گردش سویه‌های دلتا و اُمیکرون در تهران
معاون درمان ستاد کرونای استان تهران با اشاره به گردش همزمان اُمیکرون و دلتا، گفت: به‌طور تخمینی ۸۰تا ۸۵درصد موارد ابتلا با سویه اُمیکرون است، اما ۱۰تا ۱۵درصد موارد نیز مربوط به دلتاست.

دکتر نادر توکلی در گفتگو با ایسنا،درباره وضعیت کرونا در تهران، گفت: سویه در گردش فعلی کاملا اُمیکرون نیست، بلکه دلتا هم در گردش بوده و برخی موارد ابتلا از سویه دلتاست. درصدی از بیماران به سویه دلتا مبتلا هستند،بنابراین شانس درگیری ریه در آنها بالاست. البته غالب موارد اُمیکرون است. به طور تخمینی ۸۰تا ۸۵درصد موارد ابتلا مربوط به سویه اُمیکرون است، اما ۱۰تا ۱۵درصد موارد نیز مربوط به دلتاست. مبتلایان به سویه دلتا، به علاوه افرادی که با بیماری زمینه‌ای یا وزن بالا یا بدون تزریق واکسن به اُمیکرون مبتلا می‌شوند، ممکن است بستری شوند.

وی با بیان اینکه همچنان در تهران روند در حال افزایش است و هنوز به پیک نرسیده‌ایم، ادامه داد: چرخش همزمان دلتا و اُمیکرون پیش‌بینی را دشوار کرده است، اما شاید با درصد اطمینان متوسط بتوان پیش‌بینی کرد که شاید تا آخر بهمن و هفته اول اسفند ماه به پیک برسیم.

توکلی درباره وضعیت ابتلای کودکان در تهران نیز گفت: ۱۵تا ۲۰درصد از ابتلاها در افراد زیر ۱۰سال است. به‌طور کلی برخلاف سویه‌های قدیم، ۵۰درصد بستری‌ها زیر ۵۰سال هستند. در کودکان علائمی مانند استفراغ، سرفه‌های شدید که بیشتر علتش التهاب در مجاری تنفسی فوقانی بوده و حالت خروسک دارد، منجر به بستری می‌شود. این علائم و سرفه‌های شدیدی که ایجاد حالت خفگی می‌کند، کودکان را به بیمارستان می‌کشاند. درگیری ریه ناشی از کرونا در کودکان بسیار کم است.

‌وی با بیان اینکه مرگ‌ومیر ناشی از کرونا هم در کودکان بسیار کم است، گفت: بیشترین میزان مرگ‌ومیر ناشی از کرونا همچنان در سنین بالای ۶۰سال است . ‌توکلی درباره واکسیناسیون کودکان نیز گفت:استقبال از واکسیناسیون کودکان خوب بوده‌است. بعد از اعلام واکسیناسیون سنین ۵تا ۹سال با دو واکسن سینوفارم و پاستوکووک، واکسیناسیون برای این سنین با رضایت والدین انجام می‌شود. توصیه مؤکد این است که واکسیناسیون انجام شود. درست است که تزریق واکسن از ابتلا به اُمیکرون جلوگیری نمی‌‌کند، اما ریسک بیماری شدید را کاهش می‌دهد.

۱۶۷ فوتی

بنابر اعلام وزارت بهداشت، در ۲۴ساعت منتهی به ۲۶ بهمن‌ماه و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۵هزار و ۳۴بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹در کشور شناسایی شدند. در همین بازه زمانی، متأسفانه ۱۶۷بیمار کووید۱۹جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۱۳۴هزار و ۵۳نفر رسید. ‌در حال حاضر ۲۴۷شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۱۲شهرستان در وضعیت نارنجی، ۸۹شهرستان در وضعیت زرد قرار داشته و هیچ شهرستانی در وضعیت آبی نیست.

نسخه مناسب چاپ