امروز در تاریخ
دلایل شکست روم از ایران
سوم مارس سال ۵۲ پیش از میلاد،جلسه‌ای در سنای روم برگزار شد که بخشی از آن حاوی اظهارات چند افسر رومی در باره شکست نظامی از ایران در جنگ کارهه بود که حدود ۹ ماه قبل از آن رخ داده و ضمن آن کراسوس کنسول روم کشته شده بود. در این جلسه افسران رومی گفته بودند که سپهبد سورنا فرمانده ارتش ایران در این جنگ از تاکتیک و سلاح‌های تازه استفاده کرد. هر سرباز سوار ایرانی با خود مشک کوچکی پر از آب حمل می‌کرد و مانند ما دچار تشنگی نمی‌شد. سربازان ایرانی به نوبت و با تاکتیک خاصی که برای ما تازگی داشت از میدان نبرد خارج می‌شدند و استراحت می‌کردند. سواران ایران قادر به تیراندازی از پشت سر هستند وکمان‌های تازه اختراع کرده‌اند که با آنها توانستند پای پیادگان رومی را به زمین بدوزند. سربازان ایرانی حق عقب‌نشینی و تسلیم شدن ندارند و تا آخرین نفس باید بجنگند. این بود که ما شکست خوردیم.

دستور ساخت شهر «ایوان‌کی» صادر شد
فرهاد یکم، شاه ایران از دودمان اشکانی در مارس سال ۱۷۸ پیش از میلاد، دستور ساختن «ری» نوین را در غرب شهر ری (منطقه ورامین) صادرکرد که بعدا «ایوان‌کی» خوانده شده است. مورخین یونانی شهر تازه ایوان‌کی را «گاراکس»نوشته‌اند. یونانیان «ری» را هم «راگس» می‌نوشتند.

انگلستان به ایران هواپیمای نظامی نداد
دولت انگلستان ۱۲ اسفند ۱۳۱۸ درخواست دولت وقت ایران را برای فروش هواپیمای نطامی رد کرد. نیروی هوایی ایران سال‌ها پیش از آن با خرید هواپیما از آلمان و روسیه شوروی تأسیس شده بود. دلخوری انگلیسی‌ها بیشتر از این بابت بود که ایران با کمک ایتالیای موسولینی برای خود یک نیروی دریایی کارآمد به‌وجود آورده بود.

اعتراض دکتر مصدق به شوروی
دکتر مصدق، نماینده تهران در مجلس شورای ملی، در جلسه ۱۲ اسفند سال ۱۳۲۴ به شوروی که حاضر نبود نیروهایش را از ایران خارج کند اعتراض کرد و سران مسکو را افرادی خواند که به تعهد خود و میثاق‌های جهانی و موازین بین‌المللی که ضامن رعایت حقوق ملت‌هاست بی‌اعتنا هستند. با انعکاس این مطالب در رسانه‌های جهان، کمتر از سه هفته بعد ترومن رئیس‌جمهوری آمریکا به شوروی اخطارکرد که اگر نیروهایش را از ایران خارج نسازد، آمریکا هم نیرو به ایران خواهد فرستاد.
www.iranianshistoryonthisday.com

code

نسخه مناسب چاپ