خط ارتباطی مردم با اطلاعات
مجموعه مقالات «اقتصاد به زبان ساده» خیلی آموزنده است

به همه دوستان توصیه می‌کنم که مجموعه مقالات اقتصادی «یادداشت سردبیر» روزنامه اطلاعات را که به زبان ساده و آموزنده چاپ می‌شود، بخوانند و ببینند که چگونه می‌شود مسائل دشوار و پیچیده علمی را همه فهم کرد. اکثریت مردم و حتی بسیاری از مسئولان اقتصادی فهم آمارها و نمودارها برایشان بسیار دشوار است و تجزیه و تحلیل آن‌ها را نمی‌دانند؛ اما این مقالات با نثری بسیار خواندنی مسائل دشوار اقتصادی را به زبان ساده و همه فهم تشریح می‌کند که این خود هم هنر و هم فرهنگسازی است. پیشنهاد می‌کنم این یادداشت‌ها حتماً به صورت کتاب منتشر شود، چون ارزش آکادمیک و علمی دارد، به سردبیر محترم روزنامه اطلاعات هم خسته نباشید می‌گویم.

بهاءالدین خرمشاهی

مفاسد اقتصادی در افزایش مجرمان خشن و وقیح نقش دارد

از یادداشت خواندنی و پربار دکتر فربد فدائی ـ روان‌پزشک در روزنامه اطلاعات ۲۸ بهمن ماه تشکر می‌کنم و امیدوارم شاهد چاپ مقاله‌های بیشتری از ایشان باشیم. به نظر من برخی جوانانی که تربیت درستی ندارند با دیدن و شنیدن اخبار اختلاس‌ها و مفاسد اقتصادی بخصوص توسط افراد ظاهر الصلاح به فکر ثروتمند شدن می‌افتند و به دلیل ضعف قوانین برخورد با مجرمان، رفته رفته در اعمال‌شان جسورتر می‌شوند که اگر رانت خواری و مفاسد کلان اقتصادی در کشورمان ریشه‌کن شود، تا حد قابل توجهی می‌تواند از افزایش مجرمان شرور و جری‌تر شدن آنان پیشگیری کند.

خانم شهروند از گرگان

پیشنهادهایی برای مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن

مقاله «در حاشیه مقام علم در کشور» نوشته پروفسور یوسف ثبوتی در روزنامه اطلاعات ۲۴ بهمن ماه بسیار جالب و خواندنی و پرنکته بود و امیدوارم چنین یادداشت‌هایی بیشتر در اطلاعات چاپ شود و صدای دوستداران مردم و میهن درباره ضرورت اهمیت قایل شدن برای خلاقیت‌های علمی و تکنولوژی را به گوش مسئولان برساند. در ضمن با تشکر از آقای دکتر شبان شهیدی مؤدب به دلیل پرداختن به زوایای گوناگون تهاجم فرهنگی، به نظر من از جمله راهکارهای مقابله با این پدیده، آزاد گذاشتن انتشار آرا و عقاید و پیشنهادهای شخصیت‌های اندیشمند در رسانه‌های گروهی است، ضمن آن که از پخش بیانات کسانی که داعیه دانش و اطلاعات مذهبی را دارند، اما متأسفانه به گونه‌ای شرم آور دانسته یا ندانسته دروغ‌هایی را به ائمه اطهار (ع) نسبت می‌دهند و در رسانه‌هایی مانند صداوسیما موجب وهن مذهب می‌شوند، باید جلوگیری به عمل آید.

بانوی هموطن

با پزشکان سهل‌انگار و متخلف برخورد شود

از سازمان نظام پزشکی و مسئولان قضایی انتظار می‌رود با پزشکان متخلف که جان بیماران‌شان را به دلیل سهل‌انگاری به خطر می‌اندازند، برخورد و از تکرار تخلفات آنان جلوگیری کنند.

علی کرمی ـ خوراسگان (استان اصفهان)

پلیس پیک موتوری‌های بی‌نام و نشان را متوقف کند

ساعت ۲ و ۳۰ دقیقه ۲۸ بهمن ماه یک پیک موتوری که به وسیله زنجیر چرخ پلاک موتورش را پوشانده بود و جعبه‌اش هم نام و نشانی نداشت، در خیابان شریعتی، بعد از بلوار میرداماد به خودروام کوبید و وقتی از پشت فرمان به او اعتراض کردم، در حال حرکت با چاقو به گلگیر آن ضربه زد و به سرعت و با حرکات خطرناک از محل دور شد که اگر از خودرو پیاده شده بودم؛ معلوم نبود که با چاقویش چه بلایی بر سرم می‌آورد! از نیروی انتظامی انتظار می‌رود پیک موتوری‌های با پلاک مخدوش و پنهان و جعبه‌های حمل بار بدون نشانی و شماره تلفن را متوقف و هویت راکبان و موتورسیکلت آن‌ها را بررسی کنند.

شهروندی از تهران

ضرورت افزایش حداکثر سن متقاضیان وام ازدواج

به افرادی که به دلایلی طی سال‌ها نتوانسته‌اند ازدواج کنند و حالا قصد تشکیل خانواده را دارند، اما سن آنان از سقف اعلام شده بیشتر است، باید کمک شود، تا با دریافت وام ازدواج بتوانند از تجرد خارج شوند و خانواده تشکیل دهند.

متقاضی وام ازدواج

وام‌های یک میلیاردی ازدواج‌ هم نمی‌تواند مشکل جوانان را حل کند

به نظر من تا مشکل بیکاری جوانان و دست یافتن آنان به حقوق و درآمدهای پایدار حل نشود، حتی وام‌های یک میلیارد تومانی ازدواج‌ هم نمی‌تواند مشوق جوانان برای ازدواج و مقابله با پیر شدن جمعیت کشور باشد، زیرا حتی اگر چنین مبالغ کلانی به جوانان وام ازدواج پرداخت شود، با کدام درآمد می‌توانند اقساط آن را بپردازند؟ جیب جوانان بیکار خالی است و بیشتر والدین هم توان کمک به آنان برای تهیه وسایل زندگی و پرداخت اجاره خانه را ندارند.

محمدکاظم پارسایی ـ خمام (استان گیلان)

چرا پول خرید اینترنتی را به حساب کاربری‌ام بازگرداندند؟

اجرای طرح توزیع عادلانه و اینترنتی کالاهایی مانند گوشت و برنج و روغن به دلایلی نمی‌تواند موفق شود و حتی می‌تواند نارضایتی مردم را به همراه آورد، زیرا سیستم توزیع این کالاها به اندازه‌ای مجهز و کافی نیست که به موقع بتواند این کار را به خوبی انجام دهد و کالاها را به دست خریداران برساند. و از این رو یا اجناس مورد نظر را کم یا زیاد می‌کنند و یا می‌گویند تلفن زدیم تا اطلاع دهیم، اما در منزل نبودید! برای خرید کالاهای مورد نیازم به مبلغ ۵۰۰ هزار تومان در سامانه «بازرگام» ثبت نام کردم که پس از گذشت حدود ۵ روز بدون اعلام دلیل خاصی به جای واریز پول به شماره حساب شخصی من، آن را به حساب کاربری‌ام در سامانه «بازرگام» برگرداندند که ضرورت دارد پاسخ دهند که چرا این پول را در این مدت نزد خود نگه داشته‌اند و به جای حساب شخصی، آن را به حساب کاربری‌ام بازگردانده‌اند؟

تلفن به خط ارتباطی

کدام دولت می‌خواهد معضل گرانی‌های کاذب را حل کند؟

بالاخره کدام دولت می‌خواهد و می‌ تواند معضل گرانی‌های کاذب و سوء استفاده بعضی از تولیدکنندگان و فروشندگان مایحتاج مردم را حل کند؟ در شرایطی که هیچ در آمد و ثروت باد آورده کلانی هم نمی‌تواند چشم و دل دنیاپرستان زراندوز و دشمن مردم را سیر کند، دولت باید با تدابیر خاص جلوی زیاده‌طلبی فرصت طلبان را بگیرد و مردم را از شرشان راحت کند.

سرهنگ بازنشسته جانباز ـ رشت

آموزش حرکات دفاعی پلیس ارتقاء یابد

با تشکر از دکتر فربد فدائی ـ روان‌پزشک به دلیل نگارش یادداشت «در برابر وقامت مجرمان حرفه‌ای چه باید کرد؟» به نظر من مهم‌ترین اقدام در این زمینه آموزش مردم برای مقابله با این مجرمان و سپس ارتقای آموزش حرکات دفاعی رزمی و توانمندسازی پلیس در برخورد با مجرمان خطرناک حتی بدون نیاز به استفاده از سلاح است.

خواننده روزنامه اطلاعات

چرا این میله‌ها را در خیابان ابن‌ یمین نصب کرده‌اند؟

مدتی است که شهرداری منطقه ۷ ناحیه ۴ میله‌هایی را در پیاده‌روهای خیابان ابن یمین نصب کرده است که خوب است توضیح دهند دلیل و کاربری آن‌ها چیست؟

از ساکنان خیابان ابن‌ یمین

ضرورت حضور بیشتر بازیگران بااخلاق در برنامه‌های تلویزیون

مجموعه پربیننده «خندوانه» در برخی از برنامه‌های خود از هنرمندان شناخته شده مردمی مانند خانم نعیمه نظام‌دوست دعوت می‌کند که بسیار صمیمی و صادقانه از فعالیت‌ها و زندگی هنری و شخصی خود سخن می‌گویند که باعث رضایت اغلب بینندگان تلویزیون می‌شود. برای شناخت بیشتر اخلاق و منش هنرمندان مردمی کشورمان انتظار می‌رود که از آنان و به قولی سلبریتی‌هایی که می‌توانند الگوی اخلاقی برای جوانان باشند، در برنامه‌های تلویزیونی بیشتر دعوت شود.

میشابی ـ بیننده «خندوانه»

آیا افزایش قیمت‌ها فقط برای یک ماه ممنوع است؟

به گفته رئیس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان به دلیل تأکید دولت تا پایان سال افزایش قیمت کالاها و به‌ویژه کالاهای اساسی را نداریم! آیا حمایت این سازمان از مصرف‌کنندگان فقط برای حدود یک ماه است و بعد از آن در سال جدید دوباره باید با افزایش قیمت کالاها روبرو باشیم؟ به نظر من این‌گونه سخنان به نوعی کد دادن به فروشندگان و سودجویان بازار است که قبل از سال به احتکار کالاهایشان بپردازند تا بعد از عید و در بازار جدید به سودهای کلان دست یابند!

تلفن به خط ارتباطی

نسخه مناسب چاپ