسیده است که اجرای این طرح روند فعالیت خرده‌فروشی‌ها را با چالش مواجه می‌کند با مستندات رجوع کند تا با همکاری هم مشکلات را برطرف کنیم. البته در این باره صورت‌جلسه‌ای تهیه کردیم و دبیرکل اتاق اصناف و رئیس اتحادیه بنکداران آن را امضا کردند و پای کار هستند. این طرح به دنبال شفافیت است و آمادگی داریم هر حلقه از این زنجیره که از حقش دور شده با ارائه مستندات مورد ارزیابی مجدد قرار گیرد تا همه به حق خود برسند.

تابش بزرگ‌ترین نتیجه اجرای این طرح را شفافیت دانست و ادامه داد: اینکه در خرده‌فروشی باید قیمت مصرف‌کننده روی کالا درج شده باشد، از گذشته بوده است. امروز می‌خواهیم اطلاعات جدیدی به مصرف‌کننده ارائه دهیم و فرصتی فراهم کنیم تا فاصله میان تولید و مصرف مشخص شده و این جزو حقوق مصرف‌کننده است.

در این نشست نگرانی تولیدکنندگان درباره برخورد خرده‌فروشان با روند اجرای طرح به عنوان اصلی‌ترین چالش مطرح شد. در این زمینه خسرو فروغان گران‌سایه رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی به موضوغ قیمت‌گذاری در سطح جامعه اشاره کرد و گفت: متاسفانه روند قیمت‌گذاری‌ها از گذشته به گونه‌ای بود که رضایت هیچ‌کدام از بخش‌ها را نه از سوی تولید و نه مصرف جلب نمی‌کرد.وی افزود: معتقدیم می‌توان با رایزنی و تشریح مشکلات احتمالی درباره طرح درج قیمت تولیدکننده روی کالا، پیش از اجرای کامل آن، زمینه اجرای بهتر را مهیا کرد؛ ضمن اینکه نگرانی‌های تولیدکنندگان کوچک، بنکداران، فروشگاه‌ها، شرکت‌های پخش کوچک و مجموعه‌هایی از این دست هم باید مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه محمدرضا مرتضوی رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران به نگرانی در حوزه خرده‌فروشی اشاره کرد و اظهارداشت: باید توجه داشت که هنوز روند کاهشی قیمت کالا‌هایی را که به دلیل شفافیت مشمول کاهش شده‌اند، لمس نکردیم. شاید در سطح فروشگاه‌ها رخ داده باشد اما در خرده‌فروشی ها هنوز کاهش قیمتی صورت نگرفته است. با این وجود اگر خرده‌فروشی ها همراهی لازم را نکند، بخش تولید دیگر ادامه نمی‌دهد.

وی افزود: تولیدکنندگان با رایزنی‌های انجام شده برای طرح درج قیمت تولید، همراه هستند، اما باید خرده‌فروش‌ها و شرکت‌های پخش هم همراه شوند تا مشکلی در روند فروش کالا‌های تولیدی پیش نیاید.

حسین مدرسی‌فر عضو هیات‌مدیره اتحادیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای هزینه‌ها و ضرایب سودی که برای این بخش درنظر گرفته شده را ناکافی خواند و از سازمان حمایت خواست تا بررسی‌های لازم را درباره این این مسئله انجام دهد که با موافقت رئیس سازمان حمایت قرار شد در مدت ۴۸ ساعت اسناد فروشگاه‌های زنجیره‌ای مجدد به صورت خاص بررسی شده و درباره آن تصمیم‌گیری شود.

سعید رضوانی عضو هیات مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی هم دراین نشست گفت: در این طرح وضع کالا‌های سرمایه‌ای از جمله لوازم خانگی دیده نشده است. وقتی کالای سرمایه‌ای از در کارخانه قیمت‌گذاری می‌شود با توجه به شرایط، دچار چند قیمتی شده و این وضع، مطلوب تولیدکنندگان نیست، زیرا ممکن است به بازار فروش محصولات لطمه بزند. از طرفی هرچقدر این طرح مزایایی داشته باشد اما اجرای شتاب‌زده آن آسیب‌زاست.

نوید ایزدپناه عضو دیگر انجمن صنایع لوازم خانگی هم به خواب کالای سرمایه‌ای اشاره کرد و افزود: ممکن است یک کالای سرمایه‌ای در روند فروش دچار مشمول زمان شود و در طول زمان قیمت آن افزایش پیدا کند؛ بنابراین نمی‌شود قیمت کارخانه را برای آن در نظر گرفت و باید تورم را هم منظور کرد.

تابش در پاسخ به دغدغه‌های مطرح شده در این نشست تصریح کرد: اگر طرح درج قیمت تولید کننده درست است، باید در یک زمانی شروع شود؛ پس زمان اجرای آن فرقی ندارد. همان‌طور که شاهد هستیم هیچ کدام از بازیگران زنجیره تولید وتوزیع با اجرای طرح مخالف نیستند؛ بنابراین زمان اجرای آن در هر موقعیتی ممکن است شرایط خاص خود را در پی داشته باشد.

وی مبنای اجرای این طرح را پرداخت نقد در کل زنجیره بیان کرد و گفت: اگر در این زنجیره پرداخت نسیه اتفاق می‌افتد باید هزینه آن را طرف قرارداد بپردازد نه اینکه از جیب مصرف‌کننده پرداخت شود.

درهمین حال، دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری کشور گفت: ۱۵ شرکت تولیدکننده تلویزیون زیرمجموعه این انجمن، طرح درج قیمت تولیدکننده را اجرایی کردند.

محمدرضا شهیدی در گفتگو با ایرنا افزود: دولت با اجرای این طرح به دنبال آن است تا مردم متوجه فاصله قیمتی تولیدکننده و مصرف کننده باشند و اجحافی در حق مصرف‌کنندگان نشود.

وی با بیان‌ اینکه اگر شرایط تولید رقابتی در کشور فراهم شود، بازاری‌ها و عوامل فروش پایین‌ترین قیمت‌های خود را ارائه خواهند کرد، خاطرنشان‌کرد: این طرح در مواردی همچون تولید سفارشی محصولات، یعنی وقتی برخی تجار اقدام به تامین مواد اولیه و قطعات کرده و محصول نهایی را در بعضی شرکت‌ها تولید می‌کنند، نیازمند تعیین‌تکلیف است.

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری کشور با اشاره به مرتبط بودن همه بازارها و تاثیر شرایط اقتصاد کلان بر تولید، ابراز امیدواری کرد با اقدامات دولت سیزدهم در ادامه شاهد کاهش حجم نقدینگی، ثبات نرخ ارز و کاهش اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی و غیره باشیم که همه اینها جزو عوامل تاثیرگذار بر بازار و التهاب قیمت‌ها است.

نسخه مناسب چاپ