گلایه یدالله کابلی از سهل انگاری مسئولان در ثبت خوشنویسی ایرانی در یونسکو
 

یدالله کابلی با گلایه از اینکه ترکیه موفق شد پرونده‌ خوشنویسی ملی خود را در بخش «میراث معرف ناملموس» به ثبت رساند، گفت: اما خوشنویسی ایران در رتبه پایین‌تری با عنوان «برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی» ثبت شد.

یدالله کابلی، عضو شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران در گفتگو با ایرنا درباره استعدادهای جوان حوزه خوشنویسی تصریح کرد: در بررسی و ارزیابی‌ که همین ماه گذشته از آثار هنرمندان جوان کشورمان در حوزه استادی انجام شد، به قدری جوان‌های ما در عرصه خوشنویسی درخشان شدند که می‌توان این دوران را دوران طلایی خوشنویسی ایران دانست. ما شاهد استعدادهایی هستیم که سن رشد هنر و سن کیفی هنرشان از سن خودشان بالاتر است.

وی افزود: با توجه به مسئولیت‌ها و سفرهایی که داشته‌ام، کمتر موزه‌ای در جهان وجود دارد که آثار خوشنویسی ایرانی در آن وجود نداشته باشد. وقتی این هنر در جایگاه تاریخی خود در دنیا تا این حد اعتبار دارد، تعجب می‌کنم که حراج تهران تا این اندازه به هویت‌های ما بی‌توجه است و آثار خوشنویسی را حذف می‌کند.

دارنده اولین گواهینامه استادی و درجه یک هنری در خط شکسته معاصر، با اشاره به این که ترکیه موفق شد پرونده‌اش را با عنوان «خوشنویسی سنتی در هنر اسلامی ترکیه» در بخش میراث ناملموس ثبت کند، توضیح داد: حمایت‌ها و پشتیبانی‌های سیاسی از ترکیه آنها را در اولویت قرار داده است، ولی خود متولیان امور فرهنگی و هنری ترکیه و به‌ویژه ارسیکا هم می‌دانند که هنر خوشنویسی ایران در جهان چه جایگاه عظیم و برتری نسبت به دیگر کشورها دارد.

وی گفت: آنها آثار استادان سترگ ایرانی مثل سلطان‌علی مشهدی، شاه‌محمود نیشابوری، میرعلی و میرعماد را در گنجینه‌های خود به عنوان عالی‌ترین مظهر خوشنویسی جهان معرفی می‌کنند.

کابلی با گلایه از اینکه ترکیه موفق شد پرونده‌ خوشنویسی ملی خود را در بخش «میراث ناملموس» به ثبت رساند اما خوشنویسی ایران در رتبه پایین‌تری با عنوان «برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی» ثبت شد، گفت: مسئولان ما بدون توجه به زمان در وقت مقرر اقدام به این کار نکردند، کوتاهی و سهل انگاری کردند و ترک‌ها زودتر این کار را انجام دادند، جای تأسف است؛ اما تاریخ، شهادت می‌دهد که جایگاه خوشنویسی ایران در کجاست.

این استاد خوشنویسی ادامه داد: امروز در دنیایی زندگی می‌کنیم که شبکه‌ اینترنت در دسترس همگان است و افراد می‌توانند همه دستاوردهای فرهنگی و هنری بشر را ببینند. محتوای این شبکه‌ها خودش گواه است که آثار ایران چه جایگاهی دارد. امروز شما به هر نقطه‌ای از دنیا که سفر کنید، هرجایی که نام ایران و ایرانی وجود داشته باشد، آثار خوشنویسی ایران هم وجود دارد.

پنجشنبه ۲۵آذر ۱۴۰۰اعلام شد که «کمیته بین‌الدول پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس» در شانزدهمین اجلاس خود در پاریس «برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی در ایران» را در «فهرست اقدامات پاسدارانه خوب یونسکو» ثبت کرد.

نسخه مناسب چاپ