اخبار کوتاه اقتصادی
آمادگی ایران برای تأسیس آموزشگاه های فنی در ارمنستان

جمهوری اسلامی ایران برای راه اندازی آموزشگاه های فنی و حرفه ای در ارمنستان اعلام آمادگی کرد.

این مطلب در جریان مذاکره تلفنی حجت اله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با نارک مکرچیان وزیر کار و امور اجتماعی ارمنستان اعلام شد.

عبدالملکی همچنین در این گفتگو از آمادگی لازم برای تبادل تجربیات کارگری، کارفرمایی، تعاون، بهزیستی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای خبر داد و گفت: سالانه بیش از یک میلیون نفر در ۱۳ هزار آموزشگاه فنی و حرفه‌ای تحت آموزش های تخصصی قرار می گیرند.

وزیر کار و امور اجتماعی ارمنستان هم با استقبال از این پیشنهاد ایران گفت: آماده برگزاری سومین کمیته کاری مشترک بین دو کشور و حضور هیئت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان هستیم.

مصرف برق فقط برای مشترکین مستضعف رایگان است

قبوض رایگان برق در ماه‌های غیرگرم سال فقط برای مشترکین کم مصرف تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی صادر می‌شود و سایر مشترکان از هر قشر و گروه باید هزینه مصرف برق خود را بپردازند.

مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق ایران با اعلام این مطلب به خبرگزاری صداوسیما گفت: البته اگر مشترکین عادی در ۴ ماه گرم سال بتوانند میزان مصرف برقشان را نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش دهند درصورتی که کمتر از الگو باشد از پاداش صرفه جویی برخوردار خواهند شد.

احتمال کولاک برف در برخی مناطق نیمه غربی کشور

سامانه بارشی که از فردا وارد مرزهای غربی کشور می شود موجب بارش برف و باران در مناطق غربی و شمالی خواهد شد.

سازمان هواشناسی با صدور اطلاعیه‌ هشدار نارنجی نسبت به پیامدهای این سامانه بارشی اعلام کرد: فردا استان های قزوین، زنجان، کردستان، کرمانشاه، لرستان، همدان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، شمال و شرق خوزستان، جنوب آذربایجان غربی، ارتفاعات استان‌های البرز، گیلان و تهران شاهد وزش باد شدید، کولاک برف و مه خواهند بود. همچنین پس فردا (دوشنبه) استان های خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، ارتفاعات و شرق سمنان درگیر این سامانه می‌شوند که پیامد آن لغزندگی سطح جاده‌ها و اختلال در تردد، کولاک برف، کاهش میدان دید، احتمال سقوط بهمن، مسدود شدن جاده‌های مواصلاتی برف گیر، تاخیر و احتمال لغو پروازها خواهد بود.

کمیسیون مشترک ایران و ازبکستان فردا برگزار می‌شود

چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ازبکستان فردا با حضور کارشناسان دو کشور در تهران برگزار می‌شود.

محمدرضا کریم‌زاده مدیرکل دفتر اروپا و آمریکای سازمان توسعه تجارت ایران با اعلام این خبر افزود: پیش‌نویس سند یادداشت تفاهم کمیسیون مشترک مذکور در حوزه‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری، گمرکی، حمل و نقل، انرژی، بهداشت، علمی و فناوری، فرهنگی و گردشگری و کشاورزی هفته پیش تدوین شده که پس فردا به امضای مقامات دو کشور خواهد رسید.

همچنین همایش فرصت‌های تجاری ایران و ازبکستان پس فردا (دوشنبه) در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار خواهد شد.

کشف محموله بزرگ قاچاق عتیقه توسط گمرک بازرگان

کامیونی که در پوشش حمل اثاثیه منزل مقادیر زیادی سکه و اجناس عتیقه را حمل می کرد توسط گمرک متوقف و حدود ۵۷۰ قلم جنس و سکه عتیقه از داخل آن کشف شد.روح الله لطیفی سخنگوی گمرک با اعلام این مطلب افزود:از این کامیون در گمرک بازرگان ۱۸ قطعه مفرغی مربوط به هزاره اول قبل از میلاد،خنجر عتیقه،هفت عدد اشکدان شیشه ای،۳۲۲ قطعه سکه نقره ای، ۸۷ قطعه سکه مسی، ۶ قطعه سکه با آلیاژ مفتولی ،۵۹ قطعه سکه کلکسیونی،۳۶ قطعه سکه آلبومی، دو مهر بیضی عقیق با خط کوفی،گلدان چینی،۱۵ قطعه سکه قاجاری،یک قطعه سکه مسی یادبود باقرخان،یک عدد سکه یک دلاری مربوط به سال ۱۸۴۵ میلادی ،۱۲ قاشق نقره، سماور برنجی،دوربین عکاسی چوبی،بشقاب ناصر الدین شاهی ،سه سینی برنجی مربوط به سال ۱۸۸۹ میلادی، قرآن خطی و طلاکاری شده و کتاب قصص با چاپ سنگی و مهر عقیق کشف شد.

تداوم رشد مصرف بنزین در کشور

مصرف بنزین در کشور از اول امسال تا کنون نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد افزایش یافته است.کرامت ویس کرمی مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ضمن اعلام این مطلب گفت: ظرف بهمن ماه نیز شاهد افزایش ۱۰ میلیون لیتری بنزین نسبت به بهمن پارسال هستیم و روند افزایش مصرف بنزین همچنان صعودی است.

نسخه مناسب چاپ