امروز در تاریخ
«مرو» از حاکمیت ایران خارج شد و به دست روس‌ها افتاد
۲۸فوریه ۱۸۸۱، نیروهای روسیه شهر تاریخی مرو را تصرف و ضمیمه قلمرو آن کشور کردند. «مرو» حاکم‌نشین خراسان بزرگ، از شهرهای باستانی ایران و مهد فرهنگ ایرانی و احیاء زبان و ادبیات فارسی بود و سامانیان بزرگترین کتابخانه عمومی را در آنجا تأسیس کرده بودند. روس‌ها قبلا بخارا و خیوه را تصرف کرده بودند. دولت وقت تهران دو واحد نظامی برای دفاع از مرو به فرماندهی دو شاهزاده قاجار روانه ساخته بود که بین راه در حوالی قوچان، میان این دو شاهزاده اختلاف شخصی بروز کرد و به علت رنجش یکی از آنان از دیگری و بازگشتش، مأموریت به اجرا در نیامد .

درگذشت احمدشاه قاجار
سلطان احمد شاه قاجار نهم اسفند ۱۳۰۸، درست ۴ سال و ۴ ماه پس از خلع قاجاریه از سلطنت ایران در ۳۲ سالگی در پاریس و در تبعید درگذشت. وی دچار اضافه وزن و بیماری کلیوی بود. احمدشاه را در تیرماه ۱۲۸۸ در ۱۲ سالگی برجای پدرش نشانده بودند که سه سال و چند ماه پس از کودتای ژنرال رضاخان، از سلطنت خلع شده بود.

لنین با افغانستان و ایران پیمان دوستی امضا کرد
۲۸ فوریه ۱۹۲۱ دولت لنین به منظور خنثی کردن توطئه‌های انگلستان، با افغانستان یک پیمان دوستی دائمی، کمک متقابل و عدم مداخله در امور یکدیگر را امضاء کرد و تا ده‌ها سال، سیاست بی‌طرفی و عدم تعهد افغانستان به دلیل همین پیمان بود. دولت لنین چنین پیمانی را هم با ایران امضاء کرد و ایران در برابر الغاء همه دعاوی و امتیازات و مطالبات روسیه تزاری، متعهد شده بود که با دولت‌های مخالف و معارض روسیه شوروی «هم ـ پیمان» نظامی نشود، ولی شاه سابق با وارد ساختن ایران به پیمان بغداد (سنتو) عملا مفاد آن قرارداد را نقض کرده بود. پس از انقلاب، دولت موقت به نخست وزیری مهدی بازرگان عهدنامه ۱۹۲۱ را یکجانبه لغو کرد.

تأسیس حزب جمهوریخواه در ایالات‌متحده
۲۸ فوریه سال ۱۸۵۴، پنجاه سیاستمدار آمریکایی که نظرات مشابهی داشتند در تالار عمومی دبیرستان «ریپان» ایالت ویسکانسین جمع شدند و حزب جمهوری‌خواه آمریکا را تأسیس کردند. این حزب از ششم جولای همین سال فعالیت خود را آغاز کرد.
www.iranianshistoryonthisday.com

code

نسخه مناسب چاپ