رئیس قوه قضائیه: هزینه‌ دادرسی، اخذ وکیل و درخواست کارشناسی باید کاهش یابد
 

سرویس خبر: رئیس قوه قضائیه با اشاره به ضرورت ساماندهی سازوکار کارشناسی در پرونده‌های قضایی، بر کاهش هزینه‌های دادرسی، اخذ وکیل و درخواست کارشناسی تاکید کرد.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محسنی اژه‌ای در دیدار با رئیس و مسئولان مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه گفت: دستگاه قضایی یک رکن و مجموعه‌ای متشکل از اجزای مختلف است که اقدامات و کارکرد‌های این اجزای مختلف نظیر قضات، وکلا، کارشناسان و ضابطان ، به‌هم‌پیوسته اند و مکمل یکدیگرند که خروجی کار مشترک و پیوسته این مجموعه باید تحقق عدالت و احقاق حق مردم و مظلومان و رضایت توأمان خالق و مخلوق باشد .

رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به اهمیت مقوله کارشناسی در فرآیند دادرسی و رسیدگی به پرونده‌های قضایی گفت: کارشناسان رسمی دادگستری در امر کشف حقیقت و کمک به علم قضات برای صدور آرای متقن و مستند، نقش تأثیرگذار و غیرقابل‌انکاری دارند.

وی نقش کارشناسی را در تحقق عدالت بسیار حائز اهمیت دانست و تاکید کرد: بسیاری از آرای قضایی مبتنی بر نظریه‌های کارشناسی است؛ لذا امر کارشناسی هم به‌اندازه قضاوت و داوری خطیر است.

محسنی اژه ای مجهز بودن کارشناسان رسمی دادگستری به علم و آگاهی به‌روز را با توجه به مستحدثه بودن بسیاری از امور از ضروریات دانست و گفت: ازآنجایی‌که نظریه‌های کارشناسان رسمی دادگستری نقش و مدخلیت غیرقابل‌انکاری در آراء و احکام صادره از سوی قضات دارند، بنابراین ضروری است که کارشناسان پیوسته و مستمراً خود را درباره موضوعات حوزه تخصصی‌شان به‌روز ، تا بتوانند نظرات مستندتر و عالمانه‌تری را به قضات ارائه کنند.

کارشناسی‌های مساله‌دار منشأ بسیاری از مشکلات هستند

محسنی اژه‌ای در ادامه بروز برخی از مشکلات در فرآیند رسیدگی به پرونده‌های قضایی ازجمله اطاله دادرسی‌ها را ناشی از کارشناسی‌های نادرست دانست و تاکید کرد: منشأ بخش قابل‌توجهی از مشکلات در پرونده‌های بانکی، خصوصی‌سازی و پرونده‌های ملکی به‌واسطه کارشناسی‌های مساله‌دار و غیرمتعارف است.

رئیس قوه قضائیه افزود:ارجاعات غیرضروری و نادرست پرونده‌ها به کارشناسان هم در ایجاد مشکلات در روند رسیدگی به پرونده‌های قضایی و اطاله دادرسی نقش دارند.

گزارشات متعارض کارشناسی درباره یک موضوع مشخص؛ ایجاد رانت در موضوع پرونده‌های ارجاعی به کارشناسان؛ کمبود مستندات در پرونده ارجاعی به کارشناسی؛ پذیرش همزمان پرونده‌های ارجاعی توسط یک کارشناس از جمله آسیب‌ها و معضلات فرآیند کارشناسی است که در این نشست مورد اشاره رئیس دستگاه قضا قرار گرفت که بر همین اساس وی به مرکز وکلا و کارشناسان مأموریت داد هر چه سریع‌تر در جهت ساماندهی فرآیند و سازوکار امر کارشناسی در پرونده‌های قضایی و شفاف شدن فرایند‌های کارشناسی اقدام عملی و جامعی داشته باشد.

رئیس قوه قضائیه در همین باره در واکنش به سخنان «پیمان پالیزگیر» معاون کارشناسان مرکز که از عملیاتی شدن «سامانه هوشمند ارجاع کارشناسی» ظرف ۲ماه آینده خبر داد، گفت: ساماندهی جامع فرآیند و سازوکار امر کارشناسی در پرونده‌های قضایی به‌منظور جلوگیری از اطاله دادرسی و تسریع در کارشناسی پرونده‌ها و همچنین شفافیت و نظارت‌پذیر شدن فرآیند کارشناسی، از ضروریات است که باید با جدیت پیگیری شود.

محسنی اژه‌ای در ادامه این نشست با اشاره به اهمیت نقش وکلا، نهاد وکالت را یکی از ارکان دادرسی منصفانه دانست و گفت: وکالت و قضاوت ۲ بال فرشته عدالت در جامعه بشری هستند و کمک و معاضدت وکیل به دادرسی منصفانه و ارتقاء کار و عملکرد قاضی در فرآیند رسیدگی به پرونده‌ها بر کسی پوشیده و مکتوم نیست.

لزوم کاهش هزینه‌های دادرسی، وکالت و کارشناسی

رئیس دستگاه قضا در ادامه به مرکز وکلا و کارشناسان مأموریت داد در جهت کاهش هزینه‌های دادرسی، وکالت و کارشناسی رسمی برای عموم مردم به‌ویژه اقشار کم‌بضاعت اقدام و تلاش کند.

وی با تاکید بر اینکه باید به سمتی حرکت کنیم که هزینه‌های دادرسی، وکالت و کارشناسی رسمی برای عموم مردم به‌ویژه اقشار کم‌بضاعت کاهش یابد، افزود: مجموع هزینه‌های دادرسی در دعاوی حقوقی و کیفری زیاد است؛ بعضاً برخی افراد به سبب بضاعت مالی محدود از گرفتن وکیل یا درخواست کارشناسی خودداری می‌کنند و ممکن است این امر در احقاق حق آن‌ها تاثیر منفی بگذارد لذا ضرورت دارد تا هر میزان که امکان دارد از هزینه‌های دادرسی، اخذ وکیل و درخواست کارشناسی کاسته شود.

محسنی اژه ای در ادامه به مسئولان و اعضای مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه توصیه کرد که با انضباط کاری و حرفه‌ای مترقی و رفیع، برخورد مناسب و اخلاق‌مدارانه با مردم و مراجعان و اتخاذ راهکار جهت کاهش هزینه‌های وکالت و کارشناسی، خدمات مطلوب‌تری را به مردم ارائه دهند و دستگاه قضایی را در امر گسترش و بسط عدالت و احقاق حق مردم و مظلومان بیش‌ازپیش یاری کنند.

رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به اهمیت مقوله آموزش و به‌روز بودن مجموعه دست‌اندرکاران امر قضا از قاضی و مقنن تا وکیل و کارشناس، گفت: بسیاری از موضوعات، مستحدثه و بدیع هستند و احکام برخی دیگر از موضوعات و مقولات هم ممکن است در مقاطع مختلف زمانی متفاوت باشد؛ برای نمونه، در امور کیفری، مجازات‌های تعزیری و بازدارنده ممکن است در یک مقطع زمانی متفاوت از مقطعی دیگر باشد؛ بر همین اساس به‌روز بودن متولیان امر قضا و ارائه آموزش‌های کارآمد و نوین به آن‌ها از ضروریات غیرقابل‌انکار است.

محسنی اژه‌ای آسیب‌شناسی برخی روند‌ها و فرآیند‌های موجود در مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه را ضروری دانست و به مسئولان این مرکز توصیه کرد برای تبیین دستاورد‌های خود نزد مردم و جامعه از شیوه‌های مبتکرانه و خلاقانه رسانه‌ای غافل نشوند.

پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه، حسن عبدلیان‌پور رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه در سخنانی، وکالت معاضدتی و تسخیری را مبنای کار وکلای این مرکز اعلام کرد و گفت: یکی از فلسفه‌های وجودی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه، دسترسی آسان مردم به خدمات قضایی ازجمله وکالت و کارشناسی است.

وی با اشاره به احصاء حوزه‌های تخصصی وکالت از سوی این مرکز، از تعامل مثبت، مستمر و سازنده ۶۲هیات ‌مدیره کارشناسی و وکالت مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه با دادگستری‌های سراسر کشور خبر داد.

عبدلیان‌پور همچنین با اشاره به دستور رئیس قوه قضائیه در دوره تحول و تعالی در مورد هوشمندسازی ارجاع و ساماندهی کیفیت و زمان فرایند کارشناسی گفت:در پی تاکیدات و دستورات رئیس دستگاه قضا، اکنون مقدمات آغاز به کار و عملیاتی شدن «سامانه هوشمند ارجاع کارشناسی» فراهم‌شده است و تکمیل این سامانه تا ۲ماه دیگر محقق خواهد شد که امیدواریم که با استفاده از این سامانه شاهد نظام ارجاع عادلانه کارشناسی در سراسر کشور باشیم.

یادگاری دادستان انتظامی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه هم در این جلسه به بیان نکاتی درباره ساختار و تشکیلات دادستانی انتظامی قضات و همچنین اقدامات، دستاورد‌ها و چالش‌های این بخش پرداخت.

همچنین پالیزگیر، معاون کارشناسان مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه در این جلسه از پایه‌ریزی کمیته تحول کارشناسی در این مرکز خبر داد.

فتاحی معاون سنجش و ارزیابی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه هم در این جلسه به ارائه گزارشی از روند برگزاری آزمون وکالت و کارشناسی این مرکز در سال ۱۴۰۰پرداخت.

همچنین سلیمانی امیری رئیس شورای عالی کارشناسان این مرکز در این جلسه به ارائه گزارشی از روند فعالیت‌ها و اقدامات ۷کمیسیون تخصصی شورای عالی کارشناسان پرداخت.

میرمحمد صادقی رئیس شورای عالی وکلای مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه هم در این جلسه با اشاره به نقش مشورتی این شورا، خواستار آن شد که تدبیری اتخاذ شود تا تصمیمات وکلای خبره حاضر در شورای عالی وکلا از حالت مشورتی خارج شود تا اثرگذاری بیشتری پیدا کند.

قانع ، معاون وکلای مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه هم اظهار داشت: طی ۳ سال گذشته ۲۱هزار وکیل به جمع وکلای مرکز اضافه شدند و اکنون شمار این وکلا به ۴۶هزار نفر رسیده است.

نسخه مناسب چاپ