تاثیرات عملیات «اعصار الیمن» علیه ابوظبی
 

پس از عملیات اخیر ارتش یمن علیه ابوظبی در پی اقدامات تنش‌زای امارات در جنوب یمن، کارشناسان بر این باورند که یمنی‌ها با این عملیات با یک تیر چهار نشان زده‌اند.

به گزارش فارس، پیامدهای عملیات اخیر ارتش یمن علیه ابوظبی تنها محدود به امارات نبوده بلکه تبعات آن طرف‌های دیگری را نیز درگیر خود کرده است.پایگاه خبری شبکه «المیادین»، در گزارشی به این مسئله پرداخت و نوشت: «درست است که به دنبال پیوستن امارات به متجاوزان، یمنی‌ها با پهپادها، موشک‌های بالستیک و کروز، طیف گسترده‌ای از مواضع حیاتی امارات را هدف قرار دادند و عملیات “اعصار الیمن” (طوفان یمن) را به اجرا درآوردند؛ اما پس از مدت زمان کوتاهی از اجرای این عملیات -به‌ویژه پس از آن که فریاد بسیاری از کشورهای منطقه و غربی‌ها به آسمان برخاست- مشخص شد که این عملیات تأثیر و پیامدهایی چندگانه در بر داشته است. با توجه به این قول معروف “با یک تیر دو نشان زده شد”، مشخص شده است که این تیر این بار به چند نشان برخورد کرده است». المیادین اضافه کرد: «نشان اول بی‌شک همان هدف طبیعی یا به عبارتی امارات است؛ اماراتی که سعی کرد همه را فریب دهد و بگوید که از تجاوز به یمن دست برداشته است؛ البته این خروج امارات از یمن در پی خسارت‌هایی که این کشور در جریان درگیری‌های میدانی مستقیم در داخل خاک یمن متحمل آن شد، عملا و تا حدی، پیشتر رخ داده بود؛ به‌طور مشخص در پایگاه های زمینی این کشور در “صافر مأرب” و در “العند لحج” یا در پایگاه‌های دریایی این کشور در “المخا” و “عدن” یا زمانی که امارات با شریک اول خود یعنی عربستان سعودی در تجاوز [به یمن] در نبرد تاریخی “الحدیده” شکست خورد».

در ادامه این گزارش آمده است: «اما بعدها و [همچنین] به تازگی مشخص شد که امارات کماکان [در تجاوز به یمن] دست دارد. زیرا این مداخله به‌روشنی، در سطوحی بالاتر از مداخلات پیشین این کشور، به شکلی آزاردهنده، کاملا عینی و با تأثیری بسزا نمایان شد. نبرد اخیر در استان شبوه و جنوب مأرب نشان داد که امارات مستقیم و با افسران و سربازان خود پا به میدان نبرد گذاشته است و این افراد در شهرستان‌های استان همجوار مأرب یعنی شبوه (شهرستان‌های عسیلان، عین و حریب) به شکلی وحشیانه در حال مبارزه هستند؛ چنان که گویی این افراد برخی مناطق امارات را آزاد می‌کردند.

از سوی دیگر، آن‌ها پس از آنکه جنگ در استان مأرب و پیامدهای احتمالی آزادسازی این استان به دست ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به وحشت افتادند، در این نبرد تفاوتی با مزدوردان سعودی نداشتند و دستورات آن‌ها را اجرا می‌کردند. آزادسازی مأرب یک ضربه فنی برای تمام اعضای ائتلاف [سعودی] بود و درست همین جا بود که ریاض با تمام قدرت – و البته با کمک‌ها و حمایت آمریکا- برای کاهش فشارهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در مأرب، یگان‌های زمینی و هوایی امارات را وارد عمل کرد».نشان دومی که تیر یمنی‌ها به آن اصابت کرد، تل‌آویو بود. المیادین در این خصوص نوشت: «درست است که عملیات در خاک امارات و علیه تأسیسات این کشور میان دبی و ابوظبی صورت گرفت؛ اما پیامدهای این عملیات -چه بسا بیش از پیامدهایی که برای امارات به دنبال داشت- اسرائیل را به لرزه درآورد». تبعات این عملیات برای تل‌آویو را این‌گونه می‌توان دسته‌بندی کرد: ابتدا: موفق بودن عملیات ویژه صنعاء در ابوظبی که در فاصله‌ای بیش از ۱۲۰۰ کیلومتر از یمن انجام شد، ترس و نگرانی شدید تل‌آویو را به دنبال داشت؛ ترسی که از یک احتمال قریب‌الوقوع حکایت دارد و آن، انجام حمله‌ای مشابه از سوی یمنی‌ها به مناطق جنوبی فلسطین اشغالی از ایلات تا نقب و شاید دورتر از آن به سمت مناطق غربی باشد؛ به‌ویژه آنکه تل‌آویو با توانمندی‌های نظامی، فناوری و اطلاعاتی، بسیار بهتر از امارات می‌داند که پدافند هوایی امارات، آمریکایی و چه‌بسا اسرائیلی است و عملکرد و امکانات آن با سامانه‌های این رژیم تفاوتی ندارد؛ همان سامانه‌های دفاعی که تل‌آویو برای محافظت از آسمان و سواحل فلسطین اشغالی در برابر موشک‌ها و پهپادها آن‌‌ها را در جای جای فلسطین مستقر کرده است. عملیات اعصار الیمن باعث می‌شود که تل‌آویو بیش از آنکه به فکر محافظت از کشورهای حاشیه خلیج فارس باشد، به فکر راه‌حل مناسبی برای محافظت از خود بیفتد.دوم: عملیات اعصار الیمن که ابوظبی و دبی را هدف قرار داد، امید اسرائیل به امارات به عنوان نقطه اتکای راهبردی این رژیم در خلیج فارس برای مواجهه با ایران را نقش بر آب کرد؛ اماراتی که تل‌آویو می‌خواست عرصه‌ای برای طرح‌های اطلاعاتی، امنیتی و نظامی‌اش باشد و از این راه، آن بُعدی را که برای محافظت از امنیتش -آن طور که ادعا می‌کند- و توسعه تجارت با این‌کشور ثروتمندنشین ضروری می‌دانست، توسعه دهد. المیادین افزود که با این حساب، می‌توان پیامدهای مهم عملیات صنعاء علیه تل‌آویو را برآورد کرد. این رژیم از امروز به بعد دیگر برای ایجاد نقاط امنیتی، اطلاعاتی، نظامی و حتی سیاسی یا دیپلماتیک و تجاری در امنیت نخواهد بود و بی‌شک هدف حملات هوایی و دست‌کم موشکی یمنی‌ها قرار خواهد گرفت؛ به‌ویژه آنکه این رژیم اکنون به خوبی قدرت اطلاعاتی و نظامی یمنی‌ها در انتخاب دقیق اهداف و حمله موثر به آن‌ها را لمس کرده است.در ادامه آمده است نشان سومی که در حمله یمنی‌ها هدف قرار گرفت، طبیعتا عربستان سعودی است، زیرا این کشور روزی فکر می‌کرد که بتواند برای مقابله با پهپادها و موشک‌های یمنی راه‌حل یا شیوه‌ای بیابد. چه‌بسا عربستان سعودی بر این باور بود که شاید امارات بتواند در کنار آمریکایی‌ها در این زمینه نقشی ایفا کند و از‌این‌رو به هر نحوی که شده، ریاض از این امر به نفع خود استفاده کند؛ اما عربستان سعودی اکنون دریافته است که امارات نیز وضعیتی همچون این کشور دارد و آمریکا امارات را نیز فراموش کرده است.

المیادین در ادامه اضافه کرد که پیامد دوم این حمله برای عربستان سعودی این است که سریال عادی‌سازی روابط میان تل‌آویو و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از بین خواهد رفت زیرا تل‌آویو باتوجه به ناکامی ابوظبی در دفع حمله صنعاء ناگزیر به بازنگری سیاست‌هایش درباره عادی‌سازی روابط با کشورهای حاشیه خلیج فارس خواهد بود یا به عبارتی این کشورها در آینده قادر به حافظت از حضور تل‌آویو در خاک خود نخواهند بود.در پایان این گزارش آمده است که آمریکا نشان چهارمی است که تیر یمنی‌ها به آن برخورد کرده است چراکه این کشور از هفت سال پیش تاکنون در رأس تجاوز به یمن قرار داشته و عملیات‌های ائتلاف علیه یمنی‌ها با نظارت واشنگتن صورت می‌گرفته است از‌این‌رو طبیعتا آمریکا نیز خشنود نیست؛ اما نه به این علت که پهپادها و موشک‌های یمنی، امارات را هدف قرار داده‌اند، چراکه این مسئله به نفع خود آمریکاست و این کشور خواهد توانست دست‌کم برای فروش سامانه‌های پدافند هوایی پیشرفته مثل سامانه «تاد» و دیگر سامانه‌های گران‌قیمت با اماراتی‌ها معامله‌های بزرگی منقعد کند یا حداقل امارات بیش از پیش به سیاست‌های آمریکا تکیه خواهد کرد.در همین رابطه،روزنامه دیلی میل انگلیس در گزارشی، حمله پهپادی و موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی به ابوظبی را، ضربه به اعتبار و امنیت امارات دانست.رسانه‌ها و تحلیلگران همچنان در حال تحلیل و بررسی زوایا و آثار و تبعات حمله پهپادی و موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به ابوظبی در روز دوشنبه هستند. در این باره روزنامه دیلی میل در گزارشی نوشته است که یمنی‌ها به اعتبار امنیت امارات ضربه زدند.در این گزارش آمده است که طبق نظر تحلیل‌گران حملات نیروهای یمنی به امارات، چهره این کشور به عنوان «دهکده امن» را از در هم شکسته و مرحله جدید خطرناکی را در ارتباط با جنگ یمن را رقم زده است. امارات در هفت سال جنگ یمن تقریبا توانسته بود خود را از به دور از حملات نگه دارد، اما حمله پهپادی و موشکی روز دوشنبه به زیرساخت‌های اصلی، تهدید جدی «حوثی‌ها» را به نمایش گذاشت.

توان موشکی و پهپادی انصارالله به روایت اندیشکده آمریکایی

حمله موشکی انصارالله به ابوظبی امارات نشان از موفقیت و پیشرفت چشمگیر این گروه دارد و بی‌دلیل نیست اندیشکده «موسسه واشنگتن برای سیاست خاورنزدیک»، انصارالله یمن را حزب‌الله جدید در جنوب شبه جزیره عربستان نامیده‌است .حسین عباسی‌نسب در ایرنا نوشت:انفجارهای گسترده (۲۷ دی‌ماه) در شهر ابوظبی امارات متحده عربی تعجب کارشناسان مسائل نظامی و نگرانی مقام‌های این کشور از توانایی انجام عملیات موشکی و پهپادی گسترده و پیچده از سوی انصارالله یمن را به همراه داشت.انصارالله یمن در واکنش به تحرکات اخیر امارات در همراهی با تجاوز عربستان سعودی به یمن، مجموعه حملات ترکیبی موشکی و پهپادی را علیه شهر مهم و صنعتی ابوظبی انجام داد. در این حملات با استفاده از ۲۰ موشک و ۱۰ پهپاد دو منطقه مهم این شهر یعنی شهرک صنعتی «المصفح» و فرودگاه بین‌المللی آن هدف حمله قرار گرفت.در این حملات دقیق که تعدادی از تاسیسات و مخازن سوخت شرکت‌های صنعتی و هوایی هدف اصابت قرار گرفت، چند نفر هم کشته شدند. اصابت موشک در نزدیک مخازن شرکت نفت «ادنوک» و انفجار در فرودگاه بین‌المللی ابوظبی از جمله عملیات‌های انصارالله اعلام شده؛ حتی برخی رسانه‌ها اعلام کردند یک هواپیمای ترابری اماراتی نیز در فرودگاه هدف قرار گرفت.

بی‌توجهی امارات به هشدارهای انصارالله

این حملات در واکنش به افزایش دخالت‌های امارات و تشدید تجاوزهای مشترک این کشور در همراهی با عربستان و آمریکا به یمن رخ داد. حملات ائتلاف سعودی پس از پیروزهای اخیر جنبش انصارالله و نزدیک شدن آن‌ها به شهر راهبردی مارب شدت یافته بود. انصارالله یمن از چندی پیش به امارات در زمینه میزان همکاری با عربستان هشدار داده بود؛ سخنگوی انصارالله از این کشور خواست هر چه سریع‌تر از مداخله در امور یمن دست بردارد در غیراین صورت با اقدام قاطعی روبرو می‌شود.

در چند سال اخیر مشاهده افزایش توان موشکی و پهپادی انصارالله، حاکمان اماراتی را به این سمت سوق داده بود که از سیاست‌های تنش‌آفرین خود و مشارکت پررنگ در ائتلاف علیه یمن عقب‌نشینی کنند و در مانوری سیاسی اقداماتی را برای جلب نظر انصارالله و متحدان آن انجام دهند اما در چند ماه اخیر گویا پس از آنکه امارات نسبت به نتیجه‌بخش شدن رویکردهای دیپلماتیک خود اطمینان یافت، بار دیگر به ریاض نزدیک شد و حملات مشترکی را علیه نیروهای انصارالله ترتیب داد و موانعی را برای مبارزان یمنی در مسیر آزادسازی مارب ایجاد کرد.

به نظر می‌رسد امارات و عربستان پیشاپیش، غنایم و سرزمین‌های یمن را نیز بین خود تقسیم کردند.

رژیم صهیونیستی در تیررس انصارالله

حملات اخیر، یک عملیات پیچیده نظامی از سوی انصارالله بوده که دو پیام را به حاکمان امارات متحده عربی منتقل کرد: ۱-نباید با دسیسه سیاسی و ترفندهای خاص، خود را بی‌تقصیر اما منتفع از شرایط یمن بدانند و هر اقدامی برای آن‌ها هزینه به همراه خواهد داشت.۲-این حملات ترکیبی پهپادی_موشکی نشان داد توانایی نظامی انصارالله فراتر از چیزی است که آن‌ها تصور می‌کنند. انصارالله پیشرفت‌های زیادی در افزایش برد موشک‌های خود کسب کرده است و اکنون این گروه شلیک به اهداف در اسرائیل یا دیگر کشورهای نزدیک‌تر را در دسترس خود می‌بیند.چند ماه پیش «موسسه واشنگتن برای سیاست خاورنزدیک» در گزارشی نسبت به افزایش توانایی انصارالله یمن هشدار داده بود و با یاد کردن از این گروه یمنی با عنوان «حزب‌الله جنوب» نوشت: انصارالله پیشرفت‌های زیادی در افزایش برد موشک‌های خود کسب کرده و حتی اکنون این گروه شلیک به اهداف در اسرائیل یا دیگر کشورهای نزدیک‌تر را در دسترس خود می‌بیند.در این گزارش آمده است: چند ماه پیش گروه حوثی(انصارالله) یمن با ۱۸ پهپاد انفجاری و ۸ موشک بالستیک، در کنار دیگر سلاح‌ها، خاک عربستان سعودی و تاسیسات انرژی آن تا استان‌های نفت‌خیز شرقی (حدود ۹۰۰ مایلی از نقاط پرتاب) و سواحل دریای سرخ را مورد حمله قرار داد.طبق نظر این اتاق فکر آمریکایی، حملات حوثی‌ها در حال تبدیل شدن به یک رویداد هفتگی و تکراری است، که وجود و پیشرفت یک صنعت تولید موشک و پهپاد در مناطق تحت کنترل انصارالله یمن را اثبات می‌کند. در این شرایط افزایش بیشتر برد تجهیزات پرتابی، این گروه را قادر می‌سازد تا اهدافی دورتر و جدید حتی در اسرائیل را مورد هدف قرار دهد. این حملات می‌تواند علیه مصر و اردن یا برای نشان دادن تاثیرگذاری در دریای سرخ ( و بر حمل‌ونقل بین‌المللی و زیرساخت‌های کانال سوئز) به کار برده شود. بر اساس این تحلیل، «برنامه‌ریزان نظامی و دیپلمات‌های ایالات متحده باید این مجموعه تهدیدها را در محاسبات آینده خود فراتر از جنگ کنونی یمن لحاظ کنند».

تعجب کارشناسان از رشد سریع توان نظامی انصارالله

گزارش این اندیشکده در زمینه تکامل موشک و پهپادهای گروه حوثی یمن آورده است که پس از ۶ سال جنگ میزان تکامل توانایی پهپادی، موشکی و راکت‌های کوتاه‌برد آن‌ها از سوی کارشناسان سازمان ملل، دولت آمریکا بسیاری از متخصصان مورد تائید قرار گرفته است. مجموعه ساختار تهاجمی بلند و کوتاه‌برد در سه مرحله تکامل یافته‌اند. همچنین در ابتدا سیستم‌های موشکی و دفاع هوایی حوثی‌ها از دو منبع تامین شد: اتحاد با رئیس‌جمهوری مخلوع علی عبدالله صالح و سپس حمله و کنترل انبارهای نظامی دولت.عملیات هوایی عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ علیه زرادخانه‌های شناخته‌شده یمن، برخی از موشک‌های دوربرد ارتش یمن را نابود کرد و بقیه این زرادخانه نیز تا سال ۲۰۱۷ مصرف شد. حداقل ۶ موشکOTR-۲۱و ۱۸ موشکFROG-۷(که انصارالله آن را زلزال نامید) به اهداف نزدیک و استان‌های مرزی جیزان و نجران عربستان سعودی شلیک شدند؛ همچنین تعداد اندکی موشکR-۱۷ ، موشک‌های اسکاد-بیB یاHwasong- ۶(اسکاد-سی کره شمالی) با بردی تا ۵۰۰ مایل باقیمانده بود که برای حمله به درون قلمروی پادشاهی سعودی استفاده شدند. پایه اصلی موشک‌های دوربرد حوثی‌ها در این دوره موشک قاهر-۱ بود که می‌توانست اهداف زمینی را در حدود ۱۹۰ مایل دورتر البته با دقت اندک و با مواد انفجاری کمتر هدف بگیرد.طبق ادعای این اندیشکده آمریکایی، مرحله دوم افزایش توان موشکی یمن توسعه سیستم‌های قاهر-۱ شاخصی از همکاری ایران در مشاوره به نیروهای موشکی حوثی بود، که در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، با توسعه چند سکوی پیشرفته جدید برای پرتاب آشکار شد و ظرفیت گسترده‌ای را برای یمنی‌ها ایجاد کرد. موشک‌های «قاسف۲»، موشک سوخت جامد «بدر» و سیستم پرتابی «صمد» از دیگر دستاوردهایی بود که با آن یمنی‌ها قادر شدند اهدافی تا برد ۹۰۰ مایلی در عربستان و امارات را هدف قرار دهند. سپس موشک‌های بالستیک «بورکان۲ H» و «قیام» نیز در حملات انصارالله مورد استفاده قرار گرفته شد.طبق این تحلیل، انصارالله در مسیر تکامل صنعت موشکی یمن نشان داد با استفاده از این سیستم‌ها، صنعت نظامی کوچک اما موثری را برای خود توسعه داده است. کارشناسان سازمان ملل ادعا کرده‌اند که انصارالله با کمک خارجی و دریافت موتورهای پهپاد، سیستم‌های هدایت، اجزای مربوط به بخش سوخت در کنار ادغام آن با توان نظامی موجود در داخل یمن و مواد صنعتی وارداتی توسعه یافت. در این روند، انصارالله توانست توانایی حملات موشکی، پهپادی و موشکی طولانی‌ مدتی را برای خود ایجاد کند.در ارزیابی تعداد حملات انصارالله که از سوی مؤسسه واشنگتن انجام گرفت سرعت حملات انصارالله به‌شدت در حال افزایش است و تنها در ماه مارس ۲۰۲۱ بیشتر از ۷۰ موشک به عربستان سعودی شلیک شد که نسبت به ماه‌های پیش از آن افزایش قابل ملاحظه‌ای را نشان می‌دهد.

انصارالله یعنی حزب‌الله جنوب

این اندیشکده آمریکایی همان چندماه پیش، پیش‌بینی‌هایی را در مورد افزایش توان موشکی و پهپادی انصارالله ارائه کرد که اکنون کشورهای جهان به ویژه امارات درستی آن را بهتر درک می‌کنند. بر اساس اعتراف این اتاق فکر، افزایش تدریجی دقت پرتابه‌های یمنی‌ها به سوی دشمنان قابل ملاحظه خواهد بود و اگر سیستم‌های جدید انصارالله بتوانند دقت و برد عملیات را اندکی افزایش دهند، می‌توانند به طور جدی پایگاه هوایی عربستان در خمیس مشیط و محور دفاع از مارب را مختل کنند .در مرحله بعد، استفاده از پهپادها نیز به حوثی ها اجازه می‌دهد حملات پی در پی و گسترده‌ای را در دریای سرخ و خاک عربستان و حتی علیه کشتی‌ها و سیستم دفاع هوایی عربستان انجام دهند. همچنین توسعه موشک‌های بورکان ۴ می‌تواند بخش‌هایی از جنوب اسرائیل در ۱۱۰۰ مایلی یمن را مورد هدف قرار دهند. اضافه شدن ۲۰ درصدی برد موشک‌های انصارالله نیز توان فزاینده تهاجمی را به یمنی‌ها خواهد داد. علاوه بر این، استفاده ترکیبی از پهپادهای تهاجمی در کنار موشک‌های کروز -همچون حملات سال سپتامبر ۲۰۱۹ به تاسیسات آرامکو در عمق خاک عربستان- توانایی تهاجمی انصارالله در کل شبه جزیره، اسرائیل و دریای سرخ را گسترش می‌دهد.موسسه واشنگتن برای سیاست خاورنزدیک در بخش نتیجه‌گیری تاکید کرد: اگر حوثی‌ها بر مارب که مرکز انرژی یمن است، تسلط یابند، در عمل در جنگی که از سال ۲۰۱۴ کلید خورد، پیروز شده‌اند. با این‌حال انصارالله حتی بدون مارب هم می‌تواند دستاوردهای گسترده نظامی را کسب کند. بنابراین، پیروزی در جنگ یا حتی صلح بدون باخت، حوثی‌ها را به عنوان یک «حزب‌الله جنوبی» جدید در دریای سرخ تثبیت می‌کند که در واقع موجب تحکیم موقعیت حزب‌الله لبنان در دریای مدیترانه هم می‌شود؛ البته این گروه به وسیله زرادخانه رو به رشد از موشک‌های بالستیک و کروز و پهپادهای تهاجمی که در اختیار دارد، کانال سوئز، تنگه باب المندب، کشورهای خلیج فارس، دریای سرخ و شاید حتی اسرائیل را در تیررس خواهد داشت .این اندیشکده برای مقابله با تهدیدهای انصارالله اقداماتی را توصیه کرد: سخت‌تر کردن شرایط برای عملیات یمنی‌ها، تقویت سیستم‌های هشدار اولیه در دریای سرخ و توجه به همه احتمالات حتی گزینه‌های غیرممکن از جمله پیشنهادها هستند .بر این اساس واشنگتن باید سیاست خود را در قبال انصارالله بررسی و اهداف آینده آن‌ها را نه تنها در قبال نیرو و تأسیسات ایالات متحده در منطقه، بلکه نسبت به اسرائیل، کشتیرانی بین‌المللی، عربستان سعودی، ایران و حزب‌الله در نظر داشته باشد. این گروه بدون توجه به چگونگی پایان درگیری یمن و عربستان در آینده دشمن ایالات متحده خواهد بود، بنابراین کاخ سفید باید به فکر راهبرد مهار آن باشند.

نسخه مناسب چاپ