المیادین: عملیات انصارالله در «حرض»، بزرگترین شکست عربستان را رقم زد
 

سرویس خارجی: شبکه خبری «المیادین» در گزارشی، عملیات گسترده و موفق نیروهای انصارالله در «حرض» که به آزادسازی این شهر و عقب نشینی مزدوران و نیروهای ائتلاف سعودی انجامید را بزرگترین شکست عربستان در یمن از ابتدای وقوع این جنگ برشمرد.
المیادین به نقل از منابع نظامی اعلام کرد: عقب‌نشینی و شکست نیروهای وابسته به ائتلاف سعودی در منطقه «حرض» واقع در استان «حجه»، سنگین ترین و بزرگترین شکست ریاض در جنگ یمن بوده است.
طبق اعلام این منابع، ائتلاف سعودی نیروهایی را با عنوان «ألویة الیمن السعید» (تیپ‌ خوشبخت یمن) متشکل از چندین تیپ از مزدوران و دو گردان از نیروهای عربستانی تشکیل داده و برای این درگیری مهیا کرده بود. به گفته این منابع، با وجود محاصره شهر «حرض » توسط ائتلاف سعودی، باز هم این نیروها نتوانستند در این شهر پیشروی کنند و پس از حملات نیروهای ارتش و انصارالله یمن، مجبور به عقب نشینی شدند. بر اساس گزارش ها، در درگیریهای «حرض» بیش از ۵۸۰ تن از نیروهای ائتلاف سعودی کشته و زخمی شدند که در میان آنها شماری از فرماندهان میدانی عربستان نیز حضور داشتند.در این درگیری ها همچنین بیش از ۴۰ خودروی نظامی و زرهی از جمله یک دستگاه خودروی ارتباطی و یک دستگاه مین روب ائتلاف متجاوز عربی به سرکردگی عربستان سعودی و امارات و دولت مستعفی یمن منهدم شد.همچنین بیش از ۶۰ فروند موشک کاتیوشا و یک موشک انداز منهدم و یک فروند پهپاد جاسوسی «CH ۴» ساخت چین و یک هواپیمای جاسوسی کوچک نیز سرنگون شدند.در همین حال، «کمیته اطلاعات نظامی یمن» از توافقی میان فرماندهی نیروهای سعودی و گروه‌های مزدور در یمن به منظور حفاظت از مرزهای عربستان سعودی خبر داد. این کمیته فاش کرد: فرماندهی نیروهای سعودی و گروه‌های مزدوردر پایان سال گذشته میلادی (۲۰۲۱) توافقی برای تشکیل شبه‌نظامیانی به نام «القوات الیمن السعید» بسته‌اند؛ این نیروها مأموریت‌های میدانی دارند که در رأس آن حفاظت از مرزهای سعودی است.بر اساس گزارش خبرگزاری «سبأ»، در این توافق ذکر شده است که یگان‌های ایجاد شده با هیچ طرفی جز فرماندهی ائتلاف و نمایندگان آن در فرماندهی نیروهای «نجران» و «جیزان»، اتاق عملیات مشترک در «شروره» (در استان نجران) و فرماندهی نیروهای مشترک به نام «مطلق الازیمع»ارتباط نداشته باشند.
در تحولات میدانی نیز، حمله جنگنده‌های سعودی به منطقه «عبس» در استان «حجه»، به کشته شدن یک تن و زخمی شدن هشت نفر دیگر انجامید. به گزارش المسیره، جنگنده‌های ائتلاف سعودی منزل مسکونی «احمد تمری»، شهروند اهل منطقه «السقف» در شهر «عبس» استان «حجه» را بمباران کردند. در این حمله هوایی دست کم یک زن شهید و هشت نفر دیگر که بیشترشان زن و کودک هستند زخمی شدند.ائتلاف سعودی همچنین در ۲۶ نوبت شهر «حرض» استان «حجه» و در دو نوبت شهر «الجوبه» در استان «مارب » را بمباران کرد. توپخانه ارتش عربستان سعودی نیز منطقه «القهر» در شهر مرزی «باقم» در استان صعده را هدف قرار داد. حمله توپخانه‌ای ارتش عربستان سعودی به شهر مرزی «شدا» نیز به زخمی شدن دست‌کم دو شهروند یمنی منجر شد. ائتلاف سعودی همچنین ١٦٣ مرتبه توافق آتش بس در استان الحدیده را نقض کرد. ائتلاف سعودی همچنین در ادعایی، از سقوط دو فروند پهپاد انتحاری نیروهای یمنی در «جیزان»، واقع در جنوب غرب عربستان خبر داد.ائتلاف متجاوز سعودی مدعی شد که این دو پهپاد یمنی قصد حمله به فرودگاه بین‌المللی «أبها» عربستان را داشتند.

نسخه مناسب چاپ