آغاز ساخت نخستین «پارک رود» رودخانه چالوس و تداوم رهاسازی متصرفات
 

سرویس خبر: ۳۷روز پس از دستور رئیس قوه قضائیه برای آزادسازی بستر و حریم رودخانه چالوس و روند سریع رهاسازی ها، کلنگ ساخت نخستین تفرجگاه عمومی «پارکرود» به زمین زده شد.

۲۷ دی‌ماه بود که حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در جلسه شورای عالی قوه قضائیه دستوراتی درباره موضوع مهم و چالش‌برانگیز تصرف اراضی ملی ، منابع طبیعی و تغییر کاربری‌ها صادر کرد.

رئیس قوه قضائیه در این جلسه به ساخت و ساز‌های غیر قانونی در حاشیه رودخانه چالوس اشاره کرد و گفت: کار جدی و همه‌جانبه را از این رودخانه شروع کنیم؛ دستگاه‌های حاکمیتی، عمومی و افراد عادی که در بستر و حریم رودخانه ساخت‌وساز داشته‌اند، باید در این مورد اقدامی یکپارچه و هماهنگ انجام دهند .

محسنی اژه‌ای در همین جلسه دستور تخریب بنای متعلق به قوه قضائیه در حریم رودخانه چالوس را به عنوان نخستین ساختمان صادر کرد.

پس از پیشگامی قوه قضائیه در تخریب کامل ساخت و ساز متعلق به خود، تصرفات دیگر نهاد‌های دولتی، حاکمیتی و نظامی و همچنین بخشی از تصرفات متعلق به افراد حقیقی در حریم و بستر رودخانه کرج تخریب شد؛ روندی که همچنان ادامه دارد.

بر اساس تأکیدات رئیس قوه قضائیه، مقرر شده است که در هر قسمتی از مسیر رودخانه که به جهت موقعیت منطقه امکان داشته باشد، با رعایت مقررات قانونی و ضوابط زیست محیطی، تفرجگاهی برای استفاده عموم مردم ایجاد شود.

دیروز در جهت اجرای بدون تبعیض قانون و بهره‌مندی همه مردم از مواهب خدادادی، در مراسمی با حضور رئیس کل دادگستری استان البرز ، استاندار البرز و شماری از مسئولان استانی، کلنگ ساخت نخستین تفرجگاه عمومی به زمین زده شد که به لحاظ قرار گیری این بوستان در کنار رودخانه، «پارک رود» نامیده شده است با حضور به زمین زده شد.

فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستری استان البرز درباره اقدامات انجام شده برای فراهم شدن امکان دسترسی عمومی به اراضی آزاد شده در حریم رودخانه چالوس گفت: بخشی از اراضی حریم این رودخانه به مساحت ۳۷ هزار متر مربع که به دستور رئیس قوه قضائیه آزادسازی شده‌اند در اختیار شهرداری کرج قرار گرفته است تا با رعایت مسائل زیست محیطی ،به تفرجگاه تبدیل شود که در همین باره کلنگ ساخت نخستین تفرجگاه در اراضی رهاسازی شده به زمین زده شد.

رئیس کل دادگستری استان البرز با بیان این که اصل آزادسازی حریم رودخانه‌ها به موجب قانون توزیع عادلانه آب و مصوبات شورای عالی امنیت ملی است و رئیس قوه قضائیه هم به جهت مسائل زیست محیطی بر این مساله تأکید دارد، ادامه داد: در قانون این اختیار به آب منطقه‌ای داده شده است تا مناطقی از حریم رودخانه‌ها که آزادسازی شده‌اند ،به خصوص مناطقی که در محدوده مناطق شهری قرار دارند را برای ساخت تفرجگاه و بوستان در اختیار شهرداری‌ها قرار دهد. دادگستری کل استان البرز هم اجرای این قانون را پیگیری کرده و با همکاری شرکت آب منطقه‌ای استان البرز در تلاش است تا مردم در عمل، نتیجه اجرای قانون را ببینند.

فاضلی هریکندی افزود: با اجرای قانون به جای استفاده اختصاصی عده‌ای خاص از سواحل رودخانه که طی ۷۰ سال اخیر رخ داده است، با دستور رئیس قوه قضائیه این امکان فراهم شده است تا عموم مردم بتوانند از حریم رودخانه کرج استفاده کنند.

فاضلی هریکندی با بیان این که شهرداری کرج هم پیگیر ساخت تفرجگاه در اراضی آزاد شده در حریم رودخانه کرج است، گفت: اقدامات لازم برای این که در اسرع وقت تفرجگاه‌ها در اختیار عموم مردم قرار بگیرد در حال انجام است.

وی با اشاره به این که در هر منطقه‌ای از رودخانه کرج که با توجه به شرایط محیطی امکان ساخت تفرجگاه وجود داشته باشد، اقدامات لازم برای این که عموم مردم بتوانند از طبیعت و موهبت خدادادی استفاده کنند، انجام می‌شود، تاکید کرد: حریم رودخانه در منطقه کوهستانی قرار دارد و دارای شیب و ارتفاع است،لذا این امکان وجود ندارد همه نقاطی که آزادسازی می‌شوند به تفرجگاه تبدیل شوند.

فاضلی هریکندی گفت: اراضی آزاد شده در حریم رودخانه کرج که در محدوده شهر کرج قرار دارد به مساحت ۳۷ هزار متر مربع برای ساخت تفرجگاه در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد، اما ساماندهی اراضی که خارج از محدوده شهر قرار دارد با وزارت راه و شهرسازی و وزارت گردشگری و میراث فرهنگی است و باید اقداماتی برای استفاده و دسترسی عمومی انجام دهند.

رئیس کل دادگستری استان البرز گفت: تا کنون در اراضی آزاد شده در فاصله بین آبگیر بیلقان تا سد امیرکبیر که در تصرف دستگاه‌های حاکمیتی بود، بررسی‌های اولیه برای ساخت استراحتگاه عمومی در ۳ نقطه انجام شده است. بعد از آزادسازی حریم رودخانه کرج، موضوع ساماندهی اراضی مطرح می‌شود که با توجه به مقررات، این کار بر عهده آب منطقه‌ای قرار دارد.

وی درباره آخرین وضع تعداد دستگاه‌های حاکمیتی و عمومی در حاشیه رودخانه کرج، افزود: در حد فاصل ۶۴ کیلومتری رودخانه کرج از پل حامی تا تونل کندوان، ۱۸ دستگاه حاکمیتی و عمومی شناسایی شده‌اند که تا کنون ۱۵ دستگاه نسبت به قلع و قمع مستحدثات و آزادسازی حریم و بستر رودخانه کرج اقدام کرده‌اند.

رئیس کل دادگستری استان البرز با بیان این که ۳ دستگاه حاکمیتی و عمومی در حریم رودخانه کرج باقی مانده است، ادامه داد: یک دستگاه عمومی باقی‌مانده مربوط به هلال احمر است که یکی از دلایل عدم تخریب مستحدثات این دستگاه وجود پایگاه امدادی در این مکان و موضوع دیگر بحث وقف زمین تصرف شده است که این موارد در کمیته تخصصی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: همچنین ۲ نهاد نظامی در این حد فاصل وجود دارد که تاکنون چندین بار اخطار داده شده است و آنها برای رفع تصرف اعلام آمادگی کرده‌اند، ولی تاکنون گزارشی مبنی بر رفع تصرف از سوی شرکت آب منطقه‌ای به دبیرخانه شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان ارائه نشده است.

فاضلی هریکندی درباره مساحت اراضی آزادسازی شده اظهار داشت: دستگاه‌های حاکمیتی و عمومی در طول مسیر ۶۴ کیلومتری رودخانه کرج، تا ۳۰ بهمن ۴۴ هزار مترمربع را آزاد کرده‌اند.

وی افزود: همچنین تاکنون ۱۶ ملک مربوط به اشخاص حقیقی در حدفاصل ۴ کیلومتری از پل حامی کرج تا آبگیر بیلقان و از آبگیر بیلقان تا سد کرج به طور داوطلبانه و برخی هم با دستور قضایی تخریب شده اند که عرصه مساحت آزادشده مربوط به اشخاص حقیقی تاکنون حدود ۲۹ هزار مترمربع بوده است.

رئیس کل دادگستری استان البرز، افزود: با احتساب ۴۴ هزار متر مربع عرصه مساحت آزاد شده دستگاه‌های حاکمیتی و عمومی و ۲۹ هزار متر مربع مساحت مربوط به اشخاص حقیقی، در مجموع عرصه مساحت آزادشده از حاشیه و بستر رودخانه کرج تا کنون ۷۳ هزار متر مربع است.

فاضلی هریکندی در خصوص ساختمان‌های باقی‌مانده اشخاص حقیقی تاکید کرد: امروز در کمیته تخصصی نحوه اجرای رفع تصرفات رودخانه کرج، تصمیمات مقتضی برای رفع تصرفات اشخاص حقیقی اتخاذ خواهد شد.

رفع تصرف ازبستر رودخانه فرحزاد تهران

همچنین سرپرست امور منابع آب تهران از رفع تصرف ۶هکتار از بستر رودخانه فرحزاد در محدوده اراضی توابع تهران خبر داد .

وحید مرادی نسب اظهار داشت: با تلاش کارشناسان حقوقی و فنی و گروه گشت و بازرسی منابع آب های سطحی امور منابع آب شهرستان های تهران و پردیس و پس از انجام کارشناسی های لازم در راستای قانون توزیع عادلانه آب و با اخذ دستور قضایی، تصرفات موجود که شامل رستوران، دیوارکشی، پل و بنا بوده است در قالب ۳۹فقره دستور قضایی، رفع تصرف شد.

وی تاکید کرد: شهروندان تهرانی که در مجاورت رودخانه ها قصد خرید ملک دارند، پیش از انجام معامله استعلام لازم را از امور آب تهران اخذ کنند تا در آینده دچار ضرر و زیان نشوند.

تکلیف سواحل آزادشده مازندران

استاندار مازندران هم گفت : سواحل آزاد شده در استان به مقصد گردشگری تبدیل می‌شوند.

سید محمود حسینی پور در بازدید از سواحل آزاد شده مجتمع فرهنگی ساحلی چاکسر گفت: حریم این مجتمع ساحلی که پس از دستور رئیس جمهوری، داوطلبانه آزادسازی شد، از ظرفیت بالای گردشگری برخوردار و قرار شده است این ساحل در اختیار شهرداری سرخرود قرار گیرد تا برای گردشگران و بویژه استفاده مردم منطقه آماده سازی شود.

استاندار مازندران در خصوص منطقه نظامی بیشه کلا محمودآباد که در اختیار نیروی هوایی ارتش قرار دارد تاکید کرد: بخش زیادی از آزادسازی حریم ۶۰متری این منطقه هم انجام شده است، ولی به دلیل نظامی بودن منطقه، ملاحظاتی وجود دارد، اما در نهایت مناطقی که کاربرد نظامی ندارند آزادسازی خواهد شد و برای استفاده عموم در اختیار شهرداری قرار خواهند گرفت.

نسخه مناسب چاپ