آبرسانی به ۱۲۰۰ روستا ظرف سه ماه آینده
طرح‌های آبرسانی یک هزار و ۲۱۹ روستا ظرف سه ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسند.

میثم جعفرزاده رییس مرکز جهاد آبرسانی وزارت نیرو با اعلام این خبر گفت: متأسفانه با وجود تلاش های صورت گرفته برای تأمین آب آشامیدنی مناطق روستایی در سال های قبل، همچنان ۸ میلیون نفر از جمعیت روستایی درگیر تنش آبی هستند.

وی افزود: شورای تازه تشکیل «جهاد آبرسانی» در دولت سیزدهم ماموریت یافته تا ۱۰ هزار روستای کشور را از نعمت آب آشامیدنی سالم برخوردار کند.

رییس مرکز جهاد آبرسانی وزارت نیرو گفت: با دستور رییس جمهوری در هفتمین روز از ایام‌ دهه فجر عملیات اجرایی آبرسانی به ۷ هزار و ۱۳۸ روستا از مجموع ۱۰ هزار روستای هدف با جمعیت ۳ میلیون و ۳۵۰ هزار نفر طبق تفاهم‌نامه‌ با قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) آغاز شد.

به گفته جعفرزاده طبق برنامه‌ریزی انجام شده، استان‌های سیستان و بلوچستان، خوزستان، خراسان جنوبی، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری نسبت به شرایطی که دارند در اولویت بهبود و اصلاح آبرسانی قرار دارند.

جعفرزاده با اشاره به برنامه زمان‌بندی ۳۰ ماهه برای اجرای طرح‌های آبرسانی روستایی گفت: برای آبرسانی به ۱۰ هزار روستا در این مدت ۳۰ ماهه حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: در اجرای طرح‌های آبرسانی از همه اقشار مردمی، نهادهای مردمی و ارگان‌های سپاه پاسداران، ستاد اجرایی فرمان امام (ع)، بنیاد مستضعفان استفاده خواهد شد.

جعفرزاده افزود: در حال حاضر آب مورد نیاز مردم بسیاری از روستاهای مناطق مرزی، با تانکرهای سیار تامین می شود که قصد داریم در این طرح‌ها مدل‌های جدیدی را برای آبرسانی سیار ارائه کنیم.

رئیس مرکز جهاد آبرسانی وزارت نیرو جمعیت بهره‌مند از اجرای طرح‌های مرحله اول این طرح را سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر عنوان کرد و گفت: آبرسانی به این تعداد جمعیت فقط در مرحله ابتدایی صورت می‌گیرد.شایان ذکر است که بر اساس آمار مستند آب و فاضلاب کشور، در حال حاضر ۹۹ درصد از شهرهای کشور به زیرساخت تامین آب آشامیدنی بهداشتی پایدار دسترسی دارند ولی این آمار در روستاهای کشور به ۸۲ درصد می‌رسد.

نسخه مناسب چاپ