ناسا: به همکاری با روسیه در فضا ادامه می‌دهیم
ناسا با اشاره به اعمال تحریم‌های جدید توسط دولت ایالات متحده آمریکا بر روسیه اعلام کرد که فعالیت‌ها در ایستگاه فضایی بین‌المللی طبق روال همیشگی ادامه خواهد یافت.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، ناسا در بیانیه‌ای که جاشوآ فینچ(Joshua Finch) سخنگوی ناسا، آن را به اسپیس ایمیل کرده است بیان کرد: ناسا همکاری خود را با تمامی شرکای بین‌المللی از جمله شرکت فضایی دولتی روسکاسموس روسیه برای انجام عملیات ایمن در ایستگاه فضایی بین‌المللی، ادامه خواهد داد. قوانین نظارت بر صادرات نیز امکان ادامه همکاری فضایی غیرنظامی روسیه و آمریکا را می‌دهد. هیچ برنامه‌ای برای تغییر حمایت این آژانس از عملیات‌های در حال انجام در مدار و در ایستگاه‌های زمینی وجود ندارد.

بایدن در یک بیانیه‌ عمومی و تلویزیونی روز پنجشنبه گفت که محدودیت‌های جدیدی در مورد صادرات به روسیه وجود خواهد داشت.

وی افزود:‌ ما تخمین می‌زنیم که بیش از نیمی از واردات فناوری‌های پیشرفته روسیه متوقف شود. این کار به توانایی آن‌ها برای نوسازی ارتش‌شان ضربه‌ وارد می‌کند و صنعت هوافضای آنها از جمله برنامه‌های فضایی این کشور تنزل پیدا خواهد کرد.

سقوط ایستگاه فضایی بر ایالات متحده یا اروپا!

با این وجود «دیمیتری روگوزین» (Dmitry Rogozin)، مدیر آژانس فضایی روسیه پس از سخنرانی‌های بایدن با انتشار توییت‌هایی اظهار کرد: آیا می‌خواهید همکاری ما در ایستگاه فضایی بین‌المللی را نابود کنید؟ اگر همکاری‌ با ما را متوقف کنید چه کسی از سقوط کنترل نشده‌ ایستگاه فضایی بر ایالات متحده یا اروپا جلوگیری خواهد کرد؟ گزینه سقوط این سازه ۵۰۰تنی بر چین و هند نیز وجود دارد. آیا می‌خواهید آنها را با چنین چشم‌اندازی تهدید کنید؟ ایستگاه فضایی از فراز روسیه عبور نمی‌کند؛ بنابراین همه‌ خطرها متوجه شماست. برای این خطرها آماده‌اید؟

با این حال، به رغم بیانیه‌های آنلاین روگوزین، بیانیه‌ ناسا که پس از آن و اواخر شب گذشته منتشر شد نشان می‌دهد که دست‌کم فعلا تحریم‌های جدید، اختلالی در همکاری‌های بین‌المللی خارج از زمین ایجاد نخواهد کرد.

نسخه مناسب چاپ