سازمان ملل: یمن به دلیل حملات سعودی با بحران انسانی فاجعه‌بار روبروست
سرویس خارجی:معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه نسبت به عواقب فاجعه بار بحران انسانی در یمن به دلیل تشدید حملات عربستان و تداوم محاصره این کشور از سوی ائتلاف سعودی هشدار داد.

«مارتین گریفیس» در گزارشی به شورای امنیت درباره یمن اعلام کرد: به نظر نمی‌رسد بحران این کشور که جان میلیون‌ها نفر را تهدید می‌کند به زودی به پایان برسد و یمن به دلیل تشدید حملات و تداوم محاصره از سوی ائتلاف سعودی با اوضاع خطرناک و فاجعه باری رو به رو است.

وی در ادامه گزارش خود آورده است: از ژانویه بیش از ۶۵۰ یمنی کشته و زخمی شده‌اند و این آمار از سه سال پیش بالاترین آمار محسوب می شود.همزمان، «هانس گروندبرگ»، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن از تلاش برای پیگیری طرح «حل‌وفصل سیاسی جامع بحران» بین طرف های درگیر در این جنگ خبر داد.«معین شریم»، معاون وی نیز اعلام کرد که ازسرگیری مذاکرات برای توقف جنگ در این کشور از هفته آینده آغاز می‌شود.

ساعاتی بعد، «عبدالملک العجری» عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله ، ورود دولت صنعا به هر گونه روند سیاسی و مذاکره بر سر آتش‌بس را به آغاز روند سیاسی، رفع محاصره اقتصادی یمن، بازگشایی فرودگاه صنعاء و بندر الحدیده و همچنین رفع تحریم‌ها از مردم این کشور مشروط کرد.

از سوی دیگر، «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله نیز از ارائه دیدگاه های دولت یمن درباره راه‌حل انسانی و سیاسی بحران این کشور به سفیر روسیه خبر داد. «هشام شرف»، وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن وابسته به انصارالله نیز نامه‌ای را به شورای امنیت، پیش از آغاز نشست این شورا پیرامون تحولات یمن ارسال و در آن به تشدید تجاوزات ائتلاف سعودی اشاره کرد.

در تحولات میدانی نیز، جنگنده های متجاوز سعودی پایتخت یمن را طی چند نوبت هدف حملات سنگین خود قرار دادند. از سوی دیگر، به دنبال افزایش تهدیدها علیه مزدوران سعودی در یمن، کاروان حامل سلاح ائتلاف سعودی در استان «مارب» برای دومین بار در چند روز گذشته هدف قرار گرفت.

نسخه مناسب چاپ