زوال صهیونیسم از نگاه صهیونیست‌ها
 

بسیاری از مقامات و تحلیلگران صهیونیست تاکنون در مناسبت‌های مختلف به زوال رژیم صهیونیستی پرداخته و در خصوص آن ابراز نگرانی کرده‌اند. به گزارش فارس، تاکنون مقامات سیاسی، امنیتی، نظامی و شخصیت‌های علمی و رسانه‌ای صهیونیستی متعددی از احتمال فروپاشی اسرائیل سخن گفته‌اند. نکته قابل توجه اینکه بسیاری از آن‌ها عامل اصلی نگرانی خود را بنیادهایی دانسته‌اند که رژیم صهیونیستی بر پایه‌ی آن‌ها بنا شده است. بحران هویتی عمده‌ترین نگرانی مشترک بسیاری از آن‌هاست.

در این نوشتار به برخی اظهارنظرهای شخصیت‌های مختلف در این خصوص اشاره شده است. مقاله «آری شاویط »، تحلیلگر یهودی در روزنامه هاآرتص، یکی از موارد چنین تحلیل‌هایی است. او در این تحلیل با عنوان اسرائیل نفس‌های آخر را می‌کشد نوشته است: دیگر جای زندگی در کشور نیست و باید به سانفرانسیسکو یا برلین رفت. ممکن است از نقطه بی بازگشت عبور کرده باشیم و دیگر امکان پایان دادن به اشغال، توقف شهرک‌سازی و دستیابی به صلح، امکان اصلاح صهیونیسم، نجات دموکراسی و تجزیه کشور وجود نداشته باشد.

«آری شاویط» سپس نوشت: اگر یهودیت و اسرائیلی بودن دیگر دو ارکان اصلی هویت نباشند، در آن صورت باید با دوستان خداحافظی کرد و به سانفرانسیسکو یا برلین رفت. اسرائیلی‌ها از زمانی که به فلسطین آمدند، متوجه شدند که محصول دروغی هستند که جنبش صهیونیسم اختراعش کرده و برای این دروغ با انواع فریب و نیرنگ از یهودیت در طول تاریخ بهره برده و از جمله اینکه از ماجرای هلوکاست سوء استفاده و آن را بزرگنمایی کرده‌ است.

آن‌ها فهمیدند که هیچ آینده‌ای در فلسطین ندارند و این کشور آن سرزمین موعودی نیست که بدون مردم باشد.او تأکید کرد که جنبش صهیونیسم توانست جهان را به اینکه فلسطین همان ارض موعود است و بنای موهوم هیکل در زیر مسجد الاقصی واقع شده قانع کند و اینگونه جنبش صهیونیسم از یک گرگ به بره‌ای تبدیل شد که از مالیات دهندگان آمریکایی و اروپایی تغذیه می‌کند تا جایی که به قدرت هسته‌ای تبدیل شد.

آرمان صهیونیسم شکست خورده است

«شائول آریل»، ژنرال یگان ذخیره ارتش رژیم صهیونیستی و کارشناس حوزه مناقشه اعراب-اسرائیل نیز در روزنامه هاآرتص نوشته است که رژیم صهیونیستی راهبردهایی را مبنای خود قرار داده که تحقق آرمان صهیونیسم در خاک فلسطین اشغالی را به شکست منتهی کرده و رژیم صهیونیستی در مسیر بر باد رفتن کامل این آرزو قدم بر می‌دارد.او نوشت: جنبش صهیونیسم برای تأسیس کشور یهودی در خاک فلسطین سه راهبرد اساسی را در پیش گرفت و تمامی آن‌ها اکنون در حل درگیری و تحقق اهداف سه‌گانه اصلی جنبش صهیونیسم، یعنی کشور اسرائیل، دموکراسی، سرزمینی با اکثریت یهود به شکست منجر شده و در نتیجه یک برنامه سیاسی سوم به نام راه‌حل دو دولتی زاییده شده است.

شائول آریل تأکید کرد که عدم موافقت فلسطینی‌ها با ابتکار دونالد ترامپ، نشان داد که آن‌ها در به اصطلاح صلح اقتصادی یا کاهش تنش همراه نیستند و گذار از این شرایط چه از مسیر داوطلبانه یا قهرآمیز هیچ شانسی ندارد. او خطاب به نفتالی بنت نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفت: به نخست‌وزیر و دیگران که معتقدند زمان در میان مدت و بلند مدت به نفع ماست می‌گویم که شانسی نداریم.

این پژوهشگر حوزه مناقشه اعراب-اسرائیل، تأکید کرد: اکنون [در اسرائیل] کسانی که خواستار دولت واحد هستند، این واقعیت را در نظر نمی‌گیرند که شرایط ترکیب جمعیتی در سال ۲۰۲۲با افزایش پناهندگان فلسطینی که آرزوی بازگشت به کشورشان را دارند، به معنای تحقق آرزوی فلسطینی‌ها برای تشکیل حکومتی دموکراتیک یا اسلامی با اکثریت ثابت عرب است.

وی گفـت: علی‌رغم پیچیده شدن اوضاع در مقایسه با سال ۱۹۴۷ما شاهد طرح دوباره فدرالیسم اقتصادی یا کنفدرالیسم به انحاء مختلف هستیم که آرمان صهیونیسم را تهدید می‌کند.در این میان شاید بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی بالاترین مقام این رژیم است که تاکنون در خصوص زوال این رژیم ابراز نگرانی کرده است. او در تاریخ نهم اکتبر ۲۰۱۷در جشن سوکوت یهودیان گفته بود: تمامی تلاش خود را برای اینکه اسرائیل صدمین سالروز تأسیسش را ببیند به کار خواهم گرفت، اما این یک امر حتمی نیست. تاریخ به ما یاد داده است که حکومت مردم یهود بیش از هشتاد سال تاکنون دوام نیاورده است که مربوط به دوره حشمونیان است. (حکومت یهودی حشمونیان در قرن دوم میلادی با حمله امپراطوری روم به پایان یافت).

نگرانی از فروپاشی رژیم صهیونیستی در میان بسیاری از سران امنیتی و اطلاعاتی این رژیم نیز وجود دارد و برخی از آن‌ها در مناسبت‌های مختلف به بیان نگرانی خود پرداخته‌اند.

در این راستا، «کارمی گیلون»، رئیس سال‌های ۱۹۹۵الی ۱۹۹۶سازمان امنیت داخلی رژیم صهیونیستی (شاباک) می‌گوید: ادامه سیاست‌های ضد مسجد الاقصی به جنگ یأجوج و مأجوج علیه مردم یهود و در نهایت به ویرانی اسرائیل منجر می‌شود.

«مئیر داگان»، رئیس اسبق سازمان تروریستی موساد نیز به شبکه ۱۲عبری‌زبان گفته بود که از آینده آرمان صهیونیسم احساس خطر می‌کند. افراییم هالوی نهمین رئیس موساد هم در هفتادمین سالگرد تشکیل رژیم صهیونیستی گفته بود: ما در آستانه فاجعه هستیم و در یک تاریکی قبل از ورود به جهنم به سر می‌بریم.

نگرانی مقامات صهیونیست به آینده رژیم نامشروع خود در سال‌های گذشته بارها از خلال سخنان تهدیدآمیز آنان علیه ایران و جبهه مقاومت خود را به نمایش گذاشته است. آن‌ها هر بار برای خرید ترحم کشورهای غربی و دوشیدن بیش از پیش آن‌ها سعی کرده‌اند ایران را یک تهدید جهانی معرفی کنند؛ در حالیکه به اذعان بسیاری مقامات و تحلیلگران صهیونیستی همان‌طور که ذکر شد، عوامل فروپاشی این رژیم در درون آن نهفته است.

نهمین رئیس موساد نیز گفت: ما در آستانه فاجعه هستیم. در یک تاریکی قبل از ورود به جهنم به سر می‌بریم. در این راستا، «گادی آیزنکوت»، ژنرال عالی‌رتبه صهیونیستی و رئیس اسبق ستاد مشترک ارتش این رژیم (از سال ۲۰۱۵الی ۲۰۱۹) در ۱۹ژانویه در مصاحبه‌ای گفت که شکاف در جامعه صهیونیستی از ایران و حماس برای رژیم تل آویو خطرناک‌تر است.

گادی آیزنکوت که برای اولین بار از زمان بازنشستگی‌اش مصاحبه می‌کرد، گفت آن‌چه او را بیش از همه‌ چیز نگران می‌کند، اوضاع داخلی اسرائیل و عدم همبستگی اجتماعی در سرزمین اشغالی است.

این ژنرال صهیونیستی افزود: به نظر من شکاف در جامعه اسرائیل و آشفتگی حکمرانی و بی اعتمادی به نهادهای حاکمیتی و قضایی، بزرگترین تهدید برای آینده حکومت است.در این راستا، گادی آیزنکوت ژنرال عالی‌رتبه صهیونیستی و رئیس اسبق ستاد مشترک ارتش این رژیم (از سال ۲۰۱۵الی ۲۰۱۹) در ۱۹ژانویه در مصاحبه‌ای گفت که شکاف در جامعه صهیونیستی از ایران و حماس برای رژیم تل آویو خطرناک‌تر است.

گادی آیزنکوت که برای اولین بار از زمان بازنشستگی‌اش مصاحبه می‌کرد، گفت آن‌چه او را بیش از همه‌ چیز نگران می‌کند، اوضاع داخلی اسرائیل و عدم همبستگی اجتماعی در سرزمین اشغالی است. این ژنرال صهیونیستی افزود: به نظر من شکاف در جامعه اسرائیل و آشفتگی حکمرانی و بی اعتمادی به نهادهای حاکمیتی و قضایی، بزرگترین تهدید برای آینده حکومت است.

سال گذشته یوال دیسکین رئیس سابق شاباک در روزنامه یدیعوت احارونوت درباره زوال رژیم صهیونیستی بنا به دلایل داخلی ابراز نگرانی کرد و نوشت: بحران کرونا سوالی موجودیتی و استراتژیک را آشکارتر کرد و آن اینکه آیا اسرائیل از انسجام اجتماعی، انعطاف‌پذیری اقتصادی و قدرت نظامی و امنیتی که تضمین‌کننده موجودیت اسرائیل برای نسل آینده باشد، برخوردار است؟ منظورم روندهای جمعیتی، اجتماعی و اقتصادی است که اساسا جوهره اسرائیل را تغییر داده و موجودیت آن را طی یک نسل با خطر مواجه خواهد ساخت.

همچنین جنگ ۱۲روزه غزه و شورش بی سابقه فلسطینی‌های ساکن مناطق اشغالی ۱۹۴۸مقامات صهیونیستی را دچار هراس شدید کرد و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر وقت رژیم صهیونیستی و بسیاری از مقامات این رژیم به طور علنی گفتند که خطر این شورش‌ها به مراتب بیشتر از موشک‌های حماس است و می‌تواند موجب فروپاشی رژیم اسرائیل شود.

چهار پیش‌بینی

روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم در تحلیلی به پیش بینی چند شخصیت مختلف از جمله تحلیلگران اسرائیلی درخصوص نابودی قریب الوقوع رژیم صهیونیستی پرداخت. به گزارش ایسنا، روزنامه رای الیوم در تحلیلی به قلم «عبدالباری عطوان»، نویسنده و تحلیلگر سرشناس جهان عرب و سردبیر این روزنامه نوشت: در سال ۱۹۹۸و به مناسبت برگزاری جشن پنجاهمین سالگرد تاسیس رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی توسط اسرائیلی‌ها، جان سیمپسون، سردبیر سیاسی شبکه بی بی سی سه گزارش تلویزیونی میدانی تهیه کرد که در آن زمان از کانال یک پخش شدند و از موضوعیت و حرفه گری بالایی برخوردار بودند.

سیمپسون در این گزارش‌ها از طریق مصاحبه با اقشار مختلف سیاسی و نظامی، بیشتر تناقضات داخلی موجود در رژیم صهیونیستی و منابع تهدیدات وجودی برای این رژیم را برملا کرد.نویسنده آورده است: زمانی که گزارش اخیر دوست و همکارمان زهیر آندراوس در روزنامه رای الیوم را خواندم، به یاد پیش بینی جان سیمپسون افتادم؛ شخصی که به خوبی او را می‌شناسم و در بسیاری از برنامه‌های رسانه‌ای و تحلیلی او مشارکت داشتم.

«زهیر آندراوس» در گزارش خود به سه پیش بینی از سه کارشناس و تحلیلگر اسرائیلی می‌پردازد که گزارش‌های همکارمان «سیمپسون» را تایید و تصویر بدبینانه‌تری را منعکس می‌کنند.پیش بینی اول برای شاول ارئیلی، ژنرال بازنشسته و خاورشناس متخصص در امور درگیری‌های عربی و اسرائیلی است، او در مقاله‌ای که در روزنامه هاآرتص منتشر شد، می‌گوید: جنبش صهیونیستی در تحقق رویای خود مبنی بر “برپایی کشور دموکراتیک اسرائیلی با اغلبیت یهودی” شکست خورد و اکنون زمان به سود اسرائیل نیست و این نظریه دیگر شکست خورده است.

پیش بینی دوم برای آری شاویت، تحلیلگر کهنه کار اسرائیلی است که نظرش بدبینانه‌تر است و در مقاله‌ای که در همین روزنامه منتشر شد، می‌گوید: مقوله ” از نقطه عدم بازگشت عبور کردیم” چه معنایی دارد درحالی که اسرائیل به نفس‌های آخر افتاده است و دیگر انگیزه‌ای برای زندگی کردن در آن وجود ندارد، اسرائیلی‌ها می‌دانند که از زمان آمدنشان به سرزمین فلسطین قربانی یک دروغ ساختگی شدند؛ دروغی که جنبش صهیونیسم آن را ابداع کرد تا جهان را قانع کند که فلسطین یک سرزمین خالی از مردم بوده است. وی در پایان مقاله‌اش می‌گوید که ” زمان رفتن به سانفرانسیسکو و یا برلین فرا رسیده است”

پیش بینی سوم برای «گدعون لیوی»، نویسنده چپ گرای اسرائیلی است که در مقاله‌ای می‌گوید: ما با سرسخت‌ترین ملت تاریخ مواجه هستیم و روند ویرانی موجودیتی و غده سرطان اسرائیل به مراحل نهایی خود رسیده است و راهی برای درمان این بیماری به وسیله گنبدهای آهنین و دیوارهای حائل و بمب‌های هسته‌ای وجود ندارد.

در این تحلیل آمده است: نقطه تحول اصلی که منجر به ترسیم چنین تصاویر بدبینانه‌ای نزد شخصیت‌های اسرائیلی شده است، وجود جنبش‌های مقاومت فلسطینی در نوار غزه و جنبش‌های دیگر در کرانه باختری است که به طور کامل از حکومت‌ها و کشورهای عربی مستقل هستند؛ کشورهایی که پرچم تسلیم را بالا بردند و رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناختند و وارد روند عادی سازی روابط شدند.

تکنولوژی موشکی و محور مقاومت به رهبری ایران، سوریه، بخشی از عراق، حزب الله لبنان و انصارالله یمن مساله‌ای است که تمام معادلات نظامی و سیاسی را تغییر و به برتری اسرائیل پایان داد؛ اسرائیلی که تنها طی چند ساعت به جنگ با حکومت‌های عربی پایان می‌داد. برای میلیونمین بار می‌گوییم که نبرد “شمشیر قدس” در ماه مه گذشته ضربه سختی به اسرائیلی‌ها بود زیرا به مدت بیش از ۱۱روز آنها را از جهان منزوی کرد و منجر به فرار توام با رعب و وحشت آنها به سوی پناهگاه‌ها شد و بمباران دو فرودگاه “اللد” در تل‌آویو و “رامون” در نقب برای اولین بار پس از جنگ ۱۹۴۸تمام دروازه‌های فرار را به روی اسرائیلی‌ها بست، مهم‌تر از این مساله این است که تصمیم شلیک موشک اول در این نبرد یک تصمیم فلسطینی بود و محمد ضیف و یحیی السنوار و ژنرال‌های آنها این تصمیم را گرفتند.

دولت کنونی اسرائیل و دولت قبلی نیز از مساله “توافق ابراهیم” و عادی سازی با حکومت‌های حاشیه‌ای عربی برای سرپوش گذاشتن بر این تصاویر تاریک استفاده می‌کنند اما حتی این توافق نیز جعلی از آب درآمد و ما شاهد این بودیم که سفر اولین رئیس صهیونیستی به ابوظبی با استقبال موشک‌های یمنی همراه بود و نمی‌دانیم که او شب اولش در پایتخت امارات را چگونه سپری کرد؛ زیر زمین یا روی زمین.

شرط بندی صهیونیست‌ها برای محو کردن حافظه نسل‌های فلسطینی متحمل شکست سختی شده است زیرا نسل اول، اولین گلوله مقاومت را در سال ۱۹۶۵شلیک کرد و بعد از شکست ژوئن ۱۹۶۷دایره خود را گسترش داد، نسل دوم دو انتفاضه را برپا کرد؛ انتفاضه اول با سنگ در سال ۱۹۸۷و انتفاضه دوم با سلاح در سال ۲۰۰۰، اکنون نسل سوم آتش جنگ موشکی و پهپادی و تونل‌ها را شعله‌ور کرده است و انتفاضه سوم نیز در کرانه باختری برپا شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی در اظهاراتی که منسوب به وی است، تاکید می‌کند، “تلاش خواهم کرد که اسرائیل صدمین سالگرد تاسیس خود را جشن بگیرد زیرا تاریخ به ما می‌آموزد که بیشترین عمر برای یک دولت یهودی بیش از ۸۰سال نبوده است” . نتانیاهو این رویای خود را محقق نخواهد کرد زیرا او باید باقی مانده عمر خود را پشت میله‌ها سپری کند و کسی که بعد از او آمده است با یک رای عربی در کنست به تعلیق درمی‌آید.

عطوان در ادامه گزارش خود نقل می‌کند: چند روز قبل از بازگشت یاسر عرفات، رئیس فقید تشکیلات خودگردان فلسطین به غزه بر اساس توافقات اسلو که من در ژوئیه ۱۹۹۴به شدت با آن مخالفت کردم، من و عرفات در اواخر شب از ترس دستگاه‌های شنود در حوالی دفترش در بوغرطه تونس قدم می‌زدیم، او به من گفت که “اسرائیلی‌ها وحشت زده از فلسطین فرار خواهند کرد، همانند موش‌هایی که از کشتی درحال غرق شدن فرار می‌کنند، این اتفاق در زمان من رخ نخواهد داد زیرا من زنده نخواهم بود؛ اما در زمان تو خواهد بود.در پایان این گزارش آمده است: کدام یک از پیش بینی‌ها زودتر محقق می‌شوند؛ پیش بینی همکار انگلیسی سیمپسون، پیش بینی ژنرال ارئیلی، پیش بینی تحلیلگر کهنه کار شاویت، پیش بینی نویسنده چپ گرای اسرائیلی لیوی و یا پیش بینی شهید یاسر عرفات؟ پاسخ را به روزهای آتی می‌سپاریم زیرا آینده پر از اتفاقات غافلگیرکننده خواهد بود و ما در اوج خوش‌بینی هستیم.

نسخه مناسب چاپ