وزیر ارشاد: سینما مؤثرترین ابزار روایت‌گری است
 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست تقدیر از مدیران چهلمین جشنواره فیلم فجر با تأکید بر اینکه در جهاد تبیین به نقش سینما و روایت نمایشی توجه ویژه‌ای خواهیم داشت، گفت: سینما معتبرترین روایتی است که می‌تواند در این زمینه نقش قابل‌توجهی داشته باشد. جنگ امروز، جنگ روایت‌هاست و سینما موثرترین ابزار روایت ‌ری است.

به گزارش روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در نشست تقدیر از مدیران و مسئولین اجرایی برگزاری چهلمین جشنواره فیلم فجر با تأکید بر این مطلب افزود: برگزاری این دوره از جشنواره فیلم فجر کار متراکم و فشرده‌ای بود. با وجود برخی حاشیه‌های ایجاد شده در فضای رسانه‌ای، خوشبختانه هر چه جلوتر می‌رویم نقاط قوت جشنواره بیشتر خود را نشان می‌دهد و افراد تاثیرگذار انقلابی از برگزاری مناسب این دوره از جشنواره یاد می‌کنند. البته همه موظنند به دغدغه‌های ایرانیان غیور در پاسداری از ازش‌های دینی احترام بگذارند و اجازه ندهند کمترین بی‌حرمتی صورت نپذیرد.

وی با تأکید بر رویکرد ایجابی وزارت فرهنگ در برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری، گفت: در برگزاری چهلمین جشنواره فیلم فجر همه تلاش ما این بود که دوگانه‌سازی جدیدی صورت نپذیرد و موضع‌گیری رئیس‌جمهوری هم نسبت به برگزاری این جشنواره ناظر بر این بود که اجازه ندهیم دوگانه‌سازی جدیدی با جامعه فرهنگی و هنری به‌وجود آید.

رئیس شورای هنر افزود: برای سال آینده باید فضای کار در جشنواره فیلم فجر به‌گونه‌ای پیش برود که به رشد کمی و کیفی و ارتقای آن منجر شود. هفته گذشته جلسه هیأت‌امنای فارابی تشکیل شد که سیاست‌های حمایتی، نظارتی و مشارکتی ما را باید دنبال کند تا بتواند در تولید فیلم اقدامات خوبی داشته باشد.

اسماعیلی در ادامه تأکید کرد: بنیاد فارابی موظف است سوژه‌ها و موضوعات مشارکتی را هم در قالب فراخوان و هم در قالب سفارش قبل از پایان سال اعلام کند تا فرصت زمانی لازم برای ساخت و تولید آثار فاخر وجود داشته باشد.

اسماعیلی با اشاره به نقش سینما در معرفی و آشنایی با دستاوردهای انقلاب اسلامی ادامه داد: دستاوردهای بسیاری از رهگذر انقلاب اسلامی صورت گرفته که از جمله می‌توان به ساخت و بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره سوم خلیج فارس، پیشرفت‌های حوزه انرژی در منطقه عسلویه، توانمندی‌های پزشکی، اقدامات گروه‌های جهادی در مدیریت بحران و … اشاره کرد که از طریق سینما می‌توان به معرفی آنها در راستای جهاد تبیین پرداخت، چرا که سینما معتبرترین روایتی است که می‌تواند در این زمینه نقش قابل‌توجهی داشته باشد. جنگ امروز، جنگ روایت هاست و سینما مؤثر ترین ابزار روایت‌گری است.

وی تأکید کرد: نگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه‌های فرهنگی و هنری به‌ویژه بخش سینما به سوی افق آینده است و البته باید اذعان کرد که چهلمین جشنواره فیلم فجر در سطح مطلوب ما نبود و ما به سوی رویکرد جدید در این حوزه حرکت خواهیم کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در فیلم‌های این دوره از جشنواره فیلم فجر به امید، ارزش‌ها و … توجه شده بود، تصریح کرد: ما به تحلیل منصفانه، نه نمی‌گوییم و در حوزه فرهنگی و هنری گام به گام، با آرامش و صبوری قدم برمی‌داریم چرا که معتقدیم باید به گفتگو و تعامل با اهالی فرهنگ و هنر پرداخت، زیرا آنان سرمایه‌های اجتماعی کشور به‌شمار می‌آیند.

وی با اشاره به ضرورت آموزش و توجه مدیران در این زمینه با نگاه به آینده ادامه داد: شورای عالی سینما، شورای هنر، بنیاد فارابی و … از ظرفیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه سینما است و ضروری است دبیرخانه جشنواره فیلم فجر فعال شود و اگر می‌خواهیم فضای محتوایی در این زمینه تغییر کند باید اقدامات خود را برای جشنواره سال آینده از هم‌اکنون

آغاز کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه ما اهل شنیدن و گفتگو هستیم، ادامه داد: باید تلاش کنیم در جشنواره سال آینده تعداد فیلم‌های با موضوع دفاع مقدس و همچنین فیلم‌هایی که به معرفی دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی می‌پردازد افزایش یابد.

اسماعیلی ادامه داد: دائمی شدن دبیرخانه جشنواره فیلم فجر امتیازاتی دارد و بخشی از کارهای زمین مانده را می‌توان از طریق این دبیرخانه انجام داد.

گفتنی است در پایان این نشست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهدای لوحی از مدیران این دوره از برگزاری جشنواره فیلم فجر تقدیر و تشکر کرد.

نسخه مناسب چاپ